Diyetisyen Merve Sancaktar

Diyette Yapılan Hatalar, Doğru Bilinen Yanlışlar!

Çoğu kişi kulaktan duyma bilgileri doğru sanarak diyette yapılan hatalar kervanına katılıyor. Birazdan sizlerle paylaşacağımız bilgiler diyette en sık yapılan hatalar, doğru bilinen yanlışlar arasına giriyor. Kilo verirken yapılan hatalar nihayetinde bizi diyetten soğutuyor ve uzaklaştırıyor. Yazımızda en çok yapılan beslenme hataları neler bunları öğrenip diyette uygulanan yanlışlar neyse en aza indireceğiz. O halde en çok yapılan diyet hataları ile hemen yazımıza başlayalım!

diyet hataları

Diyette Yapılan Hatalar Neler?

Aç Kalmak Zayıflatır Mı?

Aç kalmak sanılanın aksine uzun vadede bizi zayıflatmaz. Çünkü öğün atlayarak kendimizi aç bıraktığımızda metabolizma hızımızı yavaşlatırız. Aynı zamanda ihtiyacımızdan az besin tükettiğimizde çeşitli sağlık problemleriyle karşılaşabiliriz. Uzun süre aç kalarak kısa vadede zayıflamak sadece tartı üzerinde zayıflamaktır. Dolayısıyla kilo verirken kas kaybı yaşamak zayıflarken yapılan hatalar arasında yerini alacaktır. Bu yüzden beslenme düzenimizde kendimizi aç bırakmayarak düzenli ve kontrollü bir şekilde beslenmeliyiz. Kas kazanarak veya en azından mevcut kaslarımızı koruyarak yağ yakmamız gerekiyor, bunu unutmayalım.

Akşam Yemek Yemek Kilo Aldırır Mı?

Diyet yaparken yapılan yanlışlar arasında akşam yemek yemek kilo aldırır yanılgısı geliyor. Bu ifade çoğu kişi tarafından söylenen yanlış bir ifadedir. Çünkü her kişinin yaşam şartları bu saate uygun olmayabilir. Saat 6’dan sonra yemek yersem kesin kilo alırım algısından çıkmak gerekiyor. Her kişin beslenme tarzı farklı olduğu gibi beslenme saati de farklıdır.

Sabah erken kalkıp erken yatan kişi ile geç kalkıp geç yatan bir kişinin beslenme saatinin aynı olduğu düşünülemez. Sadece akşam geç bir saatte yenilecekse çok ağır öğün tüketmek yerine daha hafif ve daha az karbonhidratlı öğün tüketmek zayıflamamızı kolaylaştıracaktır. Gün içerisinde alınacak makroların en uygun saati yoktur. Sadece metabolizma hızımız akşamları yavaşladığı için karbonhidrat alımımızı kısmamız gerekiyor, beslenmemizi değil! Ayrıca akşam yemek yemek veya akşam 6’dan sonra yemek yemek kilo aldırır mı gibi yanlış düşünceler yerine uyumadan 2 saat önce yemek yemeyi sonlandırmak çok daha doğru bir alışkanlık olacaktır.

akşam yemek yeme kilo alma

Ekmek Kilo Aldırır Mı?

Sağlıklı beslenmede doğru bilinen yanlışlar dendiğinde ekmek konusu en başlarda yer alır. Ekmek yersem kilo veremem çok sık kullanılan yanlış ifadelerdir. Fazla ve sık beyaz ekmek yemek tabi ki kilo aldırabilir. Hele ki ekmeğin yanında tükettiğimiz besinlere dikkat etmezsek. Makarna, pilav gibi karbonhidrat içeriği yüksek olan besinlerin yanında bir de karbonhidrat oranı yüksek olan ekmeği bolca tüketirsek kilo artışına sebep olur. Aynı zamanda insanların bir diğer yanlışı, kepekli, tam buğday, çavdar gibi ekmekleri bolca tüketirim kilo almam algısıdır. Diğer ekmeklerle beyaz ekmeğin kalorisi yaklaşık olarak aynıdır. Sadece beyaz ekmeğe göre daha çok besin değerine ve posaya sahiptir. Bu yüzden kepekli, tam buğday ekmeğini tüketirken de kilo alımında önemli olan miktardır. 1-2 dilim ekmekten değil fazla ekmek yemekten korkun!

Aç Karna Limonlu Su İçmek Yağlarımızı Yakar Yanılgısı

Çok sıklıkla uygulanan diyet hatalarından ve doğru bilinen yanlışlardan biri de aç karna limonlu su içmenin yağları yaktığı bilgisidir. Sabahları aç karna içilen ılık suyun faydası tokluk hissi yaratmasıdır. Aç karna içilen limonlu suyun faydası ise; limon antioksidan ve c vitamini yönünden zengin olduğu için kendimizi daha iyi hissederiz ve güne daha iyi başlarız. Aynı zamanda metabolizmamız daha iyi etkilenir. Ama limonlu suyun kilo vermede “tek başına” etkisi yoktur. Limonlu suyun yağ yakıp kilo vermenize dolaylı yoldan bir etkisi vardır. Diyet yapmadan, hareket etmeden istediğiniz kadar limonlu su veya alkali su için bir işe yaramaz. Ancak ödem atmada etkili olabilir. (Ödem atmak için alkali su yazımızı buradan okuyabilirsiniz.) Fakat limonun asit içeriğinden dolayı gastrit, reflü gibi mide rahatsızlıkları olan kişilerin aç karna limonlu su içmesi midesini rahatsız eder.

limonlu su zayıflama

Diyette Yapılan Hata: Çok Sık Light Ürünler Tüketmek

Çoğu insanın diyette doğru bildiği yanlışlardan biri de light ürünlerin tüketimiyle ilgilidir. Yapılan diyet hatalarında light ürünlerin hiç kalorisi yokmuş gibi düşünülür ve çok fazla tüketilir. Bu da kilo vermek yerine kilo alımına sebep olur. Bu yüzden light ürün olsa da tükettiğimiz miktar çok önemlidir.

Hiç Karbonhidrat Tüketmemek Bir Diyet Hatasıdır

Vücudumuzun en önemli enerji kaynağı karbonhidratlardır. Diyette tam tahıllı ekmek, bulgur veya kepekli, tam buğday makarna gibi glisemik indeksi yüksek olmayan karbonhidratları tüketmemek vücudumuza enerji girişini engellemek demektir. Aniden kesilen karbonhidratlar kısa sürede zayıflatsa da uzun vadede hiç karbonhidrat tüketmemek eski düzende beslenmemize geri döndüğümüzde daha kolay kilo almamıza neden olur.

Maydanoz Suyu Zayıflatır Mı?

3 günde 3 kilo verdiren maydanoz suyu, maydanoz suyu ile zayıflayın gibi başlıkları çok duyarız. Maydanoz suyunu düzenli tükettiğinizde tartıda sizi mutlu edecek sayıyı görürsünüz. Ama bu kayıp yağ dokusundan değil vücudumuzun ödem atmasından, su oranının azalmasından kaynaklanır. (Ödem nasıl atılır, hızlı ödem atma yazımızı buradan okuyabilirsiniz.) Çünkü maydanoz suyunun idrar söktürücü bir özelliği vardır. Bu da kilo kaybına neden olur. Ama maydanoz suyunun yağ dokumuzun azalmasında etkisi olmaz. Sadece iştah tıkayarak dolaylı yoldan etkisi olabilir. Diyet ile birlikte uygulanırsa…

maydonoz suyu zayıflatır mı

Diyette Meyve Yenir Mi Yoksa Hata Mı?

Şeker içeriğinden dolayı diyette meyve tüketilir mi sorusu çok sık duyulan sorular arasındadır. Meyve şekeri abartılmadığı sürece düşünüldüğü gibi diyeti bozan bir şey değildir. Ama burada da önemli olan miktardır. Vücudumuzun ihtiyacı kadar tüketilmelidir. Uykudan önce tüketilen meyve vücutta yağ olarak depolanabilir.  Meyveyi genelde ara öğünlerde tercih etmek daha iyidir. Aynı zamanda meyvenin suyunu sıkarak içmemelisiniz. Çünkü meyveyi, suyunu sıkarak lifinden ayırmış oluyorsunuz. Bu da faydasını büyük anlamda götürmüş oluyor. (En çok lif içeren meyveler listesi burada!)

Sonuç olarak yukarıda anlattığımız diyet hataları, yanlışları çoğu insanın diyetinde bilinçsizce yaptığı ve onu diyetten soğutan davranışlardır. Uzman bir diyetisyene başvurarak en doğru bilgiyi almak ve ona göre beslenmek yapılacak en doğru harekettir. Çünkü diyette doğru bilinen yanlışlar yukarıda saydıklarımızdan çok daha fazladır. Kilo verirken hata yapmadan hareket etmek çok önemli. Diğer önemli olan şeylerden biri de kişinin ruhsal olarak kendini iyi hissetmesidir. Diyette yapılan yanlışlar değişmeden, ezberler bozulmadan insanlar istediği kiloya mutlu bir şekilde ulaşamaz. Zorla yaptığımız ve kendimizi mutlu hissetmediğimiz bir beslenmede de hiçbir zaman süreklilik olmaz.

Ayça Gülsüm Erdem

Photo of author
1982 doğumlu Uzman Diyetisyen Merve Sancaktar yüksek lisans öğrenimini beslenme ve diyetetik bölümünde tamamladı. Sancaktar 4 yıldır özel bir hastanede diyetisyenlik hizmeti veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın