Buse

Badem Kalori

Badem kalori miktarı gibi sorular özellikle kilo kontrolü yapmaya çalışanların sıkça sorduğu konulardan bir tanesidir. Akdeniz bölgesine özgü bir ağaç yemişi olan badem tarihsel olarak, badem ağaçları orada yabani olarak büyümüştür. Bundan daha sonra MÖ 3000 gibi erken bir tarihte ekilmiştir. Yani tahmin edilmese de binlerce yıllık bir serüveni vardır.

Bademin yenilebilir kısmı, aslında, dış kabuk ve gövde tabakalarının tipik olarak yenmediği bir meyve olan sert çekirdekli meyveden elde edilen bir tohumdur. Badem çekirdeğini çıkardıktan sonra, kabuklar ve kabuklar genellikle hayvan yemi ve altlık olarak kullanılır.

Badem Kalori
Badem Kalori

Badem Besin Değeri Ne Kadar?

Peki badem kalori değerleri ne kadar? Bu sorunun yanıtı besin değerleri ile yakından alakalıdır. Meyvenin değerleri genel anlamda,

 • Magnezyum
 • Bakır
 • Flavonoidler
 • Bitki Sterolleri
 • E Vitamini
 • Tekli Doymamış Yağlar
 • Lif
 • Biyotin
 • Kalsiyum
 • Fosfor
 • Fenolik Asitler gibi içerikleri bulunmaktadır.

Badem kalori açısından yoğun bir besindir, zira 100 gramı 575 kcal gelmektedir.  Ne var ki aynı zamanda yağının çoğu tekli doymamış olan besin açısından da yoğundur.

Badem Kalori
Badem Kalori

Bademin İnsan Sağlığında Olan Yeri Nedir?

Kavrulmuş badem kalori gibi sorular bademin farklı tüketim şekillerinde kalori miktarını öğrenmek için sorulur. 1 porsiyon kavrulmuş olanları ortalama 25 gram ağırlığındadır ve 150 kalori bulundurmaktadır. Bunun yanı sıra sağlık açısından da oldukça önemli bir besindir

Bademin toplam ve LDL kolesterolü azaltma ve anti-inflamatuar ve antioksidan etkiler gösterme gibi yönleri de vardır. Böylece kalp hastalığı tehlikesini azaltmaya yardım etmektedir. Bademlerde bulunan bitki sterolleri, kolesterol ve safra asidinin emilimini engelleyebilir. Bademlerdeki yüksek miktardaki doymamış yağ ayrıca gelişmiş bir lipit profilini de destekler. Badem bunun yanı sıra faydalı bağırsak mikroplarının büyümesine yardım eder bitkisel besinler de bulundurur.

Bunun yanı sıra yapılmış olan kontrollü deneyler, alımının iltihabı azaltabileceğini, sağlıklı kan damarlarını destekleyebileceğini ve insülin direncini azaltabileceğini göstermiştir.

Tüm bunların yanı sıra, kuruyemişlerin kalorisi yoğun olmasına rağmen araştırmalar, kuruyemiş alımı ve kilo alımı arasında bir bağlantı olduğunu desteklememektedir. Yağ ve lif içeriğinin tatmin ve tokluk duygularını iyileştirmeye yardımcı olması nedeniyle, daha az kilo alımı ve daha düşük obezite riski ile ilişkilendirilmiştir.

Badem Kalori
Badem Kalori

Ancak unutulmaması gereken konu badem kalori bulunduran bir besin olmasıdır. Aşırı şekilde tüketmek yine de kilo almayacağınızı göstermez. Söylenilen bu konu dengeli ve bilinçli tüketilmesinde geçerlidir.

Antioksidan Kaynağıdır

Antioksidanlar hücrelerde moleküllere zarar verebilecek oksidatif strese karşı korunmaya destek vermektedir. Bu durum aynı zamanda iltihaplanma, yaşlanma ve kanser gibi hastalıklarda da yarar gösterebilmektedir. Bademler mevcut olan güçlü antioksidan içeriği, özellikle kabuklarının kahverengi bölümünde yer almaktadır.

Bu bakımdan beyazlatılmış bademler daha az antioksidan kapasiteye sahiptir. Bu aynı anti-inflamatuar özellikleri sunmayabilecekleri anlamına gelir. Dolayısıyla satın alırken bunu aklınızda tutmanız gerekmektedir.

Badem Kan Şekeri Kontrolüne Yardımcı Olabilir

Badem karbonhidrat açısından düşük, lakin sağlıklı yağlar, protein ve lif değerleri bakımından yüksek bir besindir. Bunun yanı sıra bir diğer avantajı da oldukça yüksek miktarda magnezyum içermesidir. Magnezyum, kan şekeri yönetimi de dahil olmak üzere 300’den fazla bedensel süreçte yer alan bir mineraldir.

Badem Kalori
Badem Kalori

Badem Kolesterol Seviyelerini Düşürebilir

Kanınızdaki kötü kolesterol olarak da bilinen yüksek düzeydeki düşük yoğunluklu lipoproteinler kalp hastalığı için iyi bilinen bir risk faktörüdür. Diyetinizin LDL seviyeleri üzerinde önemli etkileri olabilir. Bazı çalışmalar bademlerin LDL’yi düşürmede etkili olabileceğini öne sürmektedir.

Badem, LDL kolesterolün zararlı oksidasyonunu önler

Badem, kanınızdaki LDL seviyelerini düşürmekten daha fazlasını yapar. Ayrıca LDL’yi ateroskleroz gelişiminde çok önemli bir adım olan oksidasyondan korur. Ateroskleroz, arter duvar kaplamasında yağ plaklarının birikmesi sonucu arterlerin daralmasıdır ve bu da kalp hastalığı riskini artırır.

Badem Nasıl Satın Alınabilir ve Nasıl Saklanabilir?

Sadece badem kalori değil aynı zamanda faydaları ya da badem güzelleştirir mi gibi pek çok soru insanlar tarafından merak edilmektedir. Bademin cildi koruma gibi pek çok faydası olmakla beraber, almadan önce bazı konulara da dikkat etmek gerekir.

Özelikle satın alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği ve saklama önerileri bilinmelidir. Özellikle uzun süreli tüketimlerde doğru saklamak gerektiği unutulmamalıdır.

Badem Kalori
Badem Kalori

Badem Nasıl Satın Alınmalı?

Saydığımız üzere bademin pek çok faydası vardır. Ancak günde kaç badem tüketilmeli diyorsanız bu 20 ile sınırlıdır. Bunu aşmak istenmeyen kilo alımlarına yol açabilir. Her ne kadar badem pek çok yerden bulunabilecek olsa da almadan önce bazı öneriler de bilinmelidir.

Günümüzde badem çiğ, beyazlatılmış, kuru kavrulmuş ve yağda kavrulmuş olarak farklı şekillerde görülebilmektedir. Unutulmaması gereken konu her birinde kalori miktarının değişmesidir. Özellikle daha fazla işlem görmüşse kalorisinin artması beklenebilecek bir durumdur. Örnek olarak tuzlu ve sadece bir badem kalori açısından farklılık gösterir.

Bademler Nasıl Saklanmalı?

Badem kalori yukarıda bahsettiğimiz üzere 100 gramda 575 kcal’dır. Bu bakımdan gün içinde fazla tüketmemek, 20 ile sınırlı kalmak gerekir.

Yani 20 taneden fazla bademiniz bulunuyorsa bunların nasıl saklanacağı da büyük bir önem taşımaktadır. Genel anlamda serin, karanlık ve kuru bir yerde saklamak önerilmektedir. Oda sıcaklığı da bunun dışında uygun bir yapıda olmalıdır.

Photo of author

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın