Diyetisyen Merve Sancaktar

Diyette Kabızlık Nasıl Geçer? Kilo Vermeye Engel Mi?

Diyette kabızlık diyet sırasında yapılan hatalar nedeniyle bağırsakları yavaşlayan kişilerde karşılaşılan bir durumdur. Diyet sırasında kabızlık yaşamamanız için neler yapabilirsiniz? Bu yazımızda bunlardan bahsettik.

Diyette Kabızlık Neden Olur?

Diyette kabızlık nedenleri herkeste ortak değildir. Birden fazla nedenden dolayı diyet yaparken kabızlık problemi yaşayabilirsiniz. Bu nedenlerden bazıları ise; uzun süre aç kalmak, gün içerisinde yeteri kadar hareket etmemek, tek bir besin ağırlıklı beslenmek, yağ açısından fakir diyetler yapmak, gün içerisinde yeterli sıvı tüketmemek, lifli (posalı) yiyecekleri yememek olarak sayılabilir.

diyette kabızlığa ne iyi gelir
Diyette kabızlık nasıl önlenir?

Diyette Kabızlık Nasıl Geçer?

Egzersiz yapmanın bedenimize ve zihnimize birçok faydası vardır. Düzenli yapılan fitness ve egzersizler hem beden ve zihin sağlığı hem de fiziksel görüntü açısından bizi daha iyi bir konuma taşır. Ayrıca zayıflamamıza da yardımcı olur. Gün içerisinde uzun süre hareketsiz kalmak diyette kabızlık yaşamaya davetiye hazırlayan bir faktördür. Düzenli olarak egzersiz yapmak, gün içerisinde kısa süreli de olsa yürüyüş yapmak kabızlığı önlemede size yardımcı olur. (Bakınız: yürüyüşün faydaları)

Diyet kabızlık yaşamamak için bol miktarda sıvı tüketmek gerekir. Gün içerisinde ihtiyacınız olan sıvı miktarını vücudunuza almıyorsanız bu durum kabızlığa neden olabilir. Gün içerisinde bol miktarda sıvı tüketmek hem diyetinize yardımcı olur hem de bağırsakların yavaşlamasını önler. (Bakınız: Yemek esnasında su içmek doğru mu?) Evde kendi yapacağınız meyve sularıyla da suya ek ve lezzetli bir sıvı alternatifi oluşturabilirsiniz.

Diyette Bağırsakları Ne Çalıştırır?

Lifli yiyecekler ve meyveler diyette kabızlığı önleyen besinlerdendir. Ayrıca kabızlığı geçirmek istediğinizde de bu besinleri tüketebilirsiniz. Posalı yiyeceklerin bununla da kalmayıp sağlığımıza birçok faydası da bulunur. Kuru baklagiller, elma, şeftali, kuru kayısı, incir, erik, karpuz, brokoli, ıspanak, karnabahar, havuç ve patates gibi besinler posalı yiyeceklere örnektir. Ayrıca posalı yiyeceklerin yeteri miktarda alınması kilo almayı da önlemektedir.

Dengeli beslenmemek de kabızlığın bir diğer nedenidir. Diyet listenizi hazırlarken protein, yağ ve karbonhidrat içeren besinlerin dengeli bir şekilde menünüzde yer almasına dikkat etmelisiniz. Gün içerisinde hep aynı besinleri tüketmek kabızlığa davetiye hazırlar. Günlük menünüzü çeşitlendirerek bu durumu engelleyebilirsiniz.

Beyaz undan yapılmış ekmek, makarna gibi yiyecekleri çok tüketmek de kabızlığa neden olur. Bunların yerine diyet listenizde çavdar ekmeği, tam buğday unundan yapılmış ekmek ve makarna tercih ederek diyette kabızlık yaşamanın önüne geçebilirsiniz.

YouTube video
Diyette kabızlığı önlemenin yolları

Diyet Kabızlık İlişkisi Sık Sorulanlar

Photo of author
1982 doğumlu Uzman Diyetisyen Merve Sancaktar yüksek lisans öğrenimini beslenme ve diyetetik bölümünde tamamladı. Sancaktar 4 yıldır özel bir hastanede diyetisyenlik hizmeti veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın