Dr. Didem Gündüz

Yemek Arasında Su İçmek Sağlığa Zararlı Mı?

Yemek yerken bir bardak su içmeden durabilir misiniz? Cevabınız hayır ise, yemek arasında birkaç yudum suyun herhangi bir zararı olmayacağını yazımızın hemen başında söyleyebiliriz. Ancak bu 2-3 bardak su olursa?

Yemekle birlikte alınacak suyun sağlık ve sindirim açısından doğru bir tercih olup olmadığı epeyce üzerinde tartışılan bir konu aslında. Özellikle kilo vermek, zayıflamak isteyen birisiyseniz acaba yemekten önce su içmek daha mı doğru olur sorusu mutlaka aklınızın bir ucundan geçmiştir. Gün içerisinde yeterince su içmemiz gerektiğini uzmanlar her fırsatta dile getirseler de yemek esnasında su içmek veya yemek öncesi sonrası su içmek arasındaki fayda farkı hala tam olarak netlik kazanmış değil. Bu yazımızda yemek arasında su içmek ne kadar doğru, sağlık açısından ne gibi sonuçlar ortaya çıkarır sizlerle paylaşacağız.

Yemek Arasında Su İçmek Doğru Mu?

yemek arasında su
Yemek arasında su içmek zararlı mı?

Yemekle birlikte içilen suyun sindirim üzerinde birtakım etkileri mevcut. Yemekle beraber 1 bardaktan daha fazla su içmek ilk olarak midedeki asit dengesini bozacağından yiyeceklerin parçalanması gecikir. Suyla dolu bir midede sindirim yavaşlar ve besinlerin emilim süresi uzamış olur. Bu durum özellikle geç sindirime sahip besinlerde, midedeki sindirilmemiş yiyeceklerin oluşturacağı mide ekşimesi ve reflü gibi durumlara sebebiyet verebilir.

Yemek Yerken Su İçmek Kilo Aldırır Mı?

Bazı uzmanlar yemek yerken su içmenin midedeki asidik suyu seyrelttiğini, dolayısıyla sindirilmemiş ve tam parçalanamamış yiyeceklerin vücutta daha kolay depolanarak yağ hücrelerine dönüşebileceğini savunmaktalar. Ancak bu durum kişiden kişiye göre değişen mide fonksiyonlarıyla birebir ilintidir ve kesinlik içermez. Yapılan araştırmalarda da yemek esnasında su içmenin kişiye kilo aldırdığı konusunu destekleyen bir veri yoktur. Hatta bu noktada yemek arasında, öncesinde ve sonrasında sürekli su içen biri olarak su içmek kilo aldırır görüşüne kesinlikle katılmıyorum 🙂

Sonuç olarak bağırsak hareketlerini, cildi, sindirimi ve genel sağlığımızı iyileştirmek için gün içerisinde mutlaka yeteri miktarda, minimum 2 litre su içmeliyiz. (Özellikle limonlu alkali su) Yemek sırasında ise birkaç bardak su içmenin, özellikle soğuk su, sindirim süresini uzatması dışında olumsuz bir etkisi ise henüz kanıtlanmamıştır. Tabi siz yine de farklı besin tüketimlerinde oluşabilecek mide sorunlarını önlemek için yemeğiniz sırasında abartılı su içmekten kaçınmalısınız.

Photo of author
1984 doğumlu Dr. Didem Gündüz öğrenimini Tıp Fakültesinde tamamladı. İç hastalıkları alanında uzmanlaştıktan sonra dermatoloji bölümünde yüksek öğrenimini tamamladı. Didem uzun yıllar çeşitli devlet hastanelerinde görev aldı ve şu an özel bir klinikte hastalarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın