Aristo Diyeti Zayıflamaya Ne Kadar Etkili?

aristo diyeti nedir
aristo diyeti nasıl yapılır

Zayıflamak dediğimizde aklımıza ilk gelen yöntem elbette diyetlerdir. Diyetlerin içinden her zaman en etkili olanı seçerek, kısa sürede zayıflamak hepimizin isteğidir. Dikkatli ve programa sadık bir şekilde yapılan aristo diyeti, size en kısa sürede istediğiniz forma ulaştırmayı hedeflemektedir. Bu yazımızda bilimsel yöntemleriyle birlikte aristo diyetini bütünsel bir şekilde ele aldık.

Aristo Diyeti Nedir?

Kısa sürede kilo vermenizi sağlayan aristo diyetinin en önemli noktası doğru yapılmasıdır. Diyet olarak adlandırılsa da aslında bireyde bir diyetten çok yaşam biçimi olması hedeflenir. Bu yüzden de Aristo diyeti olarak adlandırılır. Esas olan kilo verdikten sonra o kiloyu koruyabilmektir.

aristo diyeti nedir menüsü
Aristo diyeti menüsünde yer alan sebze ve meyveler

Çiğ sebze ve meyvelerden oluşan beslenme programında gluten tamamen yasaktır. Haftada iki gün mutlaka meyve ve sebze tüketip bağırsaklarımızı düzene sokmalıyız. Ardından hormonlarımızı düzenlemek için kara lahana, kereviz, muz gibi besinleri tüketmemiz gerekir. Bu diyette yenilmesi gerekenlerden çok uzak durulması gereken besinler de önemlidir. Örneğin; makarna, şekerli meyveler, patates, havuç, bezelye, ekmek (tam buğdaylı dahil), pilav tüketilmemelidir. Gelelim şimdi aristo diyeti nasıl yapılır konusuna.

Aristo Diyeti Nasıl Yapılır?

En az 3 hafta sürecek olan bu diyetin beslenme programının yüzde seksenini çiğ meyve ve sebzeler oluşturmaktadır. Günde 3 ana öğün 2 ara öğün olmak üzere beslenme şekli belirlenir. Bu beslenme sürecinde bazı kurallar mevcuttur. Bunlar:

 • Vücudun arındırılması ve sindirimi kolayca yapabilmesi için en geç 08.00’de kahvaltı, 19.30’da akşam yemeği yenilmelidir.
 • Ana öğün dışında 2 ara öğün unutulmamalıdır.
 • Üç ana öğünde protein ağırlıklı beslenmelidir
 • Yemeklerde veya yemeklerin yanında gluten tüketilmemelidir.
 • Midenin temizlenmesi ve yağ yakımının hızlanması için kahvaltılardan yarım saat önce ılık suyun içine birkaç damla limon sıkılarak tüketilmelidir.
 • Günde en az 2,5 litre su içilmelidir.

Aristo Diyeti Listesi

Aristo diyetinde daha önce de bahsettiğimiz gibi yenilmesi gereken besinlerden çok uzak durulması gerekler önemlidir. Biz de bunları sizler için listeledik. İşte aristo diyeti yasak listesi:

 • Un, ekmek ve tüm hamur işleri
 • Yulaftan elde edilen tüm ürünler
 • Şekerli meyveler (karpuz, portakal, kiraz)
 • Gluten içeren tahıllar)
 • Hayvansal gıdaların tüketimi en aza indirilmelidir
 • Paketli ürünler tercih edilmemelidir

Diyet boyunca mutkala yapılması ve tüketilmesi gerekenler listesi:

 • Öğünlerin takibi yapılmalıdır
 • Bol yeşillik tüketilmelidir
 • Meyve tüketiminde şeker oranı düşük olanlar seçilmelidir
 • Günde en az 2,5 lt su içilmelidir
 • Diyetin daha da etkili olması adına gün içinde 10 bin adım atılmalıdır
 • Yalnızca diyet olarak kalmayarak yaşam biçimini etkilediği için, beden ruh ve düşüncelerin arındırılması temel alınır.  
aristo diyeti menüsü
Diyet listesi

İlgili Yazı: Kiraz Sapı Çayı Zayıflatır Mı?

Aristo Diyeti Sağlıklı Mı?

Doğru yapıldığında ortalama olarak 10 günde 6 kilo verme garantisi sunan aristo diyeti, sağlık açısından da güvenilirlik sunar. Tüketilen besinler sayesinde vücudu hem temizler hem de sağlıklı olmayan besinleri vücuda sokmaz. Öğün saatleri ile birlikte vücudu yormayan bir sistemi vardır. Bu da sağlıklı bir kilo verme süreci için idealdir.  

Aristo Diyeti İle Zayıflayanların Yorumu

Daha önce farklı diyetler yaparak zayıflayan kişilerin en büyük problemi verdikleri kiloları geri almış olmalarıdır. Geçici bir zayıflama sürecinden sonra geri alınan kilolar vücudu ve bireyi oldukça yorar. Sürekli kilo alıp verdikçe vücutta çeşitli sağlık sorunları meydana gelebilmektedir. Bunun dışında kişinin kendine ve yapılan diyetlere karşı güveni problemi oluşmaktadır. Artık istediği forma ulaşamayacağını ve o forma gelmiş olsa bile tekrardan eski haline döneceğine inanır. Bu noktada Aristo diyetinin farkı ortaya çıkmaktadır. Çünkü aristo diyeti kişilerde bir yaşam biçimine dönüşmektedir. Bu da verilen kiloların tekrardan geri alınmasını engellemektedir.

Diyet sırasında tüketilen besinler ile öğün saatleri direkt olarak kişinin yaşam tarzına dönüştükçe tekrardan kilo almak zorlaşmaktadır. En az üç hafta bu diyeti uygulayanlar kalıcı bir kilo verme sürecine girdiklerini söylerler. 2,5 ayda 18 kiloya kadar düşerek diyetten oldukça memnun kaldıklarını dile getirmişlerdir.

Son güncelleme 26 Aralık 2021