Diyetisyen Merve Sancaktar

Sporsuz Hızlı Yağ Yakmak Mümkün Mü?

Hepimiz fazla kilolardan kurtulmak, fit ve sağlıklı bir görünüme ulaşmak isteriz. Ancak, vücuttaki fazla ödem ve yağlarımızdan kurtulmak her zaman kolay değildir. Aksine çoğu zaman kilo verip zayıflamak oldukça zor ve sabır gerektiren aşamalı bir süreçtir. Peki hızlı ve etkili bir şekilde yağ yakmak için ne yapmak gerekir? Etkili bir yağ yakımı sürecinde nelere dikkat etmek gerekir? Sporsuz yağ yakımı mümkün mü? En etkili yağ yakım yöntemleri ile ilgili tüm soruların cevaplarını bu yazımızda!

Sporsuz Yağ Yakımı İçin En Etkili Yöntemler

Spor yapıyor, yediklerinize dikkat ederek kalori açığı oluşturuyor ancak yine de yağ yakamıyor ya da yakmakta zorlanıyor musunuz? Belki de spor ve kalori açığı haricinde gereken unsurlara dikkat etmiyor olabilirsiniz. Hatta spor yapmadan da yağ yakımınızı artırabileceğinizi biliyor musunuz?

yağ yakmak için en etkili yol
Sporsuz hızlı yağ yakmak için en etkili yöntemler
 1. Bol Su İçin: Gün içinde tüketeceğiniz en az iki litre su; yağ yakımı hızlandırmada oldukça etki gösterecektir. Yalnızca esnasında değil, gün içinde ya da öğün öncelerinde sık sık su tüketin.
 2. Kaliteli Uyku: Kaliteli bir gece uykusu almamak, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu enerji yenilenmesini sağlayamaz. Dolayısıyla yağ yakımı zorlaşacaktır. Bu nedenle kaliteli uyku almak erkeklerde testosteron hormonlarını da dengeler ve yağ yakımını etkileyen faktörlerdendir.
 3. Yüksek Proteinli Diyetler: Daha hızlı yağ yakmak için protein ağırlıklı beslenmek oldukça önemlidir. Özellikle et, balık gibi gıdaları yağsız bir şekilde tüketmek yağ yakımını hızlandırmaktadır. Bunun yanında alınan bitkisel kaynaklı proteinler sayesinde enerji seviyesinin artmasına ve metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olmaktadır.
 4. Öğünleri Düzenleyin: Yağ yakmak için uygulanan yöntemlerin belki de en önemlilerinden biri öğünlerin saati ve miktarıdır. Hızlı zayıflamak ve yağ yakmak için ideal öğün sayısı günde 3 öğün beslenmedir. Eğer ara öğün yapmak istiyorsanız früktoz yani şeker içeren meyveler yerine kaliteli yağ içeren kuruyemişler tüketin. (Ceviz, badem, kaju, fıstık gibi.)
 5. Kademeli Olarak Kilo Verin: Diyet yaparken en çok yapılan hatalardan biri hızlı bir şekilde diyete başlamaktır. Vücudu alıştırmadan başlayan diyetler size zor gelecektir. Kalori alımını birden bire düşürmek oldukça yanlış bir durumdur. Bir anda azaltılan kalori alımı sizi hem güçsüz hissettirecek hem de kilo verdiğinizi düşünmenize sebep olacaktır. Bu hem sağlığınız için iyi bir durum değilken hem de motivasyonunuzu oldukça düşüren bir etkendir. Bu sebeple kademeli bir şekilde kalori alımını azaltırsanız, vücudunuza gerekli zamanı tanımış olursunuz. Bu da hızlı bir şekilde yağ yakmak ve kilo vermek için doğru bir temelin oluşmasını sağlayacaktır.
 6. Karbonhidratlardan (Basit Şekerden) Uzaklaşın: Karbonhidratlardan uzak durulması gerektiği hemen hemen her uzman tarafından söylenmektedir. Peki neden? Karbonhidratlar vücutta şekerlere ayrılarak yağ olarak depolanmaktadır. Bu da bir yandan kilo vermek isterken diğer yandan kilo almanıza sebep olmaktadır. Hızlı bir şekilde yağ yakmak istiyorsanız öncelikle vücudunuzda yağ oluşumunu engellemeniz gerekmektedir. Bu sebeple karbonhidratları azaltarak olabildiğince uzak durmak önemlidir. Ayrıca insülin direnci şeker hastalığından korunmak için önemli.

Tüm Gün Hızlı Yağ Yakmanın 10 Yolu

Yağ yakımında en önemli etken şüphesiz beslenmedir. Bu sebeple hızlı bir şekilde yağ yakmak isteyen kişiler ilk önce ‘hızlı yağ yakmak için ne yemeli’ sorusuna cevap aramaktadır. Biz de sizler için yağ yakma sürecinizi hızlandırabilecek beslenme programının nasıl olabileceğini anlattık.

evde hızlı yağ yakma
Evde sporsuz hızlı yağ yakmak için 10 yöntem
 1. Günde 3 öğün beslenmeye çalışın. Farklı diyet modellerini öğrenin kendinize en uygun diyeti seçin.
 2. 3 öğün dışında ara öğün tercih etmeyin.
 3. Ara öğün yapmak isterseniz lifli meyveler tercih edin. Veya meyve yerine 3-5 adet ceviz veya 8-9 adet badem tüketin.
 4. Protein ağırlıklı hayvansal gıdaları (et, balık, tavuk) buharda veya az yağlı ızgara pişirin.
 5. Akşamları sebze ağırlıklı beslenin, akşam 20:00’dan sonra bir şey yemeyin.
 6. Mide dolu uyumayın, aç uyumaya alışın çünkü aç uyumak kilo verme ve yağ yakım sürecini hızlandırır.
 7. Et, tavuk gibi besinleri genellikle öğle yemeğinde tercih edin. Ayrıca ekmek tercihinizi tam buğdaydan yana kullanın, günde 1-2 dilimi geçmesin.
 8. Bunların yanında bol miktarda su tüketerek yağ yakımını hızlandırın.
 9. Mutlaka düzenli egzersiz yapın, interval kardiyo hareketleri yağ yakımını hızlandırır.
 10. Sabah aç karnına kardiyo veya ağırlık antrenmanı yağ yakımınızı maksimum seviyeye taşır.

Uzman Diyetisyenden Evde Hızlı Yağ Yakımı İçin Tüyolar

YouTube video
Photo of author
1982 doğumlu Uzman Diyetisyen Merve Sancaktar yüksek lisans öğrenimini beslenme ve diyetetik bölümünde tamamladı. Sancaktar 4 yıldır özel bir hastanede diyetisyenlik hizmeti veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın