Buse

Çekirdek Kalori

Çekirdek kalori miktarı ne kadar? Bu besin insanlar tarafından en çok tüketilen gıdalardan bir tanesidir. Her ne kadar bilinmese de sağlıklı yağlar, faydalı bitki bileşikleri ve kalp hastalığı ve tip 2 diyabet dahil olmak üzere yaygın sağlık sorunları riskinizi azaltmada rol oynayabilecek çeşitli vitamin ve mineralleri vardır.

Çekirdek farklı ortamlarda sık sık tüketilmekte olan bir besindir. Ancak kilosuna özen göstermeye başlayanlar, çekirdek kalori miktarı ne kadar sorusunu merak ederek sorabilir. Temel olarak ayçiçeği çekirdeği ayçiçeği bitkisinin meyveleridir. Bunlar bitkinin çapı 30,5 cm’den fazla olabilen büyük çiçek başlarından toplanmaktadır. Tek bir ay çiçeği başı 2.000’e kadar çekirdek içerebilir.

Çekirdek Kalori
Çekirdek Kalori

Günümüzde ana ayçiçeğinin iki ana türü vardır. Bunların biri tüketilen çekirdekler için yetiştirilirken, diğeri ise yağ için ekilmektedir. Tüketilen çekirdek kabuk olarak da adlandırılan yenmeyen siyah-beyaz çizgili kabuklarla kaplıdır. Ayçiçek yağı elde etmek için kullanılanlar ise katı siyah kabuklara sahiptir.

Çekirdek Besin Değerleri

Çekirdek kaç kalori tüketim öncesinde sık sık sorulan konulardan bir tanesidir. Besin değerlerini bilmek özellikle kilo kontrolü yapan kişiler için şarttır. 30 gram veya 1/4 fincan kabuklu, kuru kavrulmuş ay çekirdeğindeki ana besinler şunlardır:

 • Folat
 • Pantotenik Asit
 • Demir
 • Magnezyum
 • Çinko
 • Bakır
 • Manganez
 • Selenyum
 • Kalori 163
 • Doymuş yağ 1,5 gram
 • Çoklu doymamış yağ 9,2 gram
 • Tekli doymamış yağ 2,7 gram
 • Protein 5.5 gram
 • Karbonhidrat 6.5 gram
 • Lif 3 gram
 • E Vitamini
 • Niasin
 • B6 Vitamini
Çekirdek Kalori
Çekirdek Kalori

Çekirdek kaç kalori sorusuna bu şekilde yanıt verilebilir. Ay çekirdeği özellikle E vitamini ve selenyum açısından yüksektir. Bunlar vücudunuzun hücrelerini birkaç kronik hastalıkta rol oynayan serbest radikal hasarına karşı korumak için antioksidanlar olarak işlev görür.

Ek olarak ay çiçeği çekirdeği, aynı zamanda antioksidan görevi gören fenolik asitler ve flavonoidler de dahil olmak üzere yararlı bitki bileşikleri için iyi bir kaynaktır. Bu bakımdan siyah çekirdek neye iyi gelir sorusuna pek çok yanıt verilebilir.

Ay çekirdeği filizlendiğinde bitki bileşikleri artar. Bu durum ek olarak mineral emilimini önleyebilecek unsurları da düşürür.

Çekirdek Yerken Nelere Dikkat Edilmeli?

30 gram çekirdek yaklaşık olarak 163 kcal kalori bulundurmaktadır. Ancak çekirdeğin türüne, hangi yöntemler ile işlendiğinde göre bu durum değişebilir. Genel anlamda bu rakamlar düşük olduğu için öncelikle kalori yapmayacağı düşünülebilir. Bu durum çok fazla tüketmeye yol açabilir.

Bunun yanı sıra çekirdek yenmeye başladığı zaman kısa sürede çok aşırı miktarda tüketilebilen bir besindir. Bu durum kontrolsüz tüketilirse yoğun kalori alınabileceği anlamına gelir. Dolayısıyla kilonuz sizin için önemliyse, kilo kontrolü yapmaya çalışıyorsanız günde bir avuçtan fazla çitlememek tavsiye edilmektedir. Ayrıca 1 avuç çekirdek kilo aldırır mı diyorsanız, yağlı besin değerleri bakımından dikkatli olunması gerekmektedir.

Fazla tüketmek sadece kilo artmasına değil, aynı zamanda yağ oranının yükselmesine de yol açabilmektedir. Bununla sınırlı olmadan sivilce ya da cilt yüzeyinde problemli durumlara yol açabilmektedir.

Çekirdek Kalori
Çekirdek Kalori

Ayrıca alınan çekirdeklerin her zaman taze olmasına da özen gösterilmelidir. Özellikle tek seferde büyük miktarda almak hemen tüketilememesine, böylece bir süre sonra tazeliğini kaybetmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle alındığı zaman hemen tüketilmesine de özen göstermelidir.

Çekirdeğin Sağlık Bakımından Yararları

Peki sağlık için çekirdek yemek neye iyi gelir? Ay çiçeği çekirdekleri E vitamini, magnezyum, protein, linoleik yağ asitleri ve çeşitli bitki bileşikleri içermektedir. Bu bakımdan kan basıncını, kolesterolü ve kan şekerini düşürmeye yardımcı olabilir. Ayrıca araştırmalar da ayçiçeği çekirdeklerini diğer birçok sağlık yararına bağlamaktadır.

İltihaplanma

Kısa süreli iltihaplanma doğal bir bağışıklık tepkisi olsa da kronik iltihaplanma birçok kronik hastalık için bir risk faktörüdür. Örnek olarak inflamatuar belirteç C-reaktif proteinin artan kan seviyeleri, artan kalp hastalığı ve tip 2 diyabet riski ile bağlantılıdır.

Ay çekirdeği üzerine yapılan bir çalışmada, haftada en az beş kez bunu ve diğer çekirdekleri yediklerini bildirenlerin C-reaktif protein seviyeleri, hiç çekirdek yemeyen insanlara kıyasla yüzde 32 daha düşük görülmüştür. Bunun yanı sıra ayçiçeği çekirdeklerindeki flavonoidler ve diğer bitki bileşikleri de iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Kalp Hastalığı

Çekirdek yemek neye iyi gelir sorusuna pek çok yanıt verilebilir. Kalp hastalıkları da onlardan bir tanesidir. Yüksek tansiyon, kalp krizi ya da felce neden olabilen kalp hastalığı için önemli tehlike unsurları içerisindedir.

Ay çiçeği çekirdeğinde mevcut olan bir bileşik, kan damarlarının daralmasına neden olan bir enzimi bloke eder. Bunun neticesinde kan damarların gevşemesine yardımcı olarak kan basıncınızı düşürebilmektedir. Bunun yanı sıra magnezyum içeriği kan basıncını düşürmeye de olanak olmaktadır.

Çekirdek bunun yanı sıra doymamış yağ asitleri, özellikle linoleik asit açısından da zengindir. Söz konusu asidi insan vücudu kan damarlarını gevşeten ve kan basıncını düşüren hormon gibi bir bileşik yapmak adına yararlanmaktadır. Bu yağ asidi ayrıca kolesterolü düşürmeye yardımcı olmaktadır. Çekirdek yemek neye iyi gelir diyorsanız cevaplarından bir tanesi de bu şekilde verilebilir.

Photo of author

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın