Buse

Zeytin Kaç Kalori

Zeytin kaç kalori? Özellikle kahvaltı sofralarının vazgeçilmesi zeytinler, zeytin ağaçlarında yetişmektedir. Bu besinler sert çekirdekli ya da çekirdekli meyveler adı verilen bir meyve grubuna ait olan ve mango, kiraz, şeftali, badem ve Antep fıstığı ile ilgili küçük meyvelerdir.

Zeytinler gerek E vitamini gerekse güçlü antioksidanlar bakımından yüksek bir yapıya sahiptir. Bugüne kadar yapılmış olan araştırmalar kalp için iyi olduklarını ve osteoporoz ve kansere karşı koruyabileceklerini göstermektedir. Bazı olgunlaşmamış zeytinler yeşildir ve olgunlaştıkça siyaha döner. Diğerleri tamamen olgunlaştığında bile yeşil kalır. Akdeniz bölgesinde zeytinin yüzde 90’ı zeytinyağı yapımında kullanılmaktadır.

Zeytin Kaç Kalori
Zeytin Kaç Kalori

Zeytinlerdeki sağlıklı yağlar, oldukça sağlıklı bir yapıya sahip olan Akdeniz diyetinin temel bileşenlerinden biri olan zeytinyağını üretmek için çıkarılmaktadır. Bunun yanı sıra zeytin ayrıca salatalarda, sandviçlerde ve sürülerek tüketilir.

Özellikle kilosuna dikkat eden kişiler zeytin kaç kalori gibi konuları bilmek istemektedir. Temel olarak 100 gram zeytin 115-145 kalori arasındadır. 10 zeytin ise 59 kaloridir. Her ne kadar bu düşük gibi görülse de fazla tüketildiği durumda kilo almaya neden olabileceği unutulmamalıdır.

Zeytin Besin Değerleri Nasıl?

Zeytin besin değerleri nasıl? Bu özellikle kalorisi için sorulan bir sorudur. 100 gram başına kalori değeri incelendiği zaman 115-145 kalori olduğu görülmektedir. 10 zeytin için ise ortalama 59 kalori bulundurmaktadır. Bunun yanı sıra sağlık açısından diğer beslenme değerleri de bilinmelidir. 100 gram olgun, konserve zeytin için besin değerleri şunlardır:

 • Kalori: 116
 • Protein: 0.8 gram
 • Karbonhidrat: 6 gram
 • Şeker: 0 gram
 • Elyaf: 1,6 gram
 • Yağ: 10.9 gram
 • Doymuş: 2.3 gram
 • Tekli doymamış: 7.7 gram
 • Çoklu doymamış: 0,6 gram
Zeytin Kaç Kalori
Zeytin Kaç Kalori

Zeytinler yüzde 11-15 oranında yağ içerir ve bunun yüzde 74’ü bir tür tekli doymamış yağ asidi olan oleik asittir. Zeytinyağının da ana bileşeni olmaktadır. Oleik asit düşen inflamasyon ve kalp hastalığı tehlikesi dahil olmak üzere pek çok faydayı beraberinde getirebilmektedir.

Karbonhidrat ve Lif

Karbonhidratlar zeytinlerin yüzde 4-6’sını oluşturmaktadır. Bu da zeytini düşük karbonhidratlı bir meyve yapmaktadır. Bu karbonhidratların çoğu liftir. Temel olarak lif, toplam karbonhidrat içeriğinin yüzde 52-86’sını meydana getirmektedir.

Net sindirilebilir karbonhidrat içeriği bu nedenle çok düşüktür. Bununla birlikte, 10 zeytin sadece yaklaşık 1,5 gram sağladığından, zeytinler hala nispeten zayıf bir lif kaynağıdır.

Vitaminler ve Mineraller

Zeytinler besin değerleri aynı zamanda vitamin ve mineraller için de önem taşımaktadır. Söz konusu besin değerlerinden bir kısmı işleme esnasında dahil olan vitamin ve mineraller için güzel bir kaynaktır. Bu meyvenin faydalı bileşikleri şunları içine almaktadır:

 • E Vitamini
 • Demir
 • Bakır
 • Kalsiyum
 • Sodyum
Zeytin Kaç Kalori
Zeytin Kaç Kalori

Zeytin besin değerleri bakımından pek çok faydaya sahiptir. Bu bakımdan tüketimine özen göstermelidir. Ancak her zaman aşırıya kaçmamak gerektiği unutulmamalıdır.

Zeytinin Sahip Olduğu Diğer Bileşikler

Zeytin kaç kalori kadar besin değerleri de büyük bir önem taşımaktadır. Yukarıdakilerin yanı sıra farklı zeytin bileşikleri de mevcuttur. Bu meyve özellikle antioksidanlar açısından zengindir:

 • Oleuropein. Söz konusu bileşik özellikle taze, olgunlaşmamış zeytinlerde bol miktarda rastlanmaktadır.
 • Hidroksitirosol. Zeytin olgunlaşması esnasında oleuropein, hidroksitirozole parçalanmaktadır.
 • Tirosol. Zeytinyağında en fazla mevcut olan antioksidan olarak bilinmektedir.
 • Oleanolik asit. Bu antioksidan, karaciğer hasarını önlemeye yardımcı olabilmektedir. Bunun yanı sıra iltihaplanmayı azaltmayı destekleyebilir.
 • Quercetin. Bu besin kan basıncını azaltabildiği gibi kalp sağlığına da etki edebilmektedir.

Tüm bu bileşenlerin etkisi sebebiyle zeytin oldukça önemli bir besindir.

Zeytinin Sağlığa Faydaları Neler?

Zeytin, Akdeniz diyetinin temel gıda maddesidir. Bu bakımdan sadece Türkiye’de değil tüm Akdeniz coğrafyası ülkelerinde sıklıkla tüketilmektedir. Bu gıda özellikle kalp sağlığı ve kanserin önlenmesi olmak üzere birçok sağlık yararıyla ilişkilendirilmektedir. Antioksidan özellikleri bunlardan bir tanesidir.

Diyetteki antioksidanların kalp hastalığı ve kanser gibi kronik hastalıklara yakalanma riskinizi azalttığı gösterilmiştir. Zeytinler, iltihapla mücadeleden mikroorganizma büyümesini azaltmaya kadar pek çok konuda yarara sahiptir. Bu bakımdan sofralardan eksik edilmemesi tavsiye edilen gıdalardan bir tanesidir.

Bu konu üzerine yapılan çalışmalar, vücudunuzdaki en güçlü antioksidanlardan biri olan glutatyonun kan seviyelerini önemli ölçüde artırdığını göstermektedir.

Kalp Sağlığının Gelişmesi

Kalp hastalığı için pek çok risk faktörü olmakla beraber yüksek kan kolesterolü ve kan basıncı onlardan bazılarıdır. Zeytinin faydaları kalp sağlığı üzerinde de görülmektedir.

Oleik asit zeytin içerisindeki ana yağ asididir. Bu bakımdan kalp sağlığı ile alakalı bir yapısı bulunmaktadır. Zeytin kolesterol seviyelerini düzenleyebildiği gibi LDL, yani kötü kolesterolü de oksidasyondan koruyabilmektedir. Tüm bunların yanı sıra bazı çalışmalar zeytin ve zeytinyağının kan basıncını düşürebileceğini belirtmektedir.

Kemik Sağlığının Gelişmesi

Osteoporoz, azalmış kemik kütlesi ve kemik kalitesi ile karakterize edilen bir hastalıktır. Bu rahatsızlık kırık riskinizi artırabilir. Zeytinin faydaları kemik sağlığı üzerinde de görülmektedir. Akdeniz ülkelerinde osteoporoz oranlarının Avrupa’nın geri kalanından daha düşük bir yapıya sahiptir. Bu durum zeytinin karşı koruyabileceği yönünde düşünceleri de beraberinde getirmektedir.

Ek olarak gözlemsel çalışmalar, bir Akdeniz diyetinin uygulanmasının kemik kırılma riskini azaltabileceğini düşündürmektedir.

Photo of author

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın