Fitness Dergisi

Taze Fasulye Yapmanın 5 Püf Noktası

En besleyici ve en sağlıklı sebze çeşitlerinden biri olan taze fasulye, yaz mevsiminde sıklıkla sofraları süslüyor. Ancak taze fasulyenin herkes tarafından sevilen bir yemek olmadığını da eklemek gerekir. Eğer evinizde bu yemeği sevmeyen varsa, ona taze fasulyeyi sevdirmenin yolunu açıklıyoruz. Aşağıdaki püf noktalara dikkat ederseniz siz de çok daha leziz bir taze fasulye yemeği yapabilirsiniz.

1. Kılçıksız Fasulye Makbuldür!

İlk olarak dikkat etmeniz gereken unsur, doğru seçim yapmaktır. Taze fasulyenin kılçıksız, kolay kırılan ve canlı bir yeşil renge sahip olanını seçmelisiniz. Bu tür fasulyelerin lezzeti çok daha iyidir ve aynı zamanda pişme süresi de daha kısadır. Soluk renkte olanların kartlaşmış olma ihtimali yüksektir. Ayrıca Ayşe kadın fasulyenin genellikle et yemekleriyle kullanıldığını, şeker fasulyenin de tek başına pişirilebileceğini ekleyelim.

2. Su Eklemeyin!

İşte yapılan en büyük hata bu; taze fasulyeye su eklemek! Eğer bu hatayı yaparsanız öncelikle taze fasulyenin lezzet kaybı yaşayacağından emin olabilirsiniz. Fasulyeyi pişirmeye başladığınızda yavaş da olsa su salmaya başlayacaktır. İçerisine bol miktarda domates eklerseniz hem fasulyenin hem de domatesin suyu yeterli sıvı elde etmenizi sağlar. Ekstra su eklemenize hiç gerek yok.

3. Zeytinyağı Olmazsa Olmaz!

Ayçiçek yağı ile taze fasulye pişirmek elbette seçeneklerden biridir. Fakat muhteşem bir lezzet elde etmek istiyorsanız zeytinyağı kullanmalısınız. Hatta yüksek kalitede bir zeytinyağı kullanmaya da özen göstermenizi öneririz. Yağı çok fazla kullanmayın, fasulyeyi kavurmak için az miktarda kullanın ve kaynamaya bıraktığınızda da içerisine bir miktar daha yağ eklemesi yapın.

4. Sarımsak ve Kesme Şeker Tüyosu!

Bir diğer püf noktası da yemeğe 1 adet kesme şeker ile 2 diş sarımsak ilave etmektir. Sarımsağı çok ince kıymalı ya da rendelemelisiniz. Kesme şekeri de pişmeye bıraktığınız anda eklemeniz gerekiyor. Bu iki malzemenin yarattığı fark sizi de çok şaşırtacak!

5. Bir Gün Önceden Pişirin!

Son püf noktası ise taze fasulye yemeğini bir gün önceden pişirmeniz ve gece boyunca buzdolabında bekletmenizdir. Lezzetini ikiye katlayacak olan bir tüyo ve mutlaka deneyin. Eğer taze fasulye yemeğinin diğer püf noktalarını öğrenmek isterseniz Yemek.com adresine tıklayabilirsiniz.

İlk puanı ver!
Photo of author
Yazımızı beğendiyseniz yorum yapmayı unutmayın :) Fitness Dergisi'nde yazılan bilgiler tavsiye niteliğinde değildir. Site içeriğini uygulamak kişinin kendi sorumluluğundadır.

Şunları da beğenebilirsin

Yorum yapın