Diyetisyen Merve Sancaktar

Pu Erh Çayı Nedir? Zayıflatır Mı? Faydaları ve Yan Etkileri Neler?

Kişilerin zayıflamak tercih ettikleri Pu Erh çayını birçok kişi merak ediyor. Gerçekten göbek eritip kilo verme ve zayıflamaya yardımcı oluyor mu? Peki Pu Erh kan şekerini dengelemeye, kolesterolü düşürmeye yardımcı olur mu? Pu Erh çayını nereden satın alabilirsiniz? Pu Erh çayı ile zayıflayanlar bu çay kafein içeriyor mu gibi soruları da merak ediyorlar. Eğer siz de bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Pu Erh Çayı Nedir? Ne İşe Yarar?

İçerdiği kafein vücutta bulunan yağ hücrelerindeki yağın metabolize edilmesinden kaynaklı hormonları salgılama yapması için tetikler. Ayrıca fermente edilerek hazırlanmakta olan bir çay olduğu için de vücuda probiyotikleri, sağlıklı bakterileri sokmak adına iyi bir tercihtir. Bu probiyotikler de açlık hissi ve kilo yönetimini iyi şekilde düzenleyerek kan seviyesinin dengelenmesine yardımcı olur.

Sağlıklı ve dengeli şekilde zayıflamak için herkesin kendine göre beslenme ve spor programına uyması ve bunu sürekli hale getirmesi gerekir. Çünkü zayıflama aşamasında hiçbir bitki çayı diyete dikkat edilmemesi halinde olumlu sonuç vermez. Bu nedenle hem diyete hem de spora ağırlık vererek buna ek olarak bitki çayları tüketilmelidir.

Fitness Dergisi
Pu erh çayı faydaları neler
Pu erh çayı faydaları neler? Nasıl kullanılır?

Pu Erh Çayı Yan Etkisi Var Mı?

Pu Erh diğer çaylara nazaran daha düşük seviyelerde kafein içermektedir. Bu nedenle Pu Erh çayı yan etkisi var mı konusunda sağlıksal açıdan korkulacak bir durum olmaz. Ancak yine de kişilerin yeteri kadar ve fazla abartmadan günlük doza dikkat ederek içmesinde fayda vardır. Çünkü pu erh bitki çayı çok fazla tüketilmesi halinde ishal, baş ağrısı, uykusuzluk, düzensiz kalp atışı, mide ekşimesi ve baş dönmesi yapabilir.

Bu gibi yan etkilere sebebiyet vermemesi her şeyde olduğu gibi pu erh çayını da kararında içmek gerekir. Özellikle diyabet ya da yüksek kolesterol gibi rahatsızlıkları bulunan kişilerde bu çayın kullanımına dikkat etmek gerekiyor. Hatta doktora danışılmadan kesinlikle kullanılmaması gerekir.

Pu Erh Çayı Kullanımı Nasıl Olmalı?

Pu Erh bitkisini içmek isteyen kişiler bu çayın tüketimi sırasında diğer kafeinli içeceklere çok fazla yüklenmemelidir. Yani gün içinde içilecek olan Pu Erh çayının diğer kafeinli içeceklerin az tüketilmiş olması halinde içilmesi daha doğrudur. Olası herhangi bir durumda vücudun fazla kafein almamış olması gerekir. Zaten Pu Erh kendi başına bile kişilerde yan etki yapabilecek etkideyken buna ek olarak diğer kafeinli içeceklerden uzak durulması önemlidir.

Peki Pu Erh çayı ne kadar içilir? Çok miktarda diğer kafeinli içecekler tüketilmemişse bu çay gün içinde 2 fincana kadar güvenli şekilde tüketilebilir. Potansiyel olarak kilo verdirici olan etkisinden faydalanmak adına günde 2 kere içmek yeterli olur. Bu durumda kişilerin dozuna ve gün içindeki diğer kafeinli içecek tüketimine dikkat etmesi gerekir.

pu erh çayı zayıflatır mı
Pu erh çayı ile zayıflamak mümkün mü? Yan etkileri var mı?

Pu Erh Çayı Göbek Eritir Mi?

Pu Erh çayı ilk olarak zayıflama konusunda metabolizmayı hızlandırıcı ve bağışıklığı güçlendirici etkiye sahiptir. Pu Erh çayı depolanmış olan yağı yakmaya yardımcı olabilecek içeriğinden kaynaklı yağ yakımını hızlandırır. Vücudun yağları metabolize etmesine yardımcı olarak fazla olan ve kilo verme konusunda kişileri zorlayan yağların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Bu sayede istenmeye kiloların atılması noktasında kişilere yardımcı olarak fazla kilolar giderken bu süreçte destek olur. (Bakınız: göbek eritme yöntemleri.)

Pu Erh çayı göbek eritir mi? konusunda ise tüketim zamanı kilo vermeyi şekillendirir. Eğer kilo vermek ve göbek eritmek için tüketilmesi düşünülürse kesinlikle en uygun ve doğru olan zaman diliminde çayı içmek önemlidir. Bunun için de en ideal zaman yemeklerden hem sonrası olarak belirlenir. Bu sayede vücuttaki yağların erimesine ve derhal vücuttan atılmasına yardımcı olur. En etkili sonucun alınması içinse çayın kesinlikle başka çaylarla karıştırılmadan tek başına içilmesidir.

Pu Erh Çayı Zararlı Mı?

Genellikle zayıflama aşamasındaki insanlar bu tarz çayları içmek ve zayıflamaya destek olmak isterler. Bunun için de her çayın içilmemesi ve içilecek olan çayın tüm detaylarının bilinmesi gerekir. Çünkü bazı çaylar kişilerde yan etki yapabilir ve özellikle de kronik rahatsızlıklarda insanların sağlığına olumsuz etki edebilir. Bu nedenle Pu Erh çayı zararlı mı? noktasında çayın en doğru ve uygun zamanda ve dozda tüketilmesi gerekir.

3 fincan daha fazla olması durumunda sağlıksal açıdan zayıflamaktan daha çok olumsuz duruma yol açabileceğinden günde 3 fincanı geçmemek gerekir. Özellikle de tansiyon hastaları ve tansiyon ilacı kullananların kesinlikle doktora danışmaları gerekir.

Pu Erh Çayı Nasıl Yapılır?

Kaynar suyun içine bir tutam olacak şekilde Pu Erh eklenerek demleme yapılır. Poşet çay olarak ya da normal tabaka şeklinde çayı temin etmek mümkündür. Bitkinin en doğru demleme süresi olarak 2 3 dakikaya ihtiyaç vardır. Pu Erh çayı nasıl yapılır? Konusunda en etkili ve faydalı sonucu almak adına kesinlikle demleme süresi önem arz eder.

Çayın günde çok fazla tüketilmemesi sağlıksal açıdan olumsuz durumlarla karşılaşmayı önler. Tam olarak dozunda ve yeteri kadar tüketilmesi de zayıflama konusunda yardımcı olur. Bu yüzden bu çayı tüketerek zayıflamaya çalışanlar için Pu Erh zayıflatır mı sorusunun cevabı en doğru zaman diliminde ve yeterli doz alındığı zaman etkisi gözle görülürdür.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

Sirtfood Diyeti Nedir? Şarap ve Çikolatalı Diyet!

Yeşil Çayın Faydaları: Hızlı Zayıflama ve Yağ Yakımı!

Hızlı Yağ Yakımı – Garantili Denenmiş Yöntemler!

Alkali Su Faydaları – pH Değeri

Ananas Diyeti ile 2 Günde Hızlı Kilo Verin!

Salatalık Diyeti ile 3 Günde 5 Kilo Verebilirsiniz!

Photo of author
1982 doğumlu Uzman Diyetisyen Merve Sancaktar yüksek lisans öğrenimini beslenme ve diyetetik bölümünde tamamladı. Sancaktar 4 yıldır özel bir hastanede diyetisyenlik hizmeti veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın