Buse

Sütlaç Kalori

Sütlaç kalori, sütlaç ve çok kişinin en sevdiği tatlılardan biridir ve sütlü bir tatlı olması nedeniyle de hafif olması ile bilinir. Sütlaç kalori bazında değerlendirildiği zaman genel olarak karşımıza fırınlanmış ya da fırınlanmamış şekli ile çıkar ve buna bağlı olarak değişkenlik gösteren bir kalori hesaplamasının da yapılması söz konusu olacaktır. Tabii ki de bu noktada bir de sütlacın miktarının ne kadar önemli olduğunu belirtmekte de çok büyük bir fayda vardır.

100 gramlık bir sütlaç için 111,1 kalori şeklinde yorum yapılır ve bu bir kâse ortak porsiyon sütlaç için 250 gram yani 266 kalori söz konusu olacaktır. Eğer ki Yarım porsiyon bir orta boy sütlaçtan söz edecek olursak bunun yarısını hesaplarız ve çeyrek olarak baktığımız zaman 75 gr olacaktır. Bu da zaten direkt olarak 80 kalori şeklinde bir besin değeri oluşturmaktadır.

Sütlaç Kalori
Sütlaç Kalori

1 kâse Pirinçli Sütlaç Kaç Kalori?

1 kâse pirinçli sütlaç kaç kalori denildiği zaman içerisine pirinç konan bir gıda maddesi ve tatlı olarak bilinen sütlaç için gerekli olan malzemelerin de belli bir kalori değerinin hesaplanması gerektiği görülmektedir. Çünkü içerisinde yer alan pirinç için de ayrı bir kaloriden söz etmek mümkün olacaktır. Ve ilk önce bu noktada bilinmesi gereken en önemli şey şerbetli tatlılara göre sütlü tatlıların çok daha hafif olduğudur. İşte tam olarak da bunu da daha bir pirinçte sütlaç ile baklava veya daha farklı bir tatlının kıyaslanamayacak derecede farklı kalorilere sahip olduğunu belirtmekte de fayda vardır.

Sütlaç Kalori
Sütlaç Kalori

Pirinç ile yapılmış olan bir tatlı olarak bir porsiyon sütlaçtan söz ediyorsak, 200 gram olarak hesaplayacak olursak bir porsiyonunun 222,5 kalori olarak hesaplandığını da görmekteyiz. Tabii ki de bu noktada mutlaka karbonhidrattan da söz etmek gerekir ve karbonhidrat boyutunda 40,8 gram hesaplama yapmak da mümkün olacaktır.

Sütlaç Diyette Yenir Mi?

Diyet yapan bir kişi için pek çok farklı besin maddesini tüketip tüketmemek konusunda tereddüt her zaman için söz konusu olacaktır. Bu aşamada sütlaç çok fazla sevilen sütlü bir tatlı olması nedeniyle ve toplum tarafından en hafif tatlılar sınıflandırmasında geçmesi sebebiyle diyet için uygun olup olmadığı soruşturulmaktadır. Sütlaç diyette yenir mi gibi bir soru ile de bu nedenle sık sık karşı karşıya kalmaktayız. İşte tam olarak da bu noktada sütlaç için nasıl bir diyet listesi ayarlanacağı tespit edilmek durumundadır.

Sütlaç Kalori
Sütlaç Kalori

Eğer ki sütlaç çok seven birisi diyet yapıyorsa haftada bir kez belli bir yiyecek yerine sütlaç tüketiminin yapılması herhangi bir soruna yol açmamaktadır. Ancak bunu haftada 2’ye ya da 3’e çıkartmak büyük bir soruna tekabül ederken belli bir sınır içerisinde tüketmenin çok önemli bir faktör olduğunu not almak gerekir. Kısacası çok fazla abartmadan sütlaç tüketiminin yapılması diyet listelerinden herhangi bir sorun yaşanmasına sebep olmamaktadır.

Sütlaç Kilo Aldırır Mı?

İçerisinde şeker ve pirinç gibi maddelerin bulunması nedeniyle sütlaç için kilo yönünden bir takım tereddütler söz konusu olacaktır. Bu aşamada sütlaç kilo aldırır mı cevabı olarak içeriğinde yer alan şeker ve pirinçten yola çıkıp, sütlü bir tatlı olmasının hafifliğini de hesaba katacak olursak aşırı derecede kilo almaktan söz etmek mümkün olamaz. Yani tek başına abartılmadığı sürece bir sütlacın, kilo almak konusunda çok büyük bir etkisi olduğu düşünülmemektedir ve genel olarak farklı yiyeceklerle bir arada tüketildiği zaman kilo almaya sebep olacaktır. İşte tam olarak da bu noktada belirtilmesi gereken en önemli şey haftada bir ya da iki kez sütlaç gelmesinin herhangi bir zararı olmadığı ama abartılırsa kilo almaya yol açabildiği olmalıdır.

Spordan Sonra Sütlaç Yenir Mi?

Spordan sonra sütlaç yenir mi sorusu da sütlaç ile ilgili en çok merak edilen konular arasında yer alır ve bir tatlının ne zaman tüketileceğinin de çok önemli bir yer tuttuğunu gösterir. Spordan sonra sütlaç tüketiminin yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Üstelik sabah sporu sonrasında sütlaç tüketiminin gün boyu kişilere tokluk hissi yaratacağı da bilinmektedir. Bu sebepten dolayı da sütlaç tüketmek isteyen kişilerin spor sonrası tercih etmesi tamamen normal karşılanır.

Photo of author

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın