Diyetisyen Merve Sancaktar

Yoğurt Diyeti: Yoğurt yiyerek kilo vereceğinizi biliyor muydunuz?

Zayıflamak için her zaman en doğal yöntemleri tercih eder ve kilo verirken en sağlıklı besinleri yiyerek hızlı bir şekilde bu süreci tamamlamak isteriz. Bu besinlerin başında özellikle yoğurt gelmektedir. Kilo verme sürecinde neredeyse bütün diyetlerde yoğurt diyeti oldukça popüler! İçerisinde bulunan B12, magnezyum ve fosfor ile yağ yakımını hızlandıran ve kolayca ödem atmanızı sağlayan yoğurt diyeti ile kolayca kilo verin. Eğer siz de yoğurt yiyerek hızlı bir şekilde kilo vermek isteyenlerdenseniz bu diyeti deneyebilirsiniz.

Yoğurt Diyeti Nasıl Yapılır?

5 günlük bir süreçte öğünleri diğer besinlerin de desteği ile merkezine yoğurdu alarak yapılan bir diyettir. 5 günün sonunda 3 kiloya kadar zayıflama imkanı sunmaktadır. Yoğurdun belki de bilmediğimiz pek çok faydası bulunmaktadır. Lezzetli olmasının yanı sıra; detoks özelliği sayesinde vücuttaki zararlı maddeleri atmamıza yardımcı olur.

yoğurt diyeti ile kilo verme
Yoğurt diyeti ile kilo verme, yoğurt yiyerek kilo verin.

Hem içeriğinde bulunan mineraller sayesinde vücut sağlığımızı olumlu açıdan etkiler hem de diyet sürecinde düşük kalorili olması ile zayıflamamıza yardımcı olmaktadır. Bu sebeple yoğurt hemen hemen her diyetin vazgeçilmezidir.

Ortalama olarak 3 gün sürmektedir. Bu 3 günlük süreçte öğünlerin hepsinde yoğurt yenir. Bunun dışında yapılması gerekenler ve tüketilmesi gereken bazı besinler vardır. Bunlar:

 • Her gün uyanınca mutlaka bir bardak limonlu su için.
 • Kahvaltıda bir kase yağsız yoğurt ve tercihe göre şekersiz çay tüketin. İlk gün haricinde diğer kalan dört günde yoğurdun yanı sıra 1 yemek kaşığı yulaf da ekleyebilirsiniz.
 • Öğle yemeklerinde yine yoğurt ve çorba tüketin. Çorba tercihinin sebzeden yana kullanılması daha faydalı olacaktır.
 • Akşam yemeklerinde yine öğle yemeğindeki gibi yoğurt ve çorba tekrarlanabilmektedir.
 • Ara öğünlerde mümkün olduğu kadar şeker oranı düşük meyveler ile yine bir kase yoğurt tüketilebilmektedir.
 • Yoğurdun ev yapımı olması diyet sürecinde çok daha faydalı olacaktır. Tüm bunları tamamladıktan sonra 3. günün sonunda en az 3 kilo verebileceksiniz.
  Yalnızca yoğurt yiyerek yapılan diyetin yanı sıra çeşitli besinlerle desteklenerek daha faydalı bir hale getirebilirsiniz.

İlgili Yazı: Hurma Diyeti

Patates Yoğurt Diyeti Nasıl Yapılır?

Sadece yoğurt tüketerek kilo vermek istemeyenler için alternatif olarak patates yoğurt diyeti bulunmaktadır. Patates yoğurt diyeti çok kısa bir sürede oldukça kilo verdirmesi ile bilinmektedir. Ayrıca her evde bulunan bir malzeme olduğu için pratik yapım tarzı ile de çok sevilmektedir. Peki patates yoğurt diyeti nasıl yapılmaktadır?

Patates yoğurt diyeti yalnızca 3 gün sürmektedir. Bu 3 günün sonunda 3 kiloya kadar zayıflatması ile de herkes tarafından tercih edilmektedir. Patates yoğurt diyetinin bu 3 günlük sürecinde:

 • 4 öğün yemek tüketin.
 • Kahvaltıda ilk gün 1 adet haşlama patates ile 4 yemek kaşığı yoğurt hazırlayın. Diğer iki günde ise yalnızca ikisinden biri tercih edin.
 • Öğle yemeğinde, 1 adet haşlama patates ve 4 yemek kaşığı yoğurt tüketin.
 • Birinci akşam yemeği gününde; 8 yemek kaşığı yoğurt tüketin. İkinci günde; 1 adet haşlama patates ile 8 yemek kaşığı yoğurt yiyin. Üçüncü günde; yalnızca 4 yemek kaşığı yoğurt tüketin.
 • Ara öğünü günün istediğiniz herhangi bir dilimine koyabilirsiniz. Bu öğünde ise bol su ve 2 fincanı geçmeyecek şekilde yeşil çay tüketebilirsiniz.

Patates yoğurt diyeti yapan kişilerin yorumları oldukça olumludur. 3 günlük patates yoğurt diyeti yapanların yorumları belli başlı konularda dikkatli olma yönündedir. Öncelikle bu diyeti kesinlikle 3 günden fazla uygulamamalısınız. Dolayısıyla sağlığınızı bozmayın çünkü oldukça sınırlayıcı bir diyettir. Doktorunuza ya da diyetisyeninize danışmadan bu ve bunun gibi hiçbir diyeti yapmamanız gerekir. Herhangi bir rahatsızlığınız varsa, vücudunuz bu tür diyetlere uygun değilse olumsuz sonuçlar alabilirsiniz. Herhangi bir yan etki ve mide bulantısı, baş dönmesi gibi şikayetlerde hemen yoğurt diyetini durdurunuz.

Photo of author
1982 doğumlu Uzman Diyetisyen Merve Sancaktar yüksek lisans öğrenimini beslenme ve diyetetik bölümünde tamamladı. Sancaktar 4 yıldır özel bir hastanede diyetisyenlik hizmeti veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın