Buse

Tavuk Göğsü Kaç Kalori?

Tavuk göğsü kaç kalori? belli bir kalori miktarına göre beslenen kişilerin, bir takım besin kaynaklarını kalori bazında hesaplaması son derece büyük bir önem taşır. Bu sebepten dolayı da tavuk göğsü kaç kalori sorusunu direkt olarak cevaplamak gerekirse bunun derili ya da derisiz olarak çok büyük bir fark yarattığını söylemek mümkün olacaktır. Üstelik bu noktada tavuk göğsünün nasıl bir şekilde pişirildiği ve ne şekilde yendiği de son derece büyük bir belirleyici özellik olarak karşımıza çıkmaktadır.

Öncelikle deliksiz bir tavuk göğsü ile ilgili bir parça eti göz önünde bulunduracak olursak tavuk göğsünün 30 gram olarak bir köfte büyüklüğündeki parçası tam olarak 36 kalori değerinde olacaktır. Ama bunun bir de derisiz olduğunu göz önünde bulundurmak gerekir. Eğer ki belirli bir tavuk göğsü sos konusu olacaksa biraz daha yüksek kalorilerden söz etmek mümkün olacaktır.

Tavuk Göğsü Kaç Kalori?
Tavuk Göğsü Kaç Kalori?

Çünkü tavuk üzerindeki derinin tam olarak bir yağ tabakası olduğunu belirtmekte fayda vardır ve hem sağlık açısından çok zararlı olmakla birlikte hem de kilo bakımından da yüksek kalorilere tekabül eder. Bu sebepten dolayı da yine de deri ile hesaplamadan yaptığım tespitlere göre 100 gram bir tavuk göğsünün tam olarak 120 kalori değerinde olduğunu da belirtmekte fayda vardır.

1 Adet Pişmiş Tavuk Göğsü Kaç Kalori?

1 adet pişmiş tavuk göğsü kaç kalori diye sorulduğu zaman ilk başta aklımıza bunun nasıl bir yağ içerisinde piştiği ya da haşlanıp haşlanmadığı gelmektedir. Bu aşamada tavuk göğsünün kalori bakımından bir adet kadar pişmiş olanı 30 grama tekabül ederken kalori olarak 33 kaloriden söz etmek mümkün olacaktır.

Tabii ki de bu noktada bir köfte büyüklüğünde tavuk göğsünden söz etmekteyiz ve aynı zamanda bunun pişirilme şekli söz konusu olduğu için haşlama olarak değerlendirdiğimizde bu sonuçlarla karşı karşıya kalmaktayız. Eğer ki haşlama şeklinde bir tavuk göğsü yapılacaksa orta boyda 1 adet tavuk göğsünün 150 kalori olarak karşımıza çıktığını da bilmekte fayda vardır.

Tavuk Göğsü Kaç Kalori?
Tavuk Göğsü Kaç Kalori?

Tavuk Göğsü Kilo Aldırır Mı?

Kilo bakımından birtakım sorular, hemen hemen tüm besinler için sorulmaktadır ve bunlardan bir tanesi de genel olarak daha fazla tüketilen tavuk besini ile ilgili değerler olacaktır. Tavuk göğsü kilo aldırır mı sorusu ile de sık sık karşı karşıya kalmaktayız ve tavuk göğsünün ne şekilde yapılacağı ve yanında ne yeneceği çok önemli bir noktadır.

Tabii ki de tavuk göğsünün çok yağlı bir tava içerisinde pişirilmesi ve kızarmış bir şekilde tüketilmesi son derece büyük bir kilo problemine yol açacaktır ve bunun sürekli hale gelmesi de obeziteye doğru gitmeye yönelik bir adımdır. Ama tavuk göğsünü çok nadir bir şekilde kızarmış olarak tüketmek ve ekseriyetle haşlanmış tavuk göğsü şeklinde yapmak her zaman için daha uygun bir kaloriye tekabül edecektir.

İnsanların kilo alması tamamen gün içerisindeki yediği şeylerin verdikleri kaloriye göre daha fazla olması nedeniyledir. Bu sebepten dolayı da genellikle kalori hesaplaması söz konusu olduğu zaman tavuk göğsü gibi bir gıda her zaman için belli bir yer edinmiştir ve derili olarak tüketilmesi tavsiye edilmez ve bu durumda kilo aldıracağını herkes bilmelidir. Ancak derisiz bir tavuk göğsünün haşlama şeklinde yapılması hiçbir zaman için kilo almaya sebep olmaz ve hatta tok tutarak kilo vermeye de yardımcı olur.

Tavuk Göğsü Kaç Kalori?
Tavuk Göğsü Kaç Kalori?

Diyet Yaparken Tavuk Göğsü Yenir Mi?

Tavuk göğsü seven kişiler diyetteyken ne yazık ki bu konuda bir takım konularda kafa karışıklığı yaşamaktadır ve tam olarak merak edilen şeyler tavuk göğsünü tüketim şekli ile alakalı olmalıdır. Diyet yaparken tavuk göğsü yenir mi konusu sık sık gündeme gelirken aslına bakacak olursak, sorulması gereken sorunun bu noktada mutlaka diyet esnasında tavuk göğsünün nasıl bir şekilde tüketileceği olmalıdır.

Eğer ki tavuk göğsünü yağda kızartarak tüketmek gibi bir durum söz konusu olacaksa diyet yaparken tavuk göğsünün kesinlikle yenmemesi gerekir. Ama haşlama şeklinde bir tüketimden söz ediyorsak Kesinlikle tavsiye edilir ve diyet listesine konur. Ayrıca bol yeşillikli bir şekilde tüketilmesi de diyetisyenler tarafından şiddetle tavsiye edilmektedir.

Photo of author

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın