içinde

Yeşil Çayın Faydaları ve Zararları

yesil cayin faydalari ve zararlariPin
yesil cayin faydalari ve zararlari

Son yıllarda yeşil çayın faydaları hakkında çok fazla şey duymaya başladık: Yeşil çay yağ yakımını hızlandırıyor, yeşil çay zayıflatıyor, ödem atıyor. Öyle ki sabah yeşil çay içerek güne başlayan insanların sayısı epeyce çoğaldı. Peki yeşil çayın yararı var ama hiç zararı yok mu? Bu yazımızda diyet listelerinde sıkça yer alan yeşil çayın faydalarından ve zararlarından bahsedeceğiz. Yazıyı okuduktan sonra yeşil çayı diyet listenizde “dengeli” bir şekilde kullanmaya başlayacağınızdan eminiz 🙂

Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil çay, antioksidan ve kafein açısından zengin bir çay çeşididir. Bu sebeple yeşil çay ile toksinlerden kurtulmak ve ödem atmak hiç de zor değil. Yeşil çay içerisindeki kafein ve kateşin yağ yakımını artırarak, yağ depolanmasının önüne geçmekte kilit öneme sahiptir. Dilerseniz aç karnına, dilerseniz de tok karnına tüketebileceğiniz yeşil çay ile beraber iyi bir egzersiz programı hayat kalitenizi artıracaktır. (Aç karnına tüketilen yeşil çay yağ yakımını çok daha fazla artırıyor!)

Yeşil çayın faydaları ile ilgili yapılan bazı araştırmalar yağ yakımına olan faydasının yanı sıra kansere yakalanma riskini azalttığını da ortaya koymaktadır. Araştırmalar yeşil çayın damar tıkanıklığı riskini azaltıp ve kan pıhtılaşmasının önüne geçtiğini de kanıtlamıştır.

Yeşil Çayın Zararları

Yeşil çayın faydalarından bahsettik ancak aklınızda “Yeşil çayın zararı var mı?” diye bir soru oluşmuş olabilir. Bunun cevabı ise sık tüketildiğinde evet. Düzensiz, bilinçsiz kullanımı bazı problemlere sebep olabilmektedir. Yeşil çayın fazla tüketilmesi mide bulantısı, çınlama ve zihin bulanıklığı gibi sorunlara yol açabilir. Bu noktada diyetinizde yeşil çayı sınırlı tüketmeli, keyiften ziyade yararlarını gözeterek içmelisiniz. Ayrıca yeşil çay bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. İlaç kullanıyorsanız yeşil çay içmeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Peki yeşil nasıl içilir? En faydalı yeşil çay yapma yöntemi nedir? Gelin yazımızın devamında bu konuya değinelim.

Yeşil Çay En Güzel Nasıl Yapılır?

Yeşil çay en güzel demleme usulü yapılır ve öncelikle su kaynatmanız gerekir. Genelde 1 bardak suya 1 yemek kaşığı yeşil çay önerilmektedir. Bununla beraber yeşil çayınıza yapacağınız çeşitli eklemelerle onu lezzetlendirebilirsiniz. Yeşil çaya limon atarsanız daha kuvvetli bir antioksidan ve yağ yakıcı olacak, etkisini artıracaktır. Böylece yeşil çay içmekten de sıkılmamış olursunuz. Ayrıca tarçın ekleyerek de yeşil çayınızı demleyebilir, ödem atıcı etkisini artırabilirsiniz. Yeşil çayı içmekte zorlananlar, bu eklemeler sayesinde daha kolay içecek, çayınızın içimi daha yumuşak olacaktır. Şeker gibi doğal olmayan eklemeler ise yeşil çayın yararlarını geri planda bırakmaktadır.

 limonlu yeşil çayPin

Sonuç olarak yeşil çayın faydaları diyetle beraber birleşince oldukça önem arz ediyor. Uzmanlara göre günde maksimum 2-3 bardak yeşil çay yağ yakımına ve zayıflamaya büyük ölçüde katkı sağlıyor. Spor dönemlerinizde diyet listelerinize yeşil çayı ekleyerek hayalinizdeki fit ve yağsız vücuda daha hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bildiğiniz gibi beslenme sporun yapı taşıdır. Özellikle ödem atma ve yağ yakma konusunda yeşil çay doğal olarak başvurabileceğiniz en verimli ve faydalı kaynaklardan biri olacaktır.

Son güncelleme 7 Şubat 2021