Diyetisyen Merve Sancaktar

Haşlanmış Yumurta Diyeti ile 2 Günde 1 Kilo Ver!

Zayıflamak ve fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin son dönemlerde yapmış olduğu diyetlere aşinasınızdır. Yoğurt Diyeti, Dukan Diyeti gibi diyet çeşitlerini mutlaka duymuşsunuzdur. Peki, yumurta diyetini daha önce hiç duydunuz mu? Çok kısa sürede çok hızlı yağ yakımı sağlayan bu diyet, isminden de anlayacağınız üzere haşlanmış yumurta üzerine kurulu olan ve 2 günde 1 kilo, 2 hafta içerisinde de 8 ila 10 arası kilo vermenizi sağlayan bir diyet. Peki, hızlı zayıflamak için yumurta diyeti nedir, nasıl yapılır, sağlıklı mıdır?

Formül: Haşlanmış Yumurta Diyeti

haşlanmış yumurta diyeti
Haşlanmış yumurta diyeti nasıl yapılır?

Zayıflamanın merkezinde aslında haşlanmış yumurta diyeti yer almaktadır. Görece daha ekonomik olan bu diyeti uyguladığınızda hem aç kalmayacak, hem de bolca vitamin alarak sağlıklı bir şekilde fazlalıklarınızdan kurtulacaksınız. Haşlanmış bir adet tavuk yumurtasının 100 gramında; 155 kcal bulunmakta olup, oldukça yüksek protein değerine sahiptir. Ayrıca yumurta; fosfor, çinko, demir, kalsiyum, A vitamini, B12 başta olmak üzere B vitaminleri, D ve E vitaminleri açısından da oldukça zengindir. (B vitaminleri için ayrıca bakınız; benexol b12)Yumurta diyeti de bu değerler sayesinde metabolizmanın hızlanmasını sağlıyor ve yağ yakımını artırıyor. Böylece diyeti uygulayanlar, kolayca kilo vermeye başlayarak değişimin farkına varıyor.

yumurta diyeti nasıl yapılır
Yumurta ile 2 günde 1 kilo vermek mümkün.

İlgili Yazı: 1 Yumurta Kaç Kalori?

Haşlanmış Yumurta Diyeti Nasıl Yapılır?

İlk olarak kendinizi bol miktarda haşlanmış yumurta yemeye hazırlayın. Ayrıca, tek besin kaynağına ağırlık vermesi sebebiyle, bu diyete başlamadan önce doktorunuza mutlaka danışın. Diyet listesi ve diyet sürecinde yapmanız gerekenler ise basit. Yumurta diyeti ile zayıflayanlar yalnızca diyet yapmanın yeterli olmadığını çok iyi bilirler. Ender Saraç yumurta diyeti tavsiye ederken gün içinde 2 litre su tüketmeniz ve küçük egzersizler ile diyeti desteklemeniz gerektiğini söyler. Diyette ise kahvaltı listesi sabit olup, öğle ve akşam öğünlerinde liste değişiklik gösterebilmektedir. Haşlanmış Yumurta diyeti listesi genel hatlarıyla şu şekilde:

Kahvaltı: 2 adet haşlanmış yumurta ve 1 dilim portakal ya da turunçgillerden herhangi biri

Öğle Yemeği: Öğle yemeğinde bir sabitlik yok. Diyet yemeklerinden dilediğinizi seçebilirsiniz. Ancak bizler; Tavuk salatası, yağsız peynir, meyve, yeşil sebzeler gibi karbonhidrattan uzak, protein içeren besinleri tercih etmeniz gerektiği görüşündeyiz.

Akşam Yemeği: Akşam yemeğinizde de yine öğle yemeğinde olduğu gibi sabit besinler bulunmamakta. Ancak belli başlı besinleri dönüşümlü olarak tüketmelisiniz. Bunlar; Buharda pişmiş sebzeler, tavuk, balık, salata gibi zengin vitaminlere sahip yiyeceklerdir. Ve yine diyetimize ismini veren yumurta akşam yemeklerinde de sofralarınızdan eksik etmemeniz gereken asıl besin kaynağı olarak karşımıza çıkıyor. Sofranızda mutlaka 1 ya da 2 adet haşlanmış yumurta bulundurarak tokluk hissinizi artırmanız ve diyet sürecini daha sağlıklı ilerletmeniz mümkün.

Peki Yumurta Diyeti Zararlı mı?

Yumurta tüketmek son derece sağlıklı olsa da, her diyette olduğu gibi bu diyette de herkesin vücudu farklı reaksiyon gösterebilir. Bu ve bu gibi diyetlere başlamadan önce doktorunuza danışmanız gerektiğini bir kez daha hatırlatalım. Peki, iki haftada 10 kilo verdiren bu diyetin olası zararları nelerdir? İşte yumurta diyeti yapanların yorumları:

  1. Kalp hastalarında fazla yumurta tüketimi hastalığın tetiklenmesine sebep olabilir.
  2. Yumurta alerjisi olan kişiler alerjisi oldukça alt seviyelerde olsa dahi bu diyetten uzak durmalıdırlar.
  3. Yumurta yüksek seviyede protein içeren bir besin olabilir. Ancak yumurtanın buna rağmen, uzun süreli tüketimlerde kas kaybına sebep olabildiği görülebilmektedir. Bu nedenle yukarıda bahsettiğimiz tavuk, balık, meyveler ve yeşil sebzeler ile diyeti desteklemelisiniz.
  4. Yumurta kolesterol seviyenizi yükseltebilir. Şayet; kolesterol hastalığına sahipseniz, ilaç kullanıyorsanız bu diyetten mümkün olduğunca uzak durmalısınız.

2 Günde 1 Kilo Verdiren Ender Saraç Yumurta Diyeti

YouTube video
Photo of author
1982 doğumlu Uzman Diyetisyen Merve Sancaktar yüksek lisans öğrenimini beslenme ve diyetetik bölümünde tamamladı. Sancaktar 4 yıldır özel bir hastanede diyetisyenlik hizmeti veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın