Diyetisyen Merve Sancaktar

Şok Diyet Yaparak Sağlığınızdan Olmayın!

Zaman zaman kilo verme, yağ yakma, 1 haftada hızlı zayıflama telaşına kapılırız. Aynadaki görüntümüzden rahatsız olur, gelinliğin içine sığmaya çalışır, bikinimizin içinde güzel gözükmek isteriz. Sorunun kilo problemi olduğunu anlarız. Ancak zaman bizim için çok kıymetlidir. Bu yüzden kısa sürede zayıflamak isteriz ve şok diyet arayışına gireriz. Peki şok diyetler ne kadar sağlıklı? Şok diyetleri yaptığımızda hızlıca zayıflar mıyız? Bilinmeyen zararları var mı? Bu soruların cevabını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Şok Diyet Nedir?

Tartı üzerinde en kısa sürede maksimum kilo verdirmeyi amaçlayan şok diyetler çoğunlukla 1.000 kalori altındadır. Çok az veya sıfır karbonhidrat içerirler. Hem katı hem sıvı şok diyetler bizi uzun süre aç bırakarak hızlı kilo vermeyi hedefler. 2 günlük şok diyet listesi ile birlikte 3 5 ve 7 günlük şok diyetler de vardır.

Şok Diyet Zararları Nelerdir?

Kısa sürede verdiğiniz kilolar kalıcı olmadığından verdiğiniz kiloyu aynı hızda ve fazlasıyla geri alırsınız. Bu da yüksek oranda yağ dokusuna ve daha az kas kazanımına neden olur.
Yeterli ve dengeli olmayan bu diyetler sizi makro besinlerden mahrum bırakarak kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, insülin direnci, diyabet vb. gibi ciddi hastalıkların oluşmasına sebep olur. Ayrıca şok diyetlerin yan etkileri aşağıdaki gibidir:

  • Baş ağrısı ve baş dönmesi
  • Adet düzensizliği
  • Saç dökülmesi
  • Kabızlık
  • Mide bulantısı
  • Depresyon, tükenmişlik

İlginizi Çekebilir: Düşük Karbonhidrat Diyeti

şok diyetler
Şok diyet ile verilen kilolar kısa sürede geri alınır

Düşük karbonhidrat içeren şok diyeti uyguladığınızda vücudunuz serotinin (mutluluk hormonu) üretimini azaltır ve depresyon eğilimini ortaya çıkarır. Dolayısıyla protein, yağ ve özellikle karbonhidratı ciddi derecede kısıtlayan tüm diyetlerden uzak durmakta fayda var. Sağlıksız beslenme uygulamalarını bir kenara atarak kendinize özgü beslenme programı oluşturmak her zaman en doğru tercih olacaktır. Her insan fit görünüme sahip olmak ister ancak bunun en doğru yolu sürdürülebilir yaşamdan geçer. Bedeninize iyi bakın, o sizin en şık en göz alıcı kıyafetinizdir!

İlginizi Çekebilir: Hızlı Ödem Atmak İçin Besin Listesi

Şok Diyet Sık Sorulan Sorular

Şok Diyetleri Kimler Uygulayabilir?

Kısa sürede kilo vermek isteyen kronik hastalığı olmayan kişiler uygulamaktadır. Ancak şok diyetlere başlamadan önce dikkatli olmak gerekir. Uzun süre aç kalarak uygulanan 2 günlük 3 günlük şok diyet listeleri sağlıklı değildir!

Şok Diyet Gerçekten Zayıflatır mı?

Şok diyetler sizi tartıda düşük kilo gösterir. Ancak işin gerçeği öyle değil! Kısa süreli ve düşük enerjili diyetlerle verdiğimizi sandığımız kilolarda yağdan hiçbir şey kaybetmiyoruz. Sadece hızlıca ödem atıyoruz ve kısa sürede geri alıyoruz! Bu durum sağlıklı kilo vermeyi amaçlayan kişiler için önerilmemektedir.

En Etkili Şok Diyet Hangisi?

Tüm şok diyetleri aynı amaca hizmet ediyor. Kısa sürede kilo vermek. En etkilisi kişiden kişiye değişkenlik gösterse de hiçbirinin doğru bir yöntem olmadığını söyleyebiliriz. Çünkü şok diyetle verdiğimiz kiloları aynı hızda geri alırız. Sağlıklı ve kalıcı kilo vermek için dengeli beslenmeyi ve egzersizi hayatınıza dahil etmeyi deneyin.

Photo of author
1982 doğumlu Uzman Diyetisyen Merve Sancaktar yüksek lisans öğrenimini beslenme ve diyetetik bölümünde tamamladı. Sancaktar 4 yıldır özel bir hastanede diyetisyenlik hizmeti veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın