Diyetisyen Merve Sancaktar

Eliminasyon Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

5 ila 6 hafta süresince uygulanan eliminasyon diyetinin ana amacı, kişinin besin alerjisinin olduğu gıdaları tespit edebilmektir. Vücuda alerjik etki yaptığı düşünülen gıdalar eliminasyon diyeti ile birlikte bir süre tüketilmez. Daha sonra bir defa olmak üzere yenilir ve vücudun vereceği tepki ölçülür. Eğer sizin de besin alerjiniz var ise doktorunuzun kontrolünde eliminasyon diyetini uygulayabilirsiniz. Şimdi diyetin nasıl yapılacağı ile ilgili bilgilere geçelim.

Eliminasyon Diyeti Nasıl Yapılır?

Doktor gözetiminde yapılması önerilen bu diyet, gaz, şişkinlik, mide bulantısı, boşaltım sistemi problemlerini belirli bir ölçüde hafifletmeye yardımcı olur. Besin intoleransı ve besin alerjisi durumlarında eliminasyon diyeti yapanlar iki aşamayı tamamlarlar. Eliminasyon diyetinin ilk aşaması vücudun hassasiyet gösterdiği gıdaların ortadan kaldırılması, ikinci aşaması ise bu besinlerin yeniden tüketimine başlanmasıdır.

Besin intoleransı: Kimi besinlere karşı vücudumuz gaz, şişkinlik, ishal gibi normalin dışında tepkiler verir. Dolayısıyla bu durumu besin intoleransı olarak adlandırırız.

Besin alerjisi: Besin alerjisinde de yine olağan dışı tepkiler vardır. Ancak bunlar besin intoleransından daha farklıdır. Burada semptomlar kaşıntı, şişme, solunum güçlüğü ve kurdeşen olarak kendini gösterir.

eliminasyon diyeti
Diyette elimine edilen yasaklı gıdalar

Eliminasyon Diyeti Aşamaları Nelerdir?

Eliminasyon Aşaması

Vücudun tepki gösterdiği düşünülen gıdalar diyet eliminasyon diyeti listesinden çıkarmak gerekiyor. İlk aşamada 2 veya 3 hafta kadar bazı besinlerden uzak durmak gerekmektedir.
Besin eliminasyonu ise doktor kontrolünde yapılmalıdır. İleri seviyelerinde özellikle aşağıdaki besinleri tüketmemeliyiz. Ayrıca bu gıdalar haricinde sizin için sorun oluşturduğunu düşündüğünüz gıdaları da diyet listenizden çıkarabilirsiniz.

  • Portakal, greyfurt.
  • Patlıcan, kırmızı biber, domates, biber, beyaz patates.
  • Kuruyemişler ve baharatlar
  • Tüm baklagiller.
  • Ekmek, arpa, çavdar, buğday, mısır ve glüten içeren tüm gıdalar.
  • Yağlar, margarin mayonez hardal ve diğer soslar.
  • Tatlılar, çikolatalar, şeker, bal
  • Deniz ürünleri, tavuk, yumurta, et, sığır eti
  • Süt, yoğurt, peynir ve dondurma.
  • Alkol, kahve,çay, kafein içeren içecekler

İlginizi Çekebilir: Atkins Diyeti ile Zayıflama

Yeniden Başlama Aşaması

2-3 haftalık süreçten sonra ikinci aşamaya geçebilirsiniz. Bununla birlikte diyet listesinde her gıda için 2 veya 3 günlük bir zaman dilimi ayırmalıyız. Bu süreçte besin vücuda tanıtılmalıdır. Herhangi bir belirti göstermezseniz diğer gıdaya geçebilirsiniz.

Eliminasyon Diyeti Sık Sorulan Sorular

Eliminasyon Diyetinde Amaç Nedir?

Bu diyetin ana amacı alerjik gıdaların tespit edilmesidir. Doktor kontrolünde uygulanmaktadır.

Eliminasyon Diyetinin Süresi Ne Kadardır?

Toplamda 5-6 hafta kadar sürer. 2-3 haftalık aşamada elediğimiz besinleri tüketmeyiz. Daha sonra bu ürünleri kalan haftalarda 1-2 günlük sürelerde yiyerek diyeti tamamlarız.

Eliminasyon Diyetinde Zayıflamak Mümkün Mü?

Aslında bu diyetin ana amacı zayıflamak veya kilo vermek değildir. Ancak diyet ile birlikte tüketeceğiniz bol su ile hızlı ödem atabilirsiniz.

Eliminasyon Diyeti Sağlıklı Mıdır?

Diyet esnasında besin alerjisi olduğunuz ürünleri tüketmeyerek daha sağlıklı bir beslenme planı oluşturabilirsiniz. Bu bakımdan eliminasyon diyeti yapmak sağlıklıdır.

İlginizi Çekebilir: Dukan Diyeti Nedir?

Photo of author
1982 doğumlu Uzman Diyetisyen Merve Sancaktar yüksek lisans öğrenimini beslenme ve diyetetik bölümünde tamamladı. Sancaktar 4 yıldır özel bir hastanede diyetisyenlik hizmeti veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın