Dr. Didem Gündüz

Furacin Merhem Pomad Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Ciltteki yaralar için kullanılan Furacin merhem ne işe yarar, içeriği nedir ve nasıl kullanılmalıdır gibi sorular merak edilmektedir. Birçok faydası olan Furacin kremin faydaları ve yan etkilerine birlikte göz atalım.

Furacin Merhem Nedir?

Nitrofurazon merhemin antiseptik bir ilaç özelliğine sahiptir. Ciltteki yaralarda bakteri oluşumunu önleyen Furacin 0 2 merhem aynı zamanda ameliyat yaralarının da enfeksiyondan korunmasını sağlar. Dolayısıyla cilt üzerindeki çoğu yara için kullanılır. Ancak doktor kontrolünde kullanılması gerekir.

Furacin Merhem Ne İşe Yarıyor?

Cilt üzerindeki iltihaplar (sivilce, kabarcık), yırtıklar,  deri ülseri enfeksiyonları, ameliyat yaraları, yanık ve dış kulak enfeksiyonlarında kullanılır. Dolayısıyla ciltte oluşan yaraların tedavisinde Furacin pomad kullanılıyor. Pomadın asıl amacı ise yaralarda oluşabilecek bakterileri önleyerek enfeksiyon oluşumlarını engellemektir. Enfeksiyon oluşumu önlenen yaraların kısa sürede iyileşmesi mümkün hale gelir.

furacin merhem ne işe yarar
Furacin Pomad Kullanımı

Furacin Pomad Ne İçin ve Nasıl Kullanılır?

 1. Furacin kremin ne için nasıl kullanıldığı merak edilenler arasındadır. Bazı durumlarda kullanımı etkili olan pomadın kullanım şekli ve alanları vardır. Furacin merhem yanık için kullanılır mı sorusu da merak edilenler arasındadır. Bu sorunun cevabı ise evet, enfekte olmuş yanıklarda kullanılır. Böylece yanık üzerinde oluşan bakteriler önlenerek kısa sürede iyileşmesi sağlanır.
 2. Genel olarak yara ve yanık oluşumlarındaki bakteri ve enfeksiyonlara karşı bu krem kullanılabilir. Aynı zamanda vajinada kullanılır mı sorusu da sıklıkla merak edilmektedir. Bu konuda mutlaka uzman doktora başvurulmalıdır. Aynı zamanda bu sorunun cevabını ilacın prospektüsünde de bulabilirsiniz. Ancak herhangi bir sorunla karşılaşmamak için en doğrusu doktora danışmak olacaktır.
 3. Çoğu cilt tedavilerinde etkili olduğu için yüze sürülür mü sorusunun cevabı da sıklıkla merak edilmektedir. Bu sorunun cevabını şu şekilde açıklayabiliriz: eğer iltihaplı bir sivilce söz konusuysa sivilcenin üzerine uygulanabilir. Cilt üzerindeki iltihap ve bakterileri önleyen bu merhem sivilcelerde olumlu etkiler yaratabilir. Ancak bunun için öncelikle ilgili uzman doktora başvurmak gerekir.
 4. Bu noktada Furacin pomad nasıl kullanıldığı da merak edilmektedir. Kullanımı için gazlı bez ya da spatül gerekir. Dolayısıyla el ile yaralı ya da iltihaplı bölgeye uygulamamak en doğrusu olacaktır. Bu malzemelerle tedavi edilecek bölgeye sürülür. İnce tabaka halinde sürülmesi gerekir aksi takdirde ciltte boncuklaşma olabilir. Merhemin her gün ya da iki üç günde bir uygulanabilir. 7 ve 10. günde krem tedavisine son verilmelidir.

Furacin Pomad Faydaları Neler?

Genel olarak cilt üzerindeki enfekte yaralar için kullanılır. Bunun dışındaki faydalarını şu şekilde listelenebilir:

 • Cildinizdeki irin ve sivilce oluşumunu engeller.
 • Ameliyat sonrası yaraları enfekte olma riskinden korur ve yaraların hızlı iyileşmesini sağlar.
 • Dış kulak enfeksiyonlarını engeller.
 • Deri bozukluğunu önler, varsa tedavi eder.
 • İltihap sökücü olarak kullanılabilir.
 • Cildinizde zararlı bakteri oluşumunu ve çoğalmasını önler.
 • Mikropların sebep olduğu enfeksiyon ve yaraları iyileştirir.

İlginizi Çekebilir: Anestol Pomad Ne İşe Yarar?

Furacin Merhem Pomad Yan Etkileri

Anestol Furacin kremin yan etkileri var mı varsa neler gibi sorular kullanıcılar tarafından merak edilen bir konudur. Her ilacın yan etkisi olduğu gibi bu kremin de yan etkileri vardır. Sık kullanımında ortaya çıkabilecek yan etkiler arasında bölgesel ödem, cilt üzerinde kızarılıklık, şişkinlik ve döküntü, kurdeşen, nefes alma güçlüğü, karın ağrısı, dudak, dil ve boğaz şişkinliği yer alır. Dolayısıyla alerjik reaksiyonlar pomad kullanımında meydana gelebilecek yan etkilerdendir. Bu yan etkilerin gözlenmesi durumunda uzman bir doktora başvurmak gerekir. Aynı zamanda ilaç kullanımının tedaviye yanıt vermemesi durumunda da doktora gidilmelidir.

Furacin Fiyatı Ne Kadar?

2022’deki güncel fiyatı 23 TL’dir. Ancak üretici firma, reçeteli ve reçetesiz satın almaya göre fiyatların değişmesi söz konusudur.

Furacin Pomad Kullananlar

Tedavi süreci, yan etkisi ve nasıl kullanılması gerektiği bu konuda oldukça önemlidir. Merhemin yan etkileri ve kullanım talimatı prospektüsünde yazar. Bunları dikkatli bir şekilde okuyup uygulamak önemlidir. Bu kremi kullananlar ya da kullanmak isteyenler şu konularda daha dikkatli olmalıdır:

 • Öncelikle kullanmadan önce ilacın içeriğini incelemelisiniz. Eğer sizin için alerjik reaksiyonlara sebep olacak maddeler varsa kullanmamalısınız ya da doktora danışmalısınız. Aksi takdirde yan etkiler yüzünden iyi bir tedavi süreci söz konusu olmayacaktır.
 • Her ilaçta olduğu gibi bu ilaçta da hamilelik ve emzirme sürecinde olan kadınlar kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalıdır.
 • İlaçla tedavi süresi 7 ila 10 gün arası olup bu sürelerden daha fazla kullanılmamalıdır. Aynı zamanda en iyi tedavi süresini öğrenmek için doktora başvurulmalıdır.
 • Krem göz, burun ve ağız bölgeleri haricinde kullanılmalıdır. Aksi takdirde farklı sorunlara yol açabilir.
 • Krem kullanımından önce ve sonra el hijyenine dikkat edilmelidir. Gazlı bez ya da spatül kullanımı bu noktada önemlidir.
 • Tedavi süresince farklı bir krem ya da merhem kullanılmamalıdır. Bu tedaviye yanıt vermez ya da aksine sorunlara neden olabilir.
YouTube video

Kaynak: https://www.sanofi.com.tr/dam/jcr:a2e5ac61-ea4c-43ba-bdf9-f7c610796d38/furacin-merhem-onayli-KUB_19.07.2022.pdf

Photo of author
1984 doğumlu Dr. Didem Gündüz öğrenimini Tıp Fakültesinde tamamladı. İç hastalıkları alanında uzmanlaştıktan sonra dermatoloji bölümünde yüksek öğrenimini tamamladı. Didem uzun yıllar çeşitli devlet hastanelerinde görev aldı ve şu an özel bir klinikte hastalarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın