Gıda Müh. Oğuz Yıldırım

Stres Göbeği ile Başa Çıkmanın Yolları

Stresli zamanlarda neden kilo alırız ve stres göbeği neden oluşur hiç düşündünüz mü? Özellikle yoğun tempoda çalıştığımız stresli dönemlerde değişen yeme içme alışkanlıklarımız kilo almamıza ve vücutta istenmeyen yağlanmalara sebebiyet verir. Çünkü kendimizi mutlu etmek için ufak tefek kaçamaklara başvurur, abur cubur yiyeceklere ve hatta bazı durumlarda alkollü içeceklere yöneliriz. Hal böyle olunca da ayna karşısındaki görüntümüz kısa sürede değişikliğe uğrar. Bel bölgemiz genişler, yağlanır ve göbeklenmeye başlarız.

Stres Göbek Yapar Mı? 

Uyku düzeni, yoğun iş hayatı, ailevi problemler stres seviyemizi yükseltir. Stresli olduğumuz zamanlarda genellikle düzensiz beslenme, depresyon, geç uyuma ve geç kalkma eğilimi gösteririz. Tüm bunlar metabolizmamızı ve hormonal dengemizi bozacak davranışlardır.

Şimdiye kadar yapılan araştırmalar stresli insanların çok fazla yemek yemeye, akabinde kilo almaya ve göbek bağlamaya meyilli olduğunu göstermiştir. Bunun arkasındaki ana sebep ise hormonlardır. Hormonal göbek tabiri de aslında buradan gelir. Stres durumunda vücudumuz kortizol hormonu salgılar. Kortizol hormonu da kan şekerinin ani çıkışlarına yol açarak yağlı ve şekerli yiyeceklere yöneltir. Bu durum stresli dönemlerde kilo alma, vücutta yağ artışı ve stres göbeği olarak bize geri döner. Fazla yenen yiyecekler vücudumuzun bel bölgesinde yağ olarak birikir. Peki stresli durumlarda kilo ve göbek probleminin önüne geçmek için ne yapmalıyız?

stres anında uzak durulması gereken yiyecekler

Stres Göbeği Nasıl Eritilir?

Öncelikle stres göbeğinizi eritmek istiyorsanız, canınız yemek yemek istediğinde kendinize dur diyin veya bunu abur cuburdan yana kullanmayın.

stres göbeği
Stres Göbeği

Bununla birlikte strese bağlı fazla yemek yemeyle başa çıkmak için aşağıdaki yolları izleyin. Tüm bunları yaptığınızda kan şekeriniz düzene girecek stresten bir nebze uzaklaşacak ve ani acıkmaların önüne geçmiş olacaksınız.

  • Kendinizi rahatlatın, stres anında olumsuz düşünmeyin
  • Az miktarda sağlıklı gıdalar yemeye çalışın
  • Ani acıkmalarda meyveli yoğurt, kuruyemiş, kuru meyve gibi besinleri tercih edin
  • Alkol tüketmeyin (Bkz: Bira kilo aldırır mı?)
  • Sabahları yeşil çay veya bir bardak şekersiz kahve için
  • Akşam iyi bir uyku ve stresten uzaklaşmak için melisa çayı için
  • Stres göbeği için en iyi göbek eritme egzersizi sabah koşusu ve yürüyüşlerini tercih edin

Yukarıda bahsettiğimiz gibi aslında stresli dönemlerde kilo alma yağlanma ve stres göbeği beslenmemizle çok bağlantılıdır. Stres sadece beslenmeyi değil sağlığımızı da olumsuz olarak çok etkiler. Bu yüzden stresli anlarda bu durumun geçici olduğunu düşünerek kendimizi rahatlatmalıyız. Eğer stres altında kötü besleniyorsanız, sürekli yemek yiyorsanız ve bunun önüne geçemiyorsanız mutlaka uzman bir diyetisyene başvurmanızı tavsiye ederiz.

Photo of author
Yeme içme alışkanlıklarının çocukluktan başladığını belirten Oğuz Yıldırım, yüksek öğrenimini Gıda Mühendisliği üzerine tamamladı. Şu an kendi ofisinde beslenme uzmanı olarak danışanlarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın