Diyetisyen Merve Sancaktar

Zayıflatan Kereviz Sapı Suyu ve 23 Faydası!

Elma ıspanak ve kereviz sapı düşük kalorili besinler arasında sayılmaktadır. Bunların arasından kerevizin sapından ne yapılır diye düşünmeyin! Özellikle iyileştirici ve zayıflatıcı etkisi hakkında pek çok araştırma var. Peki gerçekten kereviz sapı suyu zayıflatır mı, kaç gün yapılır? diye merak ediyor musunuz? O halde sizler de hemen bu kürü hızlı ödem atıp kilo vermek için uygulayabilirsiniz. Hızlı bir şekilde zayıflamak için kerevizin suyu çok iyi bir alternatif. Çünkü 102 gr olan bir kereviz sadece 16 kalori içermesine rağmen çok yüksek miktarda antioksidan içerir. Bu aynı zamanda hastalıklara olan vücut bağışıklığını da güçlendirir.

kereviz suyu detoksu
Kereviz sapı suyu düzenli içildiğinde hızlı kilo verdirir.

Kereviz Sapı Suyu Nasıl Tüketilmeli?

Blendırdan geçirerek hazırlayacağınız kereviz sapı detoksu yani kürünü günde 3 defa olmak üzere toplam 72 saatte tüketebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus her sabah detoks suyunu aç karnına içmek olacaktır. (Bkz. diğer zayıflamaya yardımcı detoks suları tarifleri) Daha sonra tekrar hazırlamalısınız. Yalnızca bu kürü tüketmeniz yeterli olmayacaktır.  Bu kür ile birlikte öğünlerinizde ağır ve yağlı yemekler olmamalı ve bol su tüketmelisiniz. Böylece Kereviz sapı detoksu ile vücudunuzdaki ödemleri kolayca atabilirsiniz. Kereviz sapı kürünü sporcuların da sıklıkla uyguladıkları yöntemdir. Kök sebzeler arasında yer alan kereviz sapı suyunu beslenme uzmanları tüketilmesi taraftarıdır. Karaciğer dostu olan kereviz, vücuttaki toksinlerin atılmasını da sağlamaktadır.

YouTube video

7 gün ya da 21 gün bozmadan Kereviz sapı detoksu uygulamanız gerekir. 21 gün sonunda mutlaka ara vermelisiniz. Etkisini görebilmeniz için kereviz sapının taze sıkılmış olmasına dikkat etmelisiniz. Kereviz sapı suyu detoksu zayıflatır mı, kaç gün yapılır? Sorusuna verilecek olan yanıt, öncelikle kereviz suyu sapı her sabah aç karnına bir bardak içilmelidir. Ve bu detoksu, düzenli bir şekilde uygulamaya devam edilmelidir.

Kereviz Sapı Suyunun 23 Faydası

Yapılan araştırmalara göre kereviz sapı suyunun faydaları arasında en etkili olanı karaciğeri temizlemesi yer alıyor. Güçlü antioksidan özelliği sayesinde vücuttaki yabancı maddeleri atılımını sağlıyor. Ayrıca kan dolaşımını ve damarları rahatlatarak, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini de azaltmaktadır. Kereviz sapı yemeği çorbası veya suyu düzenli tüketildiğinde, yağ yakımını desteklediği diyetisyenler tarafından da onaylanmaktadır.

ödem atıcı kereviz sapı suyu
Kereviz sapı faydaları ile kolayca kilo verebilirsiniz.

İşte doğal şifacılara göre kereviz sapı faydaları:

 1. Karaciğerinizi Korur ve İyileştirir
 2. Enflamasyonu Azaltır
 3. Enfeksiyonla Savaşır (Gizli Viral ve Bakteriyel Enfeksiyonlar bile)
 4. Kilo Kaybını Destekler
 5. Kanserle savaşır
 6. Sindirim Sorunlarını İyileştirir (IBS, Sızdıran Bağırsak, Kabızlık)
 7. Şişkinliği Azaltır
 8. Egzama, Sedef Hastalığı ve Akne (ve diğer cilt sorunları) ile savaşır
 9. UTI’leri önler
 10. Yüksek Tansiyonu Önler
 11. Kolesterolü Düşürmeye Yardımcı Olur
 12. Ülserleri Önler ve İyileştirir
 13. Depresyon, Anksiyete ve Panik Ataklarla Savaşır
 14. Uykusuzluğu Giderir
 15. Yorgunluğu Azaltır
 16. Migreni Azaltır
 17. Eklem ve Kas Ağrılarını Azaltır
 18. Alerji Sorunlarını Azaltır
 19. Bulanık Görme veya Seğirme Gözü İyileştirmeye Yardımcı Olur
 20. Yıkıcı Hormonları (ve Ruh Halindeki Değişimleri) Sakinleştirir
 21. Beyin Sisini Azaltır
 22. Tiroid Sorunlarını İyileştirir
 23. Romatoid Artrit Belirtilerini Hafifletir

Hayatı değiştiren yiyecekler kitabının da yazarı olan Anthony William’a göre kereviz çok güçlü tıbbi özelliklere sahip bir bitkidir. Ancak sadece kerevizin suyunu veya kereviz sapı çorbasını içerek sağlıklı şekilde zayıflayamazsınız. Bütünsel olarak beslenme programınıza dikkat ederken, hazır ve paketli yiyeceklerden de uzak durmalısınız. Yüksek kalorili ve gazlı içecekleri de yiyecekleriniz arasından çıkarmalısınız. Ve bol su tüketimi alışkanlığına erişmelisiniz.

Photo of author
1982 doğumlu Uzman Diyetisyen Merve Sancaktar yüksek lisans öğrenimini beslenme ve diyetetik bölümünde tamamladı. Sancaktar 4 yıldır özel bir hastanede diyetisyenlik hizmeti veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın