Buse

Lipödem Diyeti

Lipödem diyeti, dünya üzerinde pek çok farklı diyet vardır ve bir takım farklı durumlara karşı diyetlerin değişkenlik gösterdiğini de görmekteyiz. Her şeyden önce sağlıklı bir şekilde zayıflamanın ön planda olduğu diyetlerin yapılması gerekir ve bu noktada ne gibi bir sorun ile karşı karşıya kalmışsak buna bağlı olarak bir diyet araştırması yapılmalıdır. Lipödem diyeti de bu noktada karşımıza çıkar ve bu diyetin ne gibi bir sorun yok çözmeye dayalı olduğunu veya hangi durumlarda yapılması gerektiğini belirtmek gerekir. Üstelik böyle bir diyetin nasıl bir sağlık sorunu olan kişiler tarafından yapılması ya da yapılmaması gerektiğini de belirtmekte son derece büyük bir fayda vardır.

Lipödem Diyeti
Lipödem Diyeti

Lipödem Diyeti Nedir?

Lipödem diyeti nedir diye sorulduğu zaman bu diyetin genel olarak hayvansal gıda hiçbir şekilde tüketmemeye dayalı olduğunu görmekteyiz ve özellikle bitkisel yağlar bu diyet için çok önemlidir. Çünkü hayvansal yağlar zaten normalde de çok büyük bir zarara yol açan yağlardır ve özellikle kalp sağlığı için hiçbir şekilde tavsiye edilmez. Bu sebepten dolayı da böyle bir diyete girmesi gereken kişilerin mutlaka bitkisel yağlar tüketmesi ve bu yağlardan yapılmış olan yiyecekleri vücuduna alması gerekli olacaktır.

 Aslında bu bir dengesiz yağlanmadır ve metabolizma sorunu olarak karşımıza çıkar. Yani tıbbi bir sorundur ve bu noktada mutlaka bu diyeti yapması gereken kişiler böyle bir rahatsızlığa sahiptir ve bu teşhis konulmakta olan bir durumdur. Eğer gelecekte bölgesel olarak çok büyük fark yaratan yağlanmalar söz konusu ise mutlaka bu konu ile ilgili olarak doktora gitmekte fayda vardır.

Lipödem Diyeti Amacı Nedir?

 Diyet yapan kişilerin her zaman için amaçları zayıflamaktır ya da belli bir kilonun üzerine çıkabilmektir. Yani bu tamamen vücudun nasıl bir şekle sokulması gerektiğini dair önemli bir karara bağlı olarak yapılan işlemdir. Fakat bu diyet için aynı şeyden söz etmek çok da mümkün olmayacaktır. Ama tabii ki de burada da esas yapılacak olan şey kilo vermek ve yağlardan kurtulmak olduğu için bu bir diyettir. Lipödem diyeti amacı nedir şeklinde bir soru sorulduğu zaman bu diyet için belirtilecek olan en önemli özelliklerden bir tanesi şeker katkılı gıdalardan uzak durmak ve kimyasal işlemlerden geçmiş olan ve özellikle yağlı maddeleri tüketmemektir. Söz konusu olan bu gıdaları tüketmeden daha sağlıklı bir beslenme tablosu ile böyle bir durumdan kurtulmak mümkün olacaktır.

Lipödem Diyeti
Lipödem Diyeti

Lipödem Diyet Yaparken Neler Tavsiye Edilir?

Lipödem diyet yaparken neler tavsiye edilir gibi bir konu ile ilgili olarak ilk başta doktor tavsiyelerinden çıkmadan bu diyeti gerçekleştirmek gerektiğini unutmamakta fayda vardır. Bu aşamada mutlaka fermente gıdalar tüketilmek zorundadır ve mutlaka tuz oranına dikkat etmek suretiyle turşunun çok büyük bir faydası olduğunu belirtmek gerekecektir. Fakat bu noktada tuzun çok büyük bir zarar olduğunu ve insanların şişkinlik gibi bir sorun ile karşı karşıya kalmasını önlemek adına mutlaka uzak durulması gerektiğini de söylemek çok önemlidir. Bu sebepten dolayı da tuz oranı düşük olan turşuların en iyi şekilde bu diyette yeri vardır. Bununla birlikte fermente gıdalar içerisinde kefir ve yoğurt son derece büyük bir etki sağlar.

 Eğer ki böyle bir diyet yapılacaksa mutlaka baklagillerin çok büyük bir önemi vardır ve barbunya ya da fasulye ve bezelye gibi gıdalar tüketilmelidir. Sebzelerin koyu ve yeşil yapraklı olanları tercih edilmeli ve meyve olarak da kavun şeftali ya da kayısı ve böğürtlen gibi meyveler tüketilmelidir.

Lipödem Diyetle Geçer Mi?

 Bu tip bir durum ile karşı karşıya kalmış olan kişiler Lipödem diyette geçer mi diye merak etmektedir ve diyet yapan bir kişinin bu noktada bir takım soruları olacaktır. Eğer ki böyle bir rahatsızlık söz konusu ise bu durumun geçici bir hal alması mümkün değildir ve obezite gibi çok fazla yemek yemekten kaynaklı olmadığı için ve vücudun Kendisi böyle bir durum yarattığı için sürekli diyet yapılmalıdır. Maalesef ki böyle bir rahatsızlığı olan kişilerin sürekli bir şekilde diyetisyen ya da doktor kontrolü altında bulunması ve diyetlerine yani beslenme rutinlerine dikkat etmesi son derece büyük bir önem taşır.

Photo of author

Şunları da beğenebilirsiniz

“Lipödem Diyeti” üzerine bir yorum
  1. Hey there! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I genuinely enjoy reading through your blog posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that go over the same subjects? Many thanks!

    Yanıtla
Yorum yapın