Buse

Karatay Diyeti Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Karatay diyeti yaparken nelere dikkat edilmeli? Canan Karatay pek çok kişinin saygı duyduğu bir hocadır ve onun belirlemiş olduğu bir takım önemli diyet listeleri mevcuttur. Bu sebepten dolayı da Karatay diyeti diye ortaya çıkan ve son yıllarda son derece popüler olan ciddiyet listesinden söz etmekte fayda vardır. Karatay diyeti yaparken nelere dikkat edilmeli gibi bir konuda hemen bu konunun peşinden gelecektir. Ve bu noktada mutlaka dikkat edilmesi gereken şeyleri göze almak ve ona uygun bir şekilde diyeti doğru yaparak istenen sağlığa kavuşmak mümkün olacaktır.

 Karatay diyeti yaparken zayıflama garantili bir diyetten söz etmekteydiler Karatay Hoca her zaman için bu diyetleri yaptırırken insan sağlığının çok daha iyi boyutlara taşınmasını sağlamaya çalışmaktadır. Tabii ki de bu noktada hem vücudun istenen görüntüye kavuşması hem de aynı zamanda sağlıklı olmak gibi iki ayrı ana amaç vardır.

Karatay Diyeti Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?
Karatay Diyeti Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Canan Karatay Diyeti Nedir?

 Kilo vermek isteyen kişiler için Canan Karatay diyeti nedir gibi bir konuyu açıklık getirmek gerekirse vücutta hormonların salgılanma sürelerine göre değişkenlik gösteren iki öğünlük yemek programıdır. Canan Karatay’a göre insanların günde 3 öğün yemek yemesi kilo almalarına sebep olmaktadır ve bu nedenle iki öğün yemek yemek ve bunların arasında 5 saat aralık bulunması çok önemli bir faktördür.

 Eğer ki bu diyete uyum sağlamak isteniyorsa yapılması gereken şeyler de harfi harfine diyete uyum sağlamaktır. Bu aşamada Canan Karatay diyeti için öğünler arasındaki 5 saatlik süreç son derece büyük bir önem taşır ve burada herhangi bir şey yenmemesi gerekir. Leptin adlı bir hormonun salgılanması vücutta yağ yakımını devam ettirmektedir ve bu hormonun açken salgılandığı belirtilerek bu diyette kesinlikle belirtilen zaman aralıkları içerisinde aç kalınması son derece büyük bir önem taşır. Üstelik bu diyette sabah kalkıp hemen yiyecekler tüketmek gibi bir durum da söz konusu değildir ve sabah sporu yapıldıktan sonra belli bir süre beklenerek yağ yakımının tamamlanması gerekli olacaktır. Çünkü bu hormon vücutta ilk başta var olan yağın yakılması ve daha sonra tekrar vücuda alınan yeni yağların yakılması için bir döngü içerisindedir. Hatta spor yapmadan önce de sabah kalkıp hiçbir şey yememek ve spor sonrası yağ yakımının beklenmesi gibi durumlar da tam olarak bu nedendendir.

Karatay Diyeti Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?
Karatay Diyeti Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

 Canan Karatay Diyeti Nasıl Uygulanır?

 Canan Karatay diyeti nasıl uygulanır gibi bir konuda iletilmesi gereken şeyler daha çok diyetin gidişatı ile ilgilidir. Üstelik bir noktada neler yenmesi gerekir ya da yenmemesi gerekir gibi şeyleri de tartışmakta fayda vardır. Eğer ki böyle bir diyet yapılacaksa gün içerisinde en az 8 ile 10 bardak arası su tüketilmesi söz konusu olacaktır. Aynı zamanda da öğün aralarındaki 5’er saatlik zaman zarfı içerisinde sudan başka bir şey tüketilmesi söz konusu bile değildir.

 Karatay diyeti için ara öğünlerde çok fazla zorlanan kişiler için genel olarak şekersiz çay ya da limon suyu gibi şeylerin tüketilmesi söz konusu olabilirken aynı zamanda bitki çaylarının da tüketilmesi gerekir. Fakat bu noktada dikkat edilmesi gereken şey Bütün bunların şekersiz bir şekilde tüketilmesi olacaktır.

 Karatay diyeti için yiyeceklerin tüketilmesi genel olarak az pişmiş ve yağsız bir şekilde olmalıdır. Hatta düşük bir ısıda çok uzun bir süre içerisinde pişirilmeleri de tavsiye edilmektedir. Tereyağı ya da zeytinyağı kullanımı çok önemlidir ve bunun dışında herhangi bir trans yağ kullanılması söz konusu bile olamaz.

 Karatay Diyeti Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

 Karatay diyeti hangi hastalıklara iyi gelir diye sorulduğu zaman ilk başta çölyak hastalığından söz etmekte fayda vardır. Çünkü içerisinde yer alan beslenme programı çölyak hastaları için tam olarak ideal bir beslenme programıdır. Üstelik kalp ve damar rahatsızlıkları ile mücadele eden kişilerin de bu tür bir diyet yapması gerektiğini belirtmekte de fayda vardır. Aşırı derecede kilolu olan insanların da bu diyet ile mükemmel bir vücuda sahip olabileceklerini belirtmek gerekli olacaktır. Bütün bunların yanı sıra isteyen herkes bu diyetten yararlanabilir ve doktor kontrolü altında yapılması çok daha doğru olacaktır.

Photo of author

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın