Diyetisyen Merve Sancaktar

Su Diyeti ve Sağlığa 7 Zararı!

Su ile yapılan diyet, diğer bir tabirle su orucu hakkında internette çok fazla şey söylenmekte. 1 haftada 10 kilo verdiren su diyeti, 3 günlük ve 7 günlük su diyeti listesi… Biz de bu yüzden fazlasıyla merak edilen su diyeti zararları nedir ele alalım istedik. Su ile diyet yapanların yorumları neler? Su diyeti öldürdü deniliyor, ne kadar doğru?

Su Diyeti Nedir?

su diyeti nedir sağlığa zararlı mı
Su diyeti nedir sağlığa zararlı mı?

Diyet boyunca sadece su tükettiğiniz, vücuda gıda alınmayan bir oruç türüdür. Dolayısıyla sıfır kalorili bir diyettir diyebiliriz. Çünkü sadece su içerek diyet yapanların gün boyunca kalori alımları sıfırdır. Su orucu, kişinin hiçbir şey yemediği ve sadece su içtiği bir diyet çeşididir. Ani kilo kayıpları sağlasa da ne kadar güvenli olabilir ki? Bu yüzden dikkat! Kilo vermek uğruna su ile diyet yaparken sağlığınızdan olabilirsiniz! Bu diyeti yapmak için geçerli bir sebep olmadığının altını çizmek isteriz.

su diyeti su orucu
Sadece su içerek zayıflamak, yemek yememek zararlıdır ve sağlıklı değildir.

Su Diyeti Zararları

Su içerek tüm gün aç kalmanın sağlık açısından mantıklı bir açıklaması yoktur. Su diyeti yaparken karşılaşacağınız zararlar:

  1. Kabızlık
  2. Dehidrasyon
  3. Baş dönmesi
  4. Mide bulantısı
  5. Yorgunluk
  6. Düşük kan şekeri
  7. Çeşitli rahatsızlıklar

Yukarıdaki zararlar dışında su orucu tam bir “yoyo” diyetidir. Yani bir kez kilo verdiğinizde, onu bıraktığınız anda kilo geri gelir. Bu da demek oluyor ki kısa süreli diyetler yağdan çok su ve ödem atımınızı hızlandırır. Yağ yakımı ise sürdürülebilir sağlıklı diyetler ile ve aynı zamanda spor yaparak sağlanır.

Su Orucu Yerine Sağlıklı Diyetler Seçin

Kilo vermek ve zayıflamak için gerçekçi bir hedef belirleyin. Yağ yakımı için yola çıkarken nerede olduğunuzu ve nerede olmak istediğinizi bilmeniz gerekir. Öncelikle kendinize en uygun diyet hangisi bunu öğrenmeniz gerekiyor. Bunun için bir diyetisyene danışmak her zaman en doğru seçim olur.

Mevcut kilonuz doğrultusunda vücut yağ oranı ve vücut su oranı boyunuz cinsiyetiniz ve birçok etken zayıflama yolculuğunuzda kilo verme haritanızı çıkarmanızı sağlar. Profesyonel fitness eğitmenleri ve diyetisyenler eşliğinde kısa sürede inanılmaz değişimler yaşayabilirsiniz. Kilo kaybı ve formunuzu koruma noktasında tüm gün sadece su içerek aç kalmak gereksiz ve sağlığa zararlıdır. Bu hem sizi sağlığınızdan eder hem de kısa sürede kaybettiğiniz kiloları hemen geri almanızın önünü açar.

Su Diyeti Öldürdü Mü?

Su içerek uzun süre ve günlerdir aç kalmak insanı çeşitli hastalıklara iter. Eğer geri dönüşü olmayan rahatsızlıklara yol açar ise ölüme kadar götürebilir. Bu sebeple beyin ve tüm vücut fonksiyonlarınızın düzgün çalışması için mutlaka gün içerisinde kalori alarak enerji ihtiyacınızı karşılamalısınız.

Photo of author
1982 doğumlu Uzman Diyetisyen Merve Sancaktar yüksek lisans öğrenimini beslenme ve diyetetik bölümünde tamamladı. Sancaktar 4 yıldır özel bir hastanede diyetisyenlik hizmeti veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın