Diyetisyen Merve Sancaktar

7 Etkili Ödem Atma Yöntemi!

Aşırı su tutumu sonucu vücudun çeşitli yerlerinde oluşan şişlik ödem olarak adlandırılır. Bu yazıda kısa sürede en etkili ödem atma yöntemleri neler neden olur, ödem nasıl atılır sorularının yanıtlarını bulacaksınız. İşte ödemden kurtulma, ödem önleyici besinler, ödem atmak için yapılması gerekenler!

Ödem Neden Olur? Nasıl Atılır?

en iyi ödem atma yöntemleri
En iyi ödem atma yöntemleri

Vücudun ödem tutmasının ana nedenlerini sayarsak:

  • Artan tuz tüketimi
  • Yağlı ve yüksek karbonhidratlı beslenme
  • Yetersiz su içmek
  • Spor yapmamak
  • Yağlı vücut yapısı

Genellikle kadınlarda östrojen hormonu sebebiyle daha çok su tutumu görülse de, ödem her yaştan insanın kabusu olmaya devam etmekte. Vücuttaki fazla su tutumu çeşitli sağlık sorunları sebebiyle de ortaya çıkabilmektedir.

En İyi Ödem Atma Yöntemleri

Peki vücudumuzda istenmeyen su tutumunu nasıl azaltabiliriz, ödemi bertaraf etmek için neler yapabiliriz? Tabi ki ilk başta yeme içme alışkanlıklarımızı değiştirmemiz gerekiyor. Bu yeme alışkanlıklarının başında fastfood ürünleri, kızartma ve cips yemek, yüksek basit şeker içeren gıda tüketimi, gazlı ve alkollü içeceklerin tüketimi, yemeklerde aşırı baharatlar kullanımı gibi yeme içme alışkanlıkları gelmektedir.

Sağlık açısından olumlu yeme içme alışkanlıkları ise tam tersi su tutumunun önüne geçerek ödem atmaya yardımcı olurlar. İşte ödem atımı için yapmamız gereken altın nitelikte tavsiyeler:

1. Diyet Yaparak Ödem Atma

Ödem atmanın en kolay yolu hemen bugün bir diyet planı oluşturup ona sadık kalmaya başlamanızdan geçer. Fazla kalori tüketen vücut kalori açığı oluşturmaya başladığı an ilk başta vücudunuzda su topladığınız ödemlerden kurtulursunuz. (Yağ yakmaya başlamadan önce genellikle şiş olan bölgeler, yani ödem noktaları erimeye başlar.)

2. Bol Su İçerek Ödem Atma

Yeterince su içmek sağlığınız için çok önemlidir. Vücuttaki ödemin atılması açısından da sık sık su tüketmek oldukça önemlidir. Kilo vücut ağırlığı başına 30 ml su hem ödem oluşumunu engeller hem de vücudunuzdaki sıvı oranını dengeler. Suyu hayatınızın bir parçası haline getirin ve başucunuzdan ayırmayın. Özellikle sabah aç karna içilecek alkali su ödem atmanızı inanılmaz şekilde hızlandıracaktır.

ödem atma su içme
Ödem atmak için sık sık su içmek çok önemlidir.

3. Az Yağlı Yoğurt Tüketin

Yoğurt zengin bir probiyotik kaynağıdır. Muazzam içeriği ile vücudun arınmasına ve ödemin atılmasına destek olur. Diyetinize az yağlı yoğurt eklemeye özen gösterirseniz faydasını  mutlaka göreceksiniz.

4. Yeşil Yapraklıları Sofranızdan Eksik Etmeyin

Maydanoz, salatalık, roka, marul gibi yeşillikler salatanızda mutlaka olması gereken sebzeler. Zengin su içeriği sayesinde özellikle salatalık tüm vücut sağlığı için çok faydalıdır. Yeşil renkli sebzeler hem ihtiyacınız olan suyu sağlamada size destek olur hem de antioksidan içerikleriyle su tutumunu / ödem oluşumunu engeller.

5. Günde 2 Bardak Yeşil Çay

Tam bir antioksidan kaynağı olan yeşil çay vücudunuzdaki ödemden kurtulmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda yağ hücrelerinin yok olmasını tetikler. Günde 2 fincan yeşil çay tüketebilirsiniz.

6. Ananas Tüketin

Tadıyla kendine hayran bırakan ananas güçlü bir detoks meyvesi olup muazzam bir antioksidan kaynağıdır. Aşırıya kaçmadan tüketeceğiniz ananas size ödem atmada yardımcı olacaktır. Diyetinize ekleyeceğiniz 2 3 dilim ananas ile su atma sürecini hızlandırabilirsiniz.

7. Spor Yapın

Sporu hayatınızın bir parçası haline getirirseniz, yapacağınız diyetle birlikte ödem oluşumunun doğrudan önüne geçersiniz.

Referanslar:

  1. https://www.health.harvard.edu/topics/diet-and-weight-loss
  2. https://www.sciencedaily.com/news/health_medicine/diet_and_weight_loss/
Photo of author
1982 doğumlu Uzman Diyetisyen Merve Sancaktar yüksek lisans öğrenimini beslenme ve diyetetik bölümünde tamamladı. Sancaktar 4 yıldır özel bir hastanede diyetisyenlik hizmeti veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın