Diyetisyen Merve Sancaktar

Doğru Zamanda Yiyerek Zayıflama: “Aralıklı Oruç” Nedir?

Aralıklı oruç son dönemde gittikçe popülerleşen ve daha fazla insanın denemeye başladığı bir beslenme disiplinidir. Disiplin diyoruz çünkü Aralıklı Oruç size ne yemeniz gerektiğini değil, ne zaman yemeniz gerektiğini söyler. Intermittent Fasting olarak da sık sık karşınıza çıkabilen Aralıklı Oruç’a bu özelliğinden dolayı “belirli bir süre boyunca yemek yemeyi sınırlamayı içeren bir beslenme yöntemidir” demek en doğru tanım olacaktır. Buradaki ana amaç vücuda belirli bir süre boyunca gıda almayarak vücudun kendi enerji depolarını kullanmasını sağlamaktır. Yemek yemenin durdurulduğu bu anlarda su, bitki çayı ya da buna benzer düşük kalorili bazı içecekler tüketilebilir.

aralıklı oruç
Aralıklı oruç nasıl yapılır?

Birden fazla aralıklı oruç yöntemi olmasına ragmen en popüleri şu anda 16/8 yöntemidir. Bu yöntem ile 24 saatlik bir günün 8 saatinde yemek yerken kalan 16 saatte herhangi bir yemek yememek gerekir. Bunun yanında 5/2 yöntemi diye de bilinen ve tüm haftaya yayılan bir yöntem de insanlar arasında sık sık uygulamaya başvurulan bir yöntemdir. Bu yöntemin temel farkı bölme işlemini gün bazlı yapmaktır. Haftanın 5 günü normal bir şekilde beslenmeye devam edilirken diğer 2 gün kalori alımı kısıtlanır.

Aslında 20. Yüzyılın başlarından beri, birçok farklı dinde bulunan oruç kavramının sağlık üzerindeki etkisi yoğun bir şekilde araştırılıyor. 1960’larda yayınlanan bir yazı ile aralıklı oruç kavramı bilim dünyasında ilgi uyandırmaya başladı. Günümüzde ise modern insanın sağlığını koruyabilmesi için aradığı yöntemler arasında aralıklı oruç yöntemi en popüler yöntemlerin başına yerleşmiş durumdadır.

Aralıklı Oruç Yaparken Dikkat Edilecekler

Öncelikle şunu bilmek lazım. Aralıklı oruç bir diyet program değildir. Size ne yiyip ne yemeyeceğinizi söylemez. Bu sadece ne zaman yiyip ne zaman yemeyeceğinizi söyleyen bir programdır. Elbette ki sağlık ile ilgili her konu gibi aralıklı oruca başlamadan önce de bir doktor kontrolünden geçmeniz önerilir. Eğer belirli saatlerde almanız gereken ilaçlarınız varsa örneğin, aralıklı oruç yöntemi size uygun olmayabiliriz.

Beslenme saatlerinizdeyken dengeli bir beslenme programını izlediğinizden emin olmalısınız. Öğünlerinizin protein, yağ ve karbonhidrat dengesine dikkat etmelisiniz. Dengesiz bir beslenme yaparsanız, oruç olmanız gereken saatlerde sorun yaşayabilirsiniz.

Mental olarak da bu programa kendinizi hazırlayın. Diyet ve beslenme programlarının en zorlu kısmı zihninizin buna hazır olmasıdır. Kırılgan olduğunuz anlarda program esnetmemeye dikkat etmelisiniz. Unutmayın ki bu orta uzun vadeli bir süreçtir ve sonuç almak sizin sabrınıza bağlıdır.

aralıklı oruç
Intermittent fasting oruç beslenme planı

Aralıklı Oruca Nereden ve Nasıl Başlanır?

Yukarıda intermittent fasting’in ne olduğunu ve ne olmadığını konuştuk. Başlangıç için mental olarak buna hazır olmanızın öneminden, sağlık durumunuzun böyle bir düzene uygun olup olmadığını doktorunuzla görüşmeniz gerektiğinden bahsettik. Bundan sonrası dediğimiz gibi tamamen saatlerinize karar verip programa başlamanızla ilgili. Saatlerinize karar verirken mesai saatleriniz, egzersiz saatleriniz ve diğer günlük rutinlerinizi göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Eğer yine de “keşke hazır bir program olsa da ona uysam, yiyecek ve içeceklerim hazır gelse, üstekik besin değerleri de bir profesyonel tarafından kontrol edilmiş olarak karşıma gelse derseniz o zaman Juico Intermittent Fasting paketini de inceleyebilirsiniz. Bu paket ile birlikte haftanın hangi günü ve günün hangi saatinde ne yiyeceğinizi düşünmenize gerek kalmaz. Paketin içinde bulunan programa uygun şekilde sana gelen ürünleri tüketmen yeterlidir.

Photo of author
1982 doğumlu Uzman Diyetisyen Merve Sancaktar yüksek lisans öğrenimini beslenme ve diyetetik bölümünde tamamladı. Sancaktar 4 yıldır özel bir hastanede diyetisyenlik hizmeti veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın