Diyetisyen Merve Sancaktar

Diyette Alkol Tüketmek Diyeti Bozar Mı?

Diyet ve alkol birbirine son derece zıt iki kelime. Alkol normal zamanlarda da sağlığımızın en büyük düşmanlarından biri. Hele bir de diyette alkol tüketimi diyetin işe yaramasının önüne geçmesinin dışında çok daha fazla zarara neden olmakta. Bu yazımızda diyet alkol tüketiminin yani alkolle diyet ilişkisinin vücuda ne gibi zararları olduğuna göz atacağız.

Diyette Alkol Kilo Aldırır Mı?

Yapılan araştırmalar sonucunda alkolün vücutta yağ birikimi ve kilo oluşumuna sebep olduğu ortaya çıkmıştır. Özellikle bira gibi mayalı içeceklerin göbek bölgesinde yağlanma oluşturdukları çok açık ortada. Vücutta yağ oluşmasının sebebi ise alkolün kısa süre içinde kana karışması ve vücuttan zor atılmasıdır. Alkolün yanında tüketilen çerez ve cips gibi yağlı yiyecekler de bu vücuttaki yağlanmanın artmasına sebep olurlar.

diyette alkol tüketmek
Diyette alkol kaçamağı diyetinizi yarıda bıraktırabilir

Diyet yaparken doğal olarak minimum seviyede yemek tüketilmekte. Uzun süre yemek yemeyip direkt olarak alkol alan kişilerde kan şekerinin düştüğü gözlemlenmiştir. Kan şekeri düşen kişiler genellikle bir şeyler yeme ihtiyacı duyarlar. Bu da kilo alınmasına neden olan bir diğer faktördür. Özellikle diyette rakı, vodka, şarap içilir mi diye merak ediyorsanız alkolün zararı bir kenara bunu asla önermiyoruz.

İlgili Yazı: Zayıflatan Detoks Tarifleri

Diyette Hangi Alkol Kilo Yapmaz?

Diyette en az kalorili alkol kullanımı da kesinlikle kabul edilemez bir durumdur. Ancak alkol bağımlılığı var ise ve kiloluysanız diyet esnasında kendinizi şartlayarak alkolden uzak durmaya çalışabilirsiniz. Cheat day yani bozma günlerinde alkol tüketilir mi sorusu da merak edilenler arasında. Diyet bozma günleri tatlı hariç yüksek karbonhidratlı yiyeceklere yönelebilseniz de şekersiz alkollü içecek dahi tüketmemenizi tavsiye ediyoruz. Dolayısıyla diyette hangi alkol kilo yapmaz sorusunu araştırmayı bırakın, çünkü alkol tüketiminin dönüşü yoktur. Tüm alkoller size kilo alımı olarak geri döner.

İlgili Yazı: Biranın Kalorisi Kaç?

Diyette Alkol İçmek Diyeti Bozar Ancak…

Bazı durumlarda kendinizi alkol tüketiminin ortasında bulabilirsiniz. Bu gibi durumlarda göstereceğiniz irade büyük önem taşıyor. Ancak kendinize engel olamayacaksanız ya da öncesinde alkol alacağınızı biliyorsanız diyetinizi de ona göre şekillendirmeniz gerekmekte. Diyet yaparken alkol tüketimi yapılacaksa öğünlerin dağılımına önem vermek gerekiyor. Eğer şarap tüketecekseniz gün içinde meyve tüketimini azaltabilirsiniz. 1 kadeh şarap her zaman için kabul edilebilir bir orandır. Ancak bunun fazlası ya da diğer alkol oranı yüksek içecekleri tüketmek özellikle diyet programı uygularken altından kalkılamayacak sonuçlara gidebilir. Pek çok kişi iradesine hakim olamayıp alkol tükettikten sonra motivasyonunu kaybederek diyeti yarıda kesmiştir. Bu yüzden eğer diyet yapıyorsanız alkole hiç yaklaşmamanızı tavsiye ederiz.

Yazıyı hazrı

  1. https://alcoholthinkagain.com.au/alcohol-your-health/alcohol-and-long-term-health/alcohol-and-nutrition/
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9498312/
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6876497/
  4. https://www.researchgate.net/publication/319271517_Alcohol_Nutrition_and_Health_Consequences
Photo of author
1982 doğumlu Uzman Diyetisyen Merve Sancaktar yüksek lisans öğrenimini beslenme ve diyetetik bölümünde tamamladı. Sancaktar 4 yıldır özel bir hastanede diyetisyenlik hizmeti veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın