Diyetisyen Merve Sancaktar

Salatalık Diyeti ile 3 Günde 5 Kilo Verebilirsiniz!

Hemen hemen her türlü sebze ve meyveyi (sınırlı sayıda) tüketerek diyet yapılabilir. Bu yazımızda da yeşil sağlıklı besinlerin öncülerinden salatalık diyeti hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Ancak önemli ve dikkat edilmesi gereken nokta tek sebze ya da meyveye dayanan diyet programlarını uygulamadan önce kesinlikle bir diyetisyen ya da doktora danışılması gerektiği. Uzun bir süre sadece tek bir gıda ile beslenmek kısa zaman içinde metabolizmanın çalışmasını değiştirecektir. Kısa sürede ödem atmada ve kilo vermede herhangi bir problem yok. Ancak diyet programı uygulanması kesildikten sonra normal beslenmeye geri dönmek bazı sorunlar yaratabilir.

Salatalık Diyeti Nasıl Yapılır?

Bu diyetin asıl amacı kısa bir süre içinde kilo verebilmektir. Salatalık içerdiği A, B, C, E ve K vitaminleri sayesinde son derece sağlıklı bir besindir. Salatalık diyeti yapanlar genellikle bu diyeti 3 gün uygularlar ancak 7 güne kadar uzatılabilir.

salatalık diyeti
Salatalık diyeti nasıl yapılır?

Diyet yaparken ara öğünlerde de kesinlikle salatalık tüketmek ve günde 3 ara öğün yapmak gerek. Ana öğünlerle birlikte toplamda 6 öğün olacak. Son ara öğün ise yatmadan 1 ila 2 saat önce yapılmalı ve yine 1 adet salatalık tüketilmeli. Normal öğünlerde ise kahvaltıda 1 adet salatalık, limonlu alkali su, öğlen 1 kase yoğurt (Bakınız: yoğurt diyeti) 1 salatalık veya kabak detoksu, akşam ise 1 salatalık, 1 yumurta tüketilmeli. Akşam yemeğinin mümkün olduğunca erken yenmesi gerekmekte.

Salatalık Diyeti Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Salatalık diyeti uygularken bir kaç noktaya dikkat etmek gerekiyor. Bunlardan ilki yemekle birlikte diyette önerilenin dışında herhangi bir besin tüketilmemesi ve bol su tüketilmesi. Ayrıca yemekleri küçük lokmalar halinde tüketmek ve yavaş yemek de psikolojik olarak sofradan tok kalkmanızı sağlayacak. Bu sayede doyma eşiğiniz çok daha aşağıya inecektir. Eğer mümkünse diyet programını desteklemek için kahvaltıdan önce 40-45 dakika yürüyüş yapın. Yemeklerde acı ve baharat da kullanabilirsiniz. Hatta acı biberi mümkün olduğunca fazla tüketin. Diyet boyunca tatlı, un, şekerden uzak durun.

Photo of author
1982 doğumlu Uzman Diyetisyen Merve Sancaktar yüksek lisans öğrenimini beslenme ve diyetetik bölümünde tamamladı. Sancaktar 4 yıldır özel bir hastanede diyetisyenlik hizmeti veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın