Buse

7 Günlük Glutensiz Diyet Listesi

7 günlük glutensiz diyet listesi, zayıflamak isteyenler kendileri için hem sağlıklı hem de kolay diyet çeşitlerini araştırmaktadır. Onlardan biri 7 günlük glutensiz diyet listesi olduğunu söylemek mümkün. Bu diyet listesine göz atıldığı zaman içerisinde glutene yer verilmemektedir. Glutensiz beslenmeyi yaşamlarına yayan ya da glutenin dokunduğu kişiler için bu diyet türünün de son derece faydalı olacağını söylememiz mümkün.

7 günlük uygulayacak olduğunuz glutensiz diyet listesi sayesinde çok daha fit görünmeye başlayabilirsiniz.

7 Günlük Glutensiz Diyet Listesi
7 Günlük Glutensiz Diyet Listesi

Glutensiz Diyet Menüsü

Glutensiz beslenme biçimi olan ve zayıflamak isteyenlere yönelik diyet menüsü hazırlanmıştır. Menüyü bir hafta düzenli şekilde uyguladığınız zaman fiziksel olarak değişimi fark edeceksiniz.

Sabah Kahvaltısı

Çiğ sebze, beyaz peynir, kuru ekmek, keten tohumu gibi gıdaları deneyebilirsiniz.

Öğle Yemeği

Roka salata, ızgara balık, mısır ekmeği, omlet gibi glutensiz besinleri yiyebilirsiniz

Akşam Yemeği

Izgara tavuk, mevsim salataları,  zeytinyağlı pırasa, domates gibi glutensiz besinleri tüketebilirsiniz

Glutensiz Kahvaltıda Ne Yenir?

Gluten olmadan kahvaltı yapacak olanları neleri tüketecek olduğunu da fazlasıyla merak etmektedir. Bu sebeple de glutensiz kahvaltı da ne yenir sorusu da çok fazla sunulmaktadır. Gluten içermeyen bir kahvaltı yapacak olanlar için beyaz peynir, mısır ekmeği, çiğ meyveler tüketilebilir. Böylelikle sabah kahvaltısına hem sağlıklı bir şekilde hem de gluten içermeden başlamış olacaksınız.

7 Günlük Glutensiz Diyet Listesi
7 Günlük Glutensiz Diyet Listesi

Glutensiz beslenme kişinin de doğal olarak sindiriminin çok daha rahat şekilde çalışması açısından önemlidir. Bu nedenle sindirim sistemi ile ilgili sorunları olan kişiler gluten içermeyen besinleri tercih etmektedir. Bu sayede sindirim ile ilgili olumsuz bir durum yaşamamaktadır.

Glutensiz Beslenme Faydalı Mı?

Gündelik yaşamda çok daha sağlıklı bir şekilde yaşam sürmek önemli. Bu neden yediklerimizden tutunda içtiklerimize kadar hemen hepsinin son derece önemli olduğunu söylemek mümkün. Böyle bir beslenme modelini benimseyenler açısından glutensiz beslenme faydalı mı şeklinde sorular çok sık şekilde soruluyor.

Glutensiz beslenme neden gerekli diye analiz edildiği zaman gluten bağırsak ile ilgili emilim bozukluklarına neden olabiliyor. Hal böyle olunca meydana gelen bağırsak bozuklukları sayesinde rahatsızlıkların çok ciddi diyebileceğimiz bir noktaya taşınması söz konusu olabiliyor. Glutensiz şekilde beslenerek bağırsakların çok daha düzenli şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle herhangi bir olumsuz durum yaşamadan çok daha sağlıklı bir yaşamın sürdürülmesini sağlamaya başlamış olacaksınız.

Glutensiz şekilde yapacak olduğunuz beslenme sonrasında çinko, demir gibi minerallerin emiliminin çok daha etkili şekilde yapılmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda kansızlık sorunu ortadan kalkarak çok daha sağlıklı şekilde yaşam sürdürülmesine neden olacaktır.

Glutensiz Sağlıklı İnsan Glutensiz Beslenir Mi?

Sağlıklı bir insan, günlük hayatında beslenme tarzını benimseyebilir mi bir başka önem arz eden konuların başında yer alır. Sağlığını riske atmadan daha da sağlıklı şekilde sürdürülmesini isteyenler her şeyi en ince ayrıntısına kadar öğrenmek istiyor. Glutensiz diyet sağlıklı bir insan yapabilir mi diye bakıldığında bu soruya karşılık olarak yapabilecek olduğunu söylemeliyiz.

Glutene karşı herhangi bir sağlık sorunu olmayanların glutensiz beslenmesine gerek yoktur. Çünkü vücudun çok olmamak kaydıyla glutene de ihtiyacı olabiliyor. Bu sebeple glutensiz bir şekilde beslenme kendi isteğinize bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Glutensiz Beslenme Kaç Günde Belli Eder?

Glutensiz beslenme hemen vücuda etki etmez. Vücuda tam anlamı ile etki etmesi için geçirilmesi gereken süre 3 ay olduğunu söylemek mümkündür. Fakat diyet yapacak olanlar için glutene karşı sıkıntısı olabilir. Hal böyle olunca gluteni dahil etmeyerek beslenme menüsünü hazırlayabilirsiniz. 7 günlük günlük diyet listesi uygulayarak vücudunuzun da glutene karşı etki edilmesini sağlayabilirsiniz.

Glutensiz Diyet Kimler İçin Uygundur?

Glutensiz diyet kimler için uygundur konusu son derece önemlidir. Çünkü sağlığın olumsuz şekilde etki altına alınmaması için her şeyin en ince ayrıntısına kadar dikkat edilmesinde fayda var. Glutensiz diyet yapacak olanların şu hususlara dikkat etmesinde fayda olacaktır;

  • Glutensiz diyet, glutene karşı hassas olanların başvuracak olduğu diyet çeşididir
  • Diyetin 7 gün düzenli şekilde uygulanması gerekir
  • 7 günlük diyet listesinde gluten içermeyen besinleri de kendinize göre seçebilirsiniz

Glutensiz diyet kaç kilo verdirir diye bakıldığı zaman 5-8 arasındadır. Bir hafta düzenli şekilde uyguladığınız zaman maksimum 8 kilo vermeniz mümkündür.

Photo of author

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın