Diyetisyen Merve Sancaktar

Diyette Makarna Yenir Mi? Makarna Kilo Aldırır Mı?

Makarna artık mutfakların vazgeçilmez yiyeceği haline gelmiş durumda. Zahmetsiz ve kısa zamanda pişirilmesi ve tabi ki fiyat olarak el yakmaması insanları makarna tüketmeye itmekte. Peki ya diyette makarna yenir mi? Diyet yaparken makarna tüketmek ilk bakışta diyetin amacına aykırı gibi görünse de aşırıya kaçmamak suretiyle kepekli makarna tüketilmesinde hiçbir zarar bulunmuyor. Buna karşın kepekli ve tam buğday makarnanın karbonhidrat bakımından zengin olduğu düşünüldüğünde ton balıklı makarnalı salata gibi pratik diyet tarifleri haftada 1 veya 2 kez tüketilebilir. Dolayısıyla diyette makarna yemek doğru değildir diyemeyiz. Makarna kilo aldırır mı ve makarna kaç kalori sorusunu da detaylı olarak anlatacağız.

Diyet sırasında yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesi de sürekli karbonhidratlı gıdaların tüketilmesidir. Ancak diyet yaparken asıl olan tüketilen gıdaların her besin grubundan gıdaları içeriyor olmasıdır. Elbette miktarları konusuna özellikle dikkat etmek gerekiyor. Gün içinde aldığınız kalori, genellikle uyguladığınız diyet ile alakalıdır ve bu diyeti uygulayan kişi olarak bunun ne kadar olduğunu da hesaplayabilirsiniz. Bu hesaplaması sonucunda eğer maksimum kalori değerine ulaşmamışsanız bu aradaki farkı dilediğiniz gıdalarla kapatabilirsiniz. İşte bu gıdalardan bir tanesi de makarnadır. Bu yüzden diyet sırasında makarna tüketmek çok da yanlış bir davranış değildir. Ancak kalori sınırını çoktan aşmış ve üzerine bir de makarna yemek isterseniz yaptığınız diyetin zaten hiçbir anlamı kalmayacaktır.

Makarna Yemek Kilo Aldırır Mı?

Diyet yaparken makarna yemek mümkündür, ancak miktarına ve hangi makarna türüne dikkat etmek önemlidir. Tam buğday unundan yapılan makarna, beyaz unlu makarnaya göre daha yüksek lif içeriği nedeniyle daha fazla tokluk hissi sağlar ve daha az miktarda yenmesi gerektiği anlamına gelir. Ayrıca, makarna sosunu sebzeler ve protein kaynakları ile zenginleştirerek makarna kalori değerini yükseltmeden daha besleyici bir yemek yapabilirsiniz.

diyette makarna tüketmek
Diyet yaparken makarna yemek ne kadar doğru?

Diyet programınızı oluştururken, hangi yiyecekleri ne kadar yiyebileceğinizi belirlemek için bir beslenme uzmanına danışmanız önerilir. Herhangi bir diyette, dengeli beslenme ve uygun porsiyon kontrolü önemlidir.

Makarna yemenin kilo aldırdığı zamanlar dikkatsiz şekilde tüketildiği zamanlardır. Bu yüzden bilinçli bir şekilde makarna tüketiminin kilo aldırmayacağını söylemek mümkündür. Makarna yerken kesinlikler şeker içeren ketçap, mayonez, hardal ve diğer benzer soslardan uzak durmalısınız. Bunlar sadece diyet yaparken değil, normal yaşantınızda da uzak durmanız gereken gıdalardır. Makarnanın içinde bulunan vitaminlerin etkisi bu soslar yüzünden etkisiz hale gelecektir. Eğer makarna yerken kilo almak istemiyorsanız makarnayı çeşitli yeşilliklerle birlikte tüketebilirsiniz. Örneğin diyet ton balıklı zeytinyağlı makarna, diyet tavuklu makarna, füme et parçalı makarna gibi. Bu şekilde hem protein hem de karbonhidrat ve sağlıklı yağlar tüketerek daha besleyici bir makarna yemiş olacaksınız.

Makarna yerken kilo almamak için sebzeler ile birlikte karıştırarak da tüketebilirsiniz. Bu sayede daha da sağlıklı bir hale gelecektir. Ayrıca besin seviyesini de yükseltmiş olacaksınız. Bütün bunlar göz önüne alındığında diyet sırasında makarna tüketmenin sanılan aksine aşırıya kaçmamak suretiyle kilo aldırmayacağını söyleyebiliriz. Tabi ki düzenli bir diyet ve spor planı ile birlikte!

İlginizi Çekebilir: Pu Erh Çayı Nedir? Zayıflatır Mı? Faydaları ve Yan Etkileri Neler?

Diyette Makarna Yemek Doğru Mu?

Makarna, yüksek karbonhidrat içeriği nedeniyle eğer fazla tüketilirse kilo aldırmaya yardımcı olabilir. Ancak, makarna, düşük yağ içeriği, yüksek lif içeriği ve orta düzeyde protein içeriği ile birçok farklı besin öğesini içerir. Ayrıca, tam buğday unundan yapılan makarna, beyaz unlu makarnaya göre daha fazla lif içerir, daha az işlenmiştir ve daha uzun süre tok kalmanızı sağlar.

diyette makarna yenir mi
Diyette tam buğday veya kepekli makarna tüketilebilir.

Bir porsiyon makarna kaç kalori içerdiği, hangi soslarla tüketildiği ve makarna porsiyonunun ne kadar olduğuna bağlıdır. Bu nedenle, diyetinize makarna eklemek istiyorsanız, uygun porsiyon kontrolü ve besleyici soslar kullanımı önemlidir. Ayrıca, makarna tüketimini diğer besin öğeleriyle dengeli bir şekilde birleştirerek, dengeli bir diyet planı oluşturabilirsiniz.

Özetle, makarna kilo aldırmaz ancak porsiyon kontrolüne dikkat edilmediğinde fazla kalori alımına neden olabilir.

1 Tabak – 100 Gr Makarna Kaç Kaloridir?

Bir tabak makarnanın kalori miktarı, porsiyon büyüklüğüne, makarna türüne ve sosuna göre değişebilir. Ancak, genellikle bir tabak makarna (yaklaşık 100 gram) yaklaşık ortalama 150-200 kalori içerir. Bu, yalnızca makarna için geçerlidir ve üzerine eklenen soslar ve malzemeler kalori miktarını artırabilir.

Diyet planınızda makarna tüketmek istiyorsanız, doğru porsiyon kontrolüne ve besleyici bir sos seçimine dikkat ederek kalori alımınızı kontrol edebilirsiniz. Ayrıca, tam buğday unu gibi daha sağlıklı seçenekleri tercih ederek, makarnanın besin değerini artırabilirsiniz. Kilo almadan makarna yemek için şu ipuçlarına da göz atabilirsiniz.

Makarna Besin Değeri

Makarna besin değeri
Makarna kalorisi ve besin değeri nedir?

Makarna, karbonhidratlar, protein, lif, vitaminler ve mineraller gibi birçok besin öğesi içeren bir gıdadır. Makarna genellikle un, su ve yumurta gibi basit bileşenlerden yapılır. Aşağıda, bir porsiyon (yaklaşık 100 gram) haşlanmış makarnanın besin değerlerinin bazıları listelenmiştir:

 • Kalori: 150-200
 • Karbonhidratlar: 30-40 gram
 • Protein: 5-7 gram
 • Lif: 2-3 gram
 • Yağ: 0.5-1 gram
 • Folik Asit: %25 RDI (Günlük Alınması Gereken Miktar)
 • Niasin: %10 RDI
 • Tiamin: %10 RDI
 • Demir: %8 RDI
 • Fosfor: %6 RDI
 • Bakır: %6 RDI
 • Selenyum: %6 RDI
 • Manganez: %6 RDI

Besin değerleri makarna türüne, hazırlama şekline ve servis boyutuna bağlı olarak değişebilir. Makarna, tam buğday unu veya mercimek unundan yapılmışsa, daha yüksek lif ve protein içeriği içerebilir. Ancak, üzerine eklenen soslar ve malzemeler de kalori ve besin değerlerini artırabilir veya azaltabilir.

İlginizi Çekebilir: Sirtfood Diyeti Nedir? Şarap ve Çikolatalı Diyet!

Photo of author
1982 doğumlu Uzman Diyetisyen Merve Sancaktar yüksek lisans öğrenimini beslenme ve diyetetik bölümünde tamamladı. Sancaktar 4 yıldır özel bir hastanede diyetisyenlik hizmeti veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın