Buse

Patates Kızartması Kalori

Patates kızartması kalori yağından solayı genel olarak belli bir fazlalık olarak bilinir. Hatta yüksek kalorili yiyeceklerin en başında gelen patates kızartması 100 gram için 311,9 kcal olarak tespit edilmektedir. Fast food besin olarak, genellikle hamburgerlerin yanında karşımıza çıkan bu öğünle ilgili olarak daha çok merak edilen şey ne kadar çok kilo aldırdığıdır.

Pek çok kişinin severek tükettiği patates kızartması hemen hemen her yemeğin yanında son derece lezzetli bir ara sıcak olarak düşünülür. Ancak bu noktada bilinmesi gereken bir şey daha varsa o da pek de sağlıklı olmayan bu besinin, Çok fazla yağ içerdiğidir. Dolayısıyla da fazla yağ tüketilmesi hiçbir şekilde sağlıklı bir duruma yol açmaz ve genel olarak kilo ve daha farklı sağlık sorunlarını beraberinde getiren durumlarla birlikte anılacaktır. Bu sebepten dolayı da patates kızartması tüketimine dikkat etmekte fayda vardır.

Patates Kızartması Kalori
Patates Kızartması Kalori

Bir Tabak Ev Yapımı Patates Kızartması Kaç Kalori?

Günümüzde pek çok kişinin artık daha bilinçli bir şekilde beslendiğini görmekteyiz ve kalori hesaplaması yaparak bir takım yiyecek ve içecekleri tüketmek çok daha iyi bir sonuç vermektedir. Lezzetli yemekler söz konusu olduğu zaman ne yazık ki pek çok kişinin bu konuda biraz daha esnek davrandığını da görmekteyiz. Bu sebepten dolayı daha karşınıza çıkacak olan sorulardan bir tanesi bir tabak ev yapımı patates kızartması kaç kalori olmaktadır. İşte tam olarak da bu noktada bir tabak olarak sorulması tabağında büyüklüğünü göz önünde bulundurmayı gerektiren bir soru olduğunu bize gösterir. Tabii ki de tabak çok büyükse kalori olarak patates kızartmasının çok daha fazla kalori tekabül edeceğini söylemek mümkün olacaktır. Ancak standart bir tabak için 158 kaloriden söz etmek mümkün olacaktır.

Diyet Yaparken Patates Kızartması Yenir Mi?

Özellikle yaz aylarında diyet yapan kişi sayısı bir hayli artış göstermektedir ve kişilerin istedikleri bedene ulaşabilmesi için epey bir çaba sarf ettikleri gözükmektedir. Tam da böyle bir durum söz konusu olmuşken patates kızartması gibi sevilen bir yiyecek sık sık gündeme getirilmektedir. Bu aşamada sorular arasında karşımıza çıkan ilk konulardan biri de diyet yaparken patates kızartması yenir mi sorusu ile ilgili olacaktır. Tabii ki de herkesin bu sorunun cevabını bildiğini biliyoruz ve genel olarak bu soruyu soran kişiler kendilerini patates kızartması yemek için ikna etmeye çalışıyordur.

Patates Kızartması Kalori
Patates Kızartması Kalori

Diyet uzmanları bu noktada belli bir açıklama yaptıkları zaman patates kızartmasının ne kadar zararlı olduğunu ve diyet yaparken yenmemesi gerektiğini vurgulamaktadır. Sonuç olarak patates kızartmasında bol miktarda yağ vardır ve yağın içerisinde pişen bir yiyecek hiçbir zaman için diyet aşamasında tüketilemez. Ama illa da patates yemek isteyen bir kişi için diyet sırasında haşlanmış patates tavsiye edilmektedir ve dikkat edin haşlayarak yemek, kesinlikle kızartarak yemekten çok daha sağlıklıdır.

Eğer ki diyet yapan bir kişi patates kızartması yemek istiyorsa ve bu noktada patates kızartmasının zararları konusunda da bilinçli ise bunu yapmak için tek bir yol olabilir. Bu da diyet aralarında yapılacak olan ödüllendirme yöntemidir keza bu yöntem sayesinde daha iyi bir şekilde kilo verme motivasyonu sağlanır. Bu aşamada yapılması gereken şey doktorun ya da diyetisyeni vermiş olduğu diyet listesini tam anlamıyla yerine getirmek ve gerçekten zayıflamak isteniyorsa spor yapmaya devam etmektir. Ancak patates kızartması bu noktada hiçbir şekilde tüketilmezken sadece Haftada bir gün ya da 2 haftada bir tüketilmesi ödül niteliği taşır. Ancak bu noktada şuna da dikkat etmek gerekir ki diyetin yapılış nedeni belirleyici bir özellik olacaktır. Çünkü sağlık sorunları nedeniyle patates kızartması yememesi gereken kişiler bu tip bir diyet söz konusu olduğu zaman kesinlikle doktoruna danışmalıdır.

Patates Kızartması Kalori
Patates Kızartması Kalori

Patates Kızartması Kilo Aldırır Mı?

 Kilosunu kontrol altına almak isteyen kişilerin patates kızartması kilo aldırır mı diye sık sık sorduğunu görmekteyiz. Buna istinaden patates kızartmasının kesinlikle kilo aldıracağını belirtmekte fayda vardır ve içerisinde yağ olduğu için vücuda gereğinden fazla yağ alımına sebep olacaktır. Bu nedenle de kilo almak istemeyen kişilerin patates kızartmasından uzak durması gerekir.

Photo of author

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın