Ödem Nasıl Atılır? (Ödem Atıcı Mucize Tavsiyeler)

odem nasil atilir
odem nasil atilir

Aşırı su tutumu sonucu vücudun çeşitli yerlerinde oluşan şişlik ödem olarak adlandırılır. Bu yazıda su tutumu neden olur, ödem nasıl atılır sorularının yanıtlarını bulacaksınız.

Su Tutumu Neden Olur, Ödem Nasıl Atılır?

Su tutulmasının ana nedenlerini sayarsak:

  • Artan tuz tüketimi
  • Yağlı ve yüksek karbonhidratlı beslenme
  • Yetersiz su içmek
  • Spor yapmamak
  • Yağlı vücut yapısı

Genellikle kadınlarda östrojen hormonu sebebiyle daha çok su tutumu görülse de, ödem her yaştan insanın kabusu olmaya devam etmekte. Vücuttaki fazla su tutumu çeşitli sağlık sorunları sebebiyle de ortaya çıkabilmektedir.

Ödem atmayı kolaylaştıran altın tavsiyeler

Peki vücudumuzda istenmeyen su tutumunu nasıl azaltabiliriz, ödemi bertaraf etmek için neler yapabiliriz? Tabi ki ilk başta yeme içme alışkanlıklarımızı değiştirmemiz gerekiyor. Bu yeme alışkanlıklarının başında fastfood ürünleri, kızartma ve cips yemek, yüksek basit şeker içeren gıda tüketimi, gazlı ve alkollü içeceklerin tüketimi, yemeklerde aşırı baharatlar kullanımı gibi yeme içme alışkanlıkları gelmektedir.

Sağlık açısından olumlu yeme içme alışkanlıkları ise tam tersi su tutumunun önüne geçerek ödem atmaya yardımcı olurlar. İşte ödem atımı için yapmamız gereken altın nitelikte tavsiyeler:

Diyet yapın

Ödem atmanın en kolay yolu hemen bugün bir diyet planı oluşturup ona sadık kalmaya başlamanızdan geçer. Fazla kalori tüketen vücut kalori açığı oluşturmaya başladığı an ilk başta vücudunuzda su topladığınız ödemlerden kurtulursunuz. (Yağ yakmaya başlamadan önce genellikle şiş olan bölgeler, yani ödem noktaları erimeye başlar.)

Bol su içerek ödemi dışarı atın

Yeterince su içmek sağlığınız için çok önemlidir. Vücuttaki ödemin atılması açısından da sık sık su tüketmek oldukça önemlidir. Kilo vücut ağırlığı başına 30 ml su hem ödem oluşumunu engeller hem de vücudunuzdaki sıvı oranını dengeler. Suyu hayatınızın bir parçası haline getirin ve başucunuzdan ayırmayın. Özellikle sabah aç karna içilecek alkali su ödem atmanızı inanılmaz şekilde hızlandıracaktır.

Az yağlı yoğurt tüketin

Yoğurt zengin bir probiyotik kaynağıdır. Muazzam içeriği ile vücudun arınmasına ve ödemin atılmasına destek olur. Diyetinize az yağlı yoğurt eklemeye özen gösterirseniz faydasını  mutlaka göreceksiniz.

Yeşil renkli besinleri sofranızdan eksik etmeyin

Maydanoz, salatalık, roka, marul gibi yeşillikler salatanızda mutlaka olması gereken sebzeler. Zengin su içeriği sayesinde özellikle salatalık tüm vücut sağlığı için çok faydalıdır. Yeşil renkli sebzeler hem ihtiyacınız olan suyu sağlamada size destek olur hem de antioksidan içerikleriyle su tutumunu / ödem oluşumunu engeller.

Günde 2 bardak yeşil çay

Tam bir antioksidan kaynağı olan yeşil çay vücudunuzdaki ödemden kurtulmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda yağ hücrelerinin yok olmasını tetikler. Günde 2 fincan yeşil çay tüketebilirsiniz.

Ananas ile detoks

Tadıyla kendine hayran bırakan ananas güçlü bir detoks meyvesi olup muazzam bir antioksidan kaynağıdır. Aşırıya kaçmadan tüketeceğiniz ananas size ödem atmada yardımcı olacaktır. Diyetinize ekleyeceğiniz 2 3 dilim ananas ile su atma sürecini hızlandırabilirsiniz.

Spor yapın

Sporu hayatınızın bir parçası haline getirirseniz, yapacağınız diyetle birlikte ödem oluşumunun doğrudan önüne geçersiniz.

Son güncelleme 23 Temmuz 2021