Dr. Didem Gündüz

Testosteron Hormonu Nasıl Artar?

Erkeklik hormonu olarak bilinen testosteron, erkek vücudunda testislerde üretilirken kadın vücudunda ise az da olsa yumurtalıklarda üretilir. Bununla birlikte insan vücudunda kas, enerji ve güç gibi birçok gelişimi destekler. Ancak bazı nedenlerden dolayı orta yaşlı ya da genç erkeklerde testosteron eksikliği oluşabiliyor. Genç yaşta testosteron düşüklüğü yaşıyorsanız steroid olmadan doğal yollarla testosteron nasıl artar sorusunun cevabını aramamız gerekiyor. Çünkü erkeklerin ikincil cinsiyet özelliklerinin ortaya çıkmasını sağlayan testosteron eksikliği nedenleri aslında birden fazla konuyla ilişkilidir. Özellikle cinsel sağlığı da etkileyen testosteron seviyesi azalışı hem fiziksel hem psikolojik problem oluşmasına zemin hazırlar.

Testosteron Nedir?

Androjenler grubunda bir steroid hormonu olarak tanımlanan testosteron erkeklerde sperm üretimini sağlamaktadır. Erkek vücudu için oldukça önemli bir hormon olan testosteron özellikle 40’lı yaşlardan sonra yaşlanmanın etkisi ile birlikte her yıl azaldığı bilinmektedir. Tıpta bu azalmaya andropoz adı verilmektedir. Fakat testosteron eksikliğine sadece yaş faktörü değil aynı zamanda genetik rahatsızlıklar, tümör, kemoterapi, obezite ve böbrek yetmezliği gibi birçok sorun da neden olmaktadır. Ayrıca stres de günümüzde testosteron hormonunun düşmesinde büyük bir rol oynamaktadır. Testosteron eksikliğinin önemli belirtilerini sizler için aşağıda sıralıyoruz:

Erkeklerde Testosteron Düşüklüğü Belirtileri

testosteron nasıl artar
testosteron düşüklüğü belirtileri
 • Cinsel isteğin azalması
 • Uyku düzensizlikleri
 • Kemik erimesi
 • Kıl oluşumunda azalma
 • Testislerin küçülmesi
 • Yüksek tansiyon
 • Depresyon hali
 • Vücut yağ oranının artması
 • Az sperm üretimi
 • Motivasyon düşüklüğü
 • Yüksek şeker belirtisi
 • Jinekomasti
 • Kas kütlesinin azalması

Testosteron Hormonu Nasıl Artar?

Aşağıda erkeklik hormonu nasıl artar adım adım anlatıyoruz. Eğer 6 ay boyunca uygulayacağınız bu metodlar işe yaramaz ise testosteron eksikliği tedavisi sizin için son seçenek olacaktır.

1. Sağlıklı Beslenerek Sağlıklı Yağlar Tüketin

Öncelikle sağlıklı yiyecekler tükettiğinizde kilonuzu koruyacak ve vücut yağı dengede olacaktır. Çünkü vücut yağları kadın hormonu olan östrojeni yükseltir testosteronu baskılar. Bu yüzden diyet programınıza protein içeren gıdalar, kompleks karbonhidratlar, zeytinyağı, avokado, somon gibi özellikle kalp sağlığını koruyan sağlıklı yağlar tüketebilirsiniz. Ayrıca testosteron düşüren besinler olan şeker ve basit karbonhidratlı yiyeceklerden uzak durun. Unutmayın testosteron öldüren gıdalar yerine testosteron arttıran besinler tercih etmeliyiz.

sağlıklı yağlar ve testosteron
sağlıklı beslenme ve testosteron artışı

2. Düzenli Egzersiz Yapın, Ağırlık Çalışın

Testosteronu doğal olarak artırmak istiyorsanız düzenli spor yapmalısınız. Fiziksel aktivitenizi arttırmanız testosteron üretimini desteklemektedir. Ancak en etkili olan egzersizi soracak olursanız cevap tabii ki ağırlık antrenmanları olacaktır. Kas oluşumunun gerçekleşmesi için testosteron hormonu gereklidir. Özellikle en büyük kas grubu olan bacak kaslarını geliştirmek testosteron hormonu artışına ciddi destek olduğu kanıtlamıştır. Ayrıca yaşınız ilerlediğinde bile yapacağınız testosteron yükselten egzersizler kas kütlenizi ve esnekliğinizi koruyacaktır. Yoğunluğu yüksek interval antrenman programları (HIIT) son zamanlarda en çok tercih edilen egzersiz programlarından birisi oldu. Ayrıca 2017’deki yapılan bir araştırmaya göre HIIT antrenmanlarını düzenli olarak yapan sporcuların testosteron hormonunda bir artış olduğu kanıtlanmıştır.

ağırlık çalışması
testosteron artışı ve ağırlık kaldırmak

3. Vitamin Takviyeleri Kullanın

Araştırmalar testosteron seviyesini yükseltmek için aşağıda yer vitamin takviyelerinin faydalı olduğunu ortaya çıkardı. Testosteron nasıl artar sorusunu sormadan ve vitamin kullanmadan önce mutlaka doktor kontrolünde kan değerlerinizi ölçtürün. Eczaneden testosteron almak ve gereksiz vitamin kullanımı da vücuda zarar verebilir.

D vitamini: Araştırmalar D vitamini takviyesinin erkeklerin cinsel işlevini artırdığını ortaya çıkardı. Testosteron seviyesini yükselttiği söylenen D vitaminini doktor kontrolünde kullanmalısınız.

Magnezyum: Kas ve kemikleri güçlendiren magnezyum güçlü bir testosteron takviyesidir.

Çinko: Erkeklerde sperm kalitesini artıran çinko takviyesi aynı zamanda testosteron seviyesini de arttırmaktadır.

testosteron artışı için takviye
testosteron takviye

3. Düzenli Uyuyun ve Stresten Uzak Durun

Düzenli ve iyi bir uykunun insan sağlığı açısından önemi büyüktür. Testosteron nasıl yükseltilir diye soruyorsanız kaliteli bir uyku diyebiliriz. Sağlıklı bir bünye için yeterli ve kaliteli uyku aynı zamanda testosteron artışı sağlar. Uyku metabolizmayı hızlandırır ve kalp sağlığını korur. Doğal bir testosteron güçlendirici olarak kanıtlanan uykunun kalitesi sağlığınız açısından bir hayli kritiktir. Ayrıca araştırmalar da geceleri beş saatten daha az uyuyan erkeklerin %10-15 arası daha düşük testosterona sahip olduğunu ortaya çıkardı. Uyku ile birlikte stres de kalp sağlığı ve zihin sağlığı için büyük önem taşıyor. Stresli olduğunuz zamanlarda vücut testosteronu azaltan kortizol hormonu salgılamaya başlar. Kortizol vücutta bir yıkım süreci hazırlar, yağ yakımı durmaya başlar ve erkeklerde göbek oluşumuna sebebiyet verir.

kaliteli uyku
testosteron artışı ve uyku
YouTube video
Testosteron artırma kürü
Photo of author
1984 doğumlu Dr. Didem Gündüz öğrenimini Tıp Fakültesinde tamamladı. İç hastalıkları alanında uzmanlaştıktan sonra dermatoloji bölümünde yüksek öğrenimini tamamladı. Didem uzun yıllar çeşitli devlet hastanelerinde görev aldı ve şu an özel bir klinikte hastalarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın