Fitness Dergisi

Narın yararları ve zararları | 2024

Nar, yüksekliği 6 metreye kadar olan bir meyve çalısı veya ağaçtır ama aslında bunlar meyvelerdir. Narın sağlığa yararları ve zararları nelerdir? Narın yararları ve zararlarını hadi gelin birlikte öğrenelim.

Nar, eski çağlardan beri doğurganlığın, refahın ve sevginin sembolü olarak kabul edilmiştir. Ve şaşılacak bir şey yok: Nar ağaçları 100 yıla kadar yaşıyor.

“Nar” kelimesi Latince’den yapısıyla açıklandığı gibi “granüler” olarak çevrilmiştir. İçerisindeki büyük, küresel meyveler, aralarında yüzlerce yakut rengi tanenin bulunduğu en ince bölmelerle ayrılır.

Nar bileşimi ve kalori içeriği

100 q 70 kcal başına kalori

Proteinler 0,7 gr

Yağ 0,6 q

Karbonhidratlar 14,5 gr

Narın faydaları

Yüksek antioksidan içeriği: Nar çok sayıda antioksidan içerir. Özellikle ellagik asit ve punikalajin gibi bileşikler antioksidan özelliklere sahiptir. Antioksidanlar vücuttaki serbest radikalleri etkisiz hale getirerek hücre hasarını azaltabilir ve kronik hastalık riskini azaltabilir.

Kalp sağlığı : Nar, kalp sağlığını geliştiren çeşitli şekillerde faydalı olabilir. Örneğin antioksidanlar kan basıncını düşürebilir ve kan damarı sağlığını koruyabilir. Ayrıca nar suyu içmek LDL (“kötü”) kolesterolü düşürebilir ve HDL (“iyi”) kolesterolü artırabilir.

Antiinflamatuar: Narın antioksidanları ve antiinflamatuar özelliklerinin vücuttaki inflamasyonu azalttığı gösterilmiştir. Kronik inflamasyon birçok hastalığın temelinde yer aldığından düzenli nar tüketimi sağlığı geliştirebilir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Nar, C vitamini, A vitamini ve folat gibi önemli besinleri içerir. Bu gıdalar bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve enfeksiyonlara karşı korunmaya yardımcı olabilir.

Sindirim sağlığını destekler: Nar lif açısından zengindir. Lif, sindirim sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olur, kabızlık riskini azaltır ve sindirim sağlığını iyileştirir.

Narın erkeklere faydaları

Narın eşsiz özellikleri erkek sağlığı üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Bu ürün kan basıncını normalleştirir, hemoglobinin aktif sentezine yardımcı olur.

Proteinler ve amino asitler, makro ve mikro elementler, C, PP, E vitaminleri, B grubu vb. prostat hastalıkları riskini azaltır, genitoüriner sistemin gücünü ve çalışmasını artırır. Pektinler vücudun toksinlerden kurtulmasına yardımcı olur.

Narın düzenli kullanımıyla fiziksel dayanıklılık artar. Doğu ülkelerinde Narın erkek sağlığının sembolü olarak görülmesi şaşırtıcı değildir .

Narın kadınlara faydaları

Kadınlar demir eksikliği anemisinden erkeklerden daha fazla muzdariptir. Nar yemek kandaki demir düzeyinin artmasına yardımcı olur.

Nar suyu bileşimi nedeniyle yüksek antioksidan aktiviteye sahiptir . Polifenolik bileşikler hücre yaşlanmasına neden olan serbest radikalleri nötralize eder. Ellagotanin malign hücrelerin büyümesini engeller.

Kadınlık hormonunun bitki analoğu olan fitoöstrojen , hormonal arka planı düzenler ve klimakterik belirtilerin semptomlarını iyileştirir.

Narın yiyeceklere dahil edilmesi saç, tırnak ve cildin durumunu iyileştirmeye yardımcı olur . Ayrıca normal kilonun korunmasına yardımcı olan metabolik süreçler hızlanır.

Osteoporoz gelişme riski azalır.

Narın çocuklara faydaları

Olası alerjiler ve mide-bağırsak sisteminin kusurlu işleyişi nedeniyle 1 yaşın altındaki bebeklere Nar verilmesi önerilmez. Bir yaşındaki bir çocuğun diyetine nar suyu dahil edilebilir. Ve ancak 3 yaşından itibaren nar taneleri verilebilir. 

Bu meyveler, patojenik bakterilerin büyümesini engelleyen ve soğuk algınlığı sırasında çocuğun vücudunu koruyan ve aynı zamanda bağışıklığı güçlendiren fitositler içerir.

Kalsiyum ve D vitamini içeriği nedeniyle kemik dokusu güçlendirilir. B vitaminleri hafızayı güçlendirir. Çocuklar yemeklerine Nar eklediğinde demir eksikliği giderilir.

Narın zararları

Nar kullanımının genel olarak zararlı etkileri yoktur. Ancak bazı kişilerde sorun yaratabilir. 

Alerjik reaksiyonlar: Nar alerjisi bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Nar yedikten sonra ciltte kızarıklık, kaşıntı, şişlik, nefes almada zorluk gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Nar alırken herhangi bir alerjik reaksiyonla karşılaşırsanız kullanmayı bırakıp doktorunuza danışmalısınız.

Sindirim sorunları: Nar, bazı insanlarda sindirim sorunlarına neden olabilir. Özellikle aşırı miktarda alındığında bağırsak hareketlerini hızlandırıp ishal veya karın ağrısı gibi belirtilere neden olabilir. Sindirim probleminiz varsa Nar alımınızı sınırlamanız gerekecektir.

Etkileşimler: Nar bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Özellikle kan sulandırıcı ilaçlar, yüksek tansiyon ilaçları ya da şeker hastalığı ilaçları kullanan kişilerin Nar almadan önce doktorlarına danışmaları önemlidir. Nar kanın pıhtılaşmasını etkileyebilir veya kan basıncını düşürebilir.

Kalori: Nar, çok fazla kalori içeren, doğal olarak yüksek şekerli bir meyvedir. Aşırı tüketim kilo alma riskini artırır.

Herhangi bir sağlık sorununuz varsa veya şüpheleniyorsanız doktorunuza danışmanız en doğrusudur.

Photo of author

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın