içinde

Kaliteli Uyku İçin Yapılması Gerekenler

kaliteli uyku için yapılması gerekenlerPin
Kaliteli Uykunun Sırları

Uyku kalitesi sağlığımız açısından son derece önemli. Kaliteli uyku için yapılması gerekenler sayesinde uyku problemimizin doğrudan önüne geçebiliriz. Bu yazımızda basit birkaç adımla kesintisiz ve kaliteli uykunun sırları neler açıklıyoruz!

Aynı Saatte Yatın Aynı Saatte Kalkın

Kaliteli bir uyku için en önemli kurallardan bir tanesi her gece aynı saatte yatıp sabahları da aynı saatte kalkmak olacaktır. Bir süre sonra vücut doğal dengesi alışır ve bu saatler arasında beyin uyku sinyalleri vermeye başlar. Belirli saatler arasında uyuyup uyanmak kaliteli uyku için en başta yapılması gerekenler arasında. Ayrıca en kaliteli uyku saatlerinin de akşam10:00 sabah 06:00 arasında olduğunu unutmayalım.

kaliteli uykuPin
Kaliteli uyku için aynı saatte uyuyun ve kalkın

Akşamları Şekerleme Yapmayın

Pek çok kişi işten geldikten sonra üzerindeki yorgunluğu ve uykusuzluğu atmak için kısa süreli şekerleme denilen uyku şeklini tercih eder. Genellikle 15-30 dakikalık bu uyku durumu gece uykusunun süresini azaltacağı gibi uyku kalitesini de düşürecektir. Sadece iş günleri değil, tatil günlerinde de en ufak yorgunluktan dolayı şekerleme yapılmaması gerekiyor.

İlginizi Çekebilir: Reflüye Ne İyi Gelir?

Beslenmeye Dikkat Edin

Sağlıklı bir uyku için bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise sağlıklı beslenmeye dikkat etmek. Uyumadan önce kafeinli içecekler tüketmek uyku kalitesini düşürecektir. Bunun yanında alkol ve sigara tüketiminin de en aza indirilmesi gerekiyor. Yatakta yeme alışkanlığınız varsa bundan da vazgeçmek gerekmekte. Çünkü yatakta yenen yemek sonrasında ister istemez kişi uyuma eğilimine giriyor. Beslenme ve uyku ilişkisinde en önemli nokta gece geç saatte yemek yememektir. Çünkü vücudumuz uyku esnasında yediklerimizi sindirmekle uğraşırken bize zor anlar yaşatabilir. Uyku sırasında çekeceğimiz sindirim problemleri uykusuzluğu ve uzun vadede uyku problemlerini de beraberinde getirecektir.

Uyumadan Önce Melisa veya Papatya Çayı İçin

Kaliteli uyku için bitkiler dediğimiz aklımıza hemen melisa veya papatya çayı geliyor. Yapılan araştırmalar bu iki bitki çayını uyumadan önce içtiğimizde vücudumuzu sakinleştirip kaliteli bir uyku çekmemize yardımcı oluyor. Papatya ve melisa çayı stres sebebiyle oluşan uykusuzluk problemini de ortadan kaldırmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Ortopedik Yastık Faydaları

Yatak Odasının Temizliğine Dikkat Edin

Uyku sırasında en önemli şeylerden bir tanesi de havadır. Uyuduğunuz odanın havası temiz olmalı. Sadece uyku sırasında değil genel anlamda evinizin havasının sağlıklı olması gerekiyor. Bu yüzden sıklıkla cam açılarak odaların havalandırılmasına dikkat ediniz. Klima ve vantilatörlerin kalabalık odalarda çalıştırılmaması gerekiyor.

Son güncelleme 17 Ekim 2021