Diyetisyen Merve Sancaktar

Alkali Su Faydaları – pH Değeri

Mucizevi su olarak bilinen alkali suyu artık bilmeyenimiz yoktur. Çoğunlukla kilo vermek ve sağlıklı bir yaşam sürmek isteyenler tarafından tüketilen bu suyun uzmanlar tarafından da pek çok faydası olduğu söylenmekte. Peki daha sağlıklı ve ph değeri yüksek su içmek için evde alkali su nasıl yapılır? Bu yazımızda birkaç basit malzemeyle örneğin limonla nasıl yapılır, onu anlatacağız. Ayrıca yine merak edilen konulardan olan alkali suyun ph değeri ne olmalı ve kilo verdirir mi gibi soruların yanıtlarını da yazımızda bulabileceksiniz.

Alkali Su pH Değeri Ne Olmalı?

PH, sudaki hidrojen anlamına gelir. İçindeki hidrojen ne kadar yüksekse, pH o kadar yüksek olacaktır. Bir suyun pH seviyesinin yüksek olup olmadığını nasıl anlarız? İçtiğimiz suların pH seviyesi gerçekten o kadar yüksek mi?

Genellikle satın aldığımız suyun ambalajlarının arkasındaki etiketlere pH seviyesi yazılır. Şişelerin arkasındaki pH 7’den yüksek ise pH değeri yüksek alkali sudur. 7’nin altında asidik sudur ve pH yüksek değildir. Su pH’ı 7 ise bu nötrdür. Dolayısıyla su satın alırken mutlaka pH değerlerini kontrol etmelisiniz. Ayrıca dışarıdan ambalajlı su satın alıyorsanız mutlaka cam damacanalarda veya cam şişelerde satılan suları tercih etmenizi öneririz.

Alkali Su ile Kilo Verme

Su içmek sadece kilo vermenizi sağlamaz. Ancak kilo vermenizi destekler ve bu süreci hızlandırır. Özellikle daha hızlı ödem atmanızda size yardımcı olur. (Su tutumu ve ödem atma konusunda daha detaylı yazımız olan ödem nasıl atılır yazımızı okuyabilirsiniz.) Bu sebeple sadece su içerek kilo veremezsiniz. Gerçekten kilo vermek istiyorsanız diyet yapmanız (düzenli beslenmeniz) ve disiplinli şekilde spor yapmanız gerekir.

Limonla Alkali Su Nasıl Yapılır?

İşte bu çok kolay! Suyun alkali hale gelmesi için birkaç bileşen yeterli olacaktır. Birinci malzememiz limon. Suya 1 limon dilimleyin ve 8 saat bekletin. Ardından 2 litre suya 1-2 çay kaşığı deniz tuzu ekleyip iyice karıştırın. Bu sayede suyunuzun pH değeri yükselecek ve alkali hale gelecektir.

Photo of author
1982 doğumlu Uzman Diyetisyen Merve Sancaktar yüksek lisans öğrenimini beslenme ve diyetetik bölümünde tamamladı. Sancaktar 4 yıldır özel bir hastanede diyetisyenlik hizmeti veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

“Alkali Su Faydaları – pH Değeri” üzerine bir yorum
Yorum yapın