Diyetisyen Merve Sancaktar

Hızlı Kilo Vermek İçin Ne Yapmalıyım?

Kişiler kilo verme noktasında en hızlı ve kalıcı sonucu almak adına hızlı kilo vermek için ne yapmalıyım? Konusunda arayışta olabilir. Kilo vermek oldukça sabır ve irade işi olduğundan kişiler belli zaman sonra sıkılabilir ve bunu artık hızlandırmak isteyebilir. Bundan dolayı en hızlı ve bunun yanında bir daha bu kiloları almamak için çözüm ararlar.

Hareketsiz yaşam ve dengesiz, yanlış beslenme alışkanlıklar kişilerde kilo yapar. Aynı zamanda spor yapmamak ve çok fazla yağlı yiyecekler tüketmek kişilerdeki kilo artışını hızlandırır. Buna son vermek adına kişilerin yapabileceği birçok seçenek bulunur. Bu yüzden hızlı kilo vermek için yapılacak olan adımları aşağıda açıklıyoruz.

Çok Hızlı Zayıflama İpuçları

hızlı kilo vermek hızlı zayıflamak

1. Kahvaltı İle Metabolizma Hızlandırmak

Kahvaltının atlanması ya da geç saatlere bırakılması gün boyu sürecek olan açlığın süresini uzatmakta olduğundan metabolizmayı yavaşlatır. Bu da hızlı kilo verirken neler yapılır? Konusunda kişilere yardımcı olmaz. Bu nedenle hızlı kilo vermek isteyenler kesinlikle kahvaltıyı atlamadan uygun saatte yapmalıdır. Uyandıktan sonra en geç 1 saat içinde kahvaltı yapılması metabolizmayı hızlandırır. Bu da hızlı şekilde kilo verilirken yardımcı olur.

2. Öğün Atlamamak

Kalori kısıtlamasını düşünerek öğün atlamakta kilo verme konusunda yapılan hatalardandır. Bu yüzden gün içinde hiçbir şekilde öğün atlanmamalıdır. Öğün atlanması halinde kan şekerinde düşme olacağından diğer öğünde daha fazla yemek yeme durumu yaşanır. Bu da uzun vadeli kilo artışına sebep olacak olan daha fazla kalori alımını ortaya çıkarır.

3. Düzenli Su İçmek

Hızlı kilo verme noktasında sağlıklı kilo vermeyi de desteklemek amacıyla sürekli olarak günlük su tüketimine önem vermek gerekir. Bu nedenle kişiler her gün kendilerine yetecek olan su miktarını bilerek su içmelidir. Günlük su ihtiyacı kişiden kişiye değişmekle beraber kg başına 30 ML su içilmesi tavsiye edilir. Çünkü su ödem ve idrar atma noktasında yardımcı olduğundan fazla kiloları yok etmeye yardım eder. Hızlı kilo vermek için ne kadar su içilir? Kesinlikle hızlı bir şekilde zayıflamak ve ödem atmak için günde 2-3 litre en az 8 – 12 bardak kadar su içilmelidir.

4. Bitki Çayları Tüketmek

Yeme isteğini kesen ve iştah kapatıcı etkisi bulunan bitki çaylarının her gün düzenli şekilde tüketilmesi gerekir. Hatta bazı öğünlerin yerine sadece bitki çayını tercih etmek de hızlı kilo vermek konusunda son derece faydalı olur. Metabolizmayı hızlandıran ve yeme isteğinin önüne geçen (örneğin yeşil çay, kiraz sapı çayı) çiğ kuruyemişlerle de tüketilerek hızlı şekilde ödem atmanızı sağlar. Özellikle bu çayları tarçınla demlemek ya da çayın içine kabuk tarçın atmak da hızlı kilo vermede oldukça etkili olur.

5. Spor Yapmak

En hızlı ve etkili şekilde kilo verilmesi için kesinlikle kişinin hayatında spor olmalıdır. Çünkü hareketsiz ve sporsuz bir hayat sonucunda kilolar alınır. Kişinin yediği yiyecekleri ve öğünleri en hızlı şekilde atması ve istediği kiloya düşmesi için spor yapması gerekir. Bu durum hem metabolizmayı hızlandırmakta hem de daha hızlı kilo kaybının yaşanmasına yardımcı olmaktadır. Hem deri sarkmalarının önlenmesi hem de alınan kalorinin fazla olması durumunda atılması adına spor oldukça faydalıdır.

Hızlı kilo vermede sporun önemi nedir? En az kalori alımı sağlanarak spora ek diyetin de olması halinde hızlı şekilde fazla kilolardan kurtulmak mümkündür. Kişilerin düzenli olarak egzersiz ya da spor yapması istedikleri zamana kadar istedikleri kiloya düşmelerini sağlar.

hızlı kilo vermek hızlı zayıflamak

Hızlı Kilo Vermek Sağlıklı Mı?

Hızlı kilo verme konusunda kişilerin bilinçli olarak hareket etmesi gerekir. Hızlı kilo vermek şok diyetlerin uygulanması ya da tamamen aç kalmak anlamına gelmemelidir. Bu şekilde olduğu zaman hızlı kilo vermek sağlıklı mı? Hızlı kilo verirken sağlıklı yağlardan ziyade karbonhidrattan ve basit şekerden uzak durulmalıdır. Daha çok sıvı tüketimine ağırlık verilmesi, besin kalitesi yüksek gıdalar tercih edilmesi sağlıklı olacağından buna dikkat etmek gerekir.

Hızlı kilo verilirken birden tüm öğünlerin kesilmesi çok miktarda kalori alınması elbette ki sağlıksal sorunlara yol açar. Bunu yaşamamak için spora ve egzersize, suya, bitki çaylarına yönelmek gerekir. Kızartma gibi yemeklerden daha çok sebzelere ve kalori yakımını sağlayan, metabolizmayı hızlandıran besinlere yönlenmek doğru olur. Aksi takdirde hızlı kilo verirken birçok sağlık problemi yaşanır. Buna dikkat ederek dozunda ve dengeli beslenme sayesinde hızlı şekilde kilo verilir.

hızlı kilo vermek hızlı zayıflamak

1 Ayda Kaç Kilo Verilir?

Hızlı şekilde kilo vermeyi amaçlayan kişiler haftada ya da ayda verebilecekleri maksimum kilonun hesabını yapar. Ancak herkesin vücudu birbirinden farklı olduğu için bunu genel anlamda değerlendirmek gerekir. Peki ayda kaç kilo verilmeli? Kişinin ayda kaç kilo vermesi gerektiği hesaplanırken yaşı, kilosu, herhangi bir sağlıksal sorunu olup olmaması baz alınır.

Genel itibariyle bakıldığı zaman kişilerin ayda en fazla 4 kilo vermesi normal karşılanır. Tabi ki burada metabolizması daha hızlı olan, öğünlerine ve besinlerine daha çok dikkat edenler beklenenden daha çok kilo verebilir.

Egzersiz yapmak, hareketli bir yaşam tarzı belirlemek hızlı kilo vermeyi daha etkin kılar. Bu nedenle hızlı kilo verirken bir yandan da sağlıklı kalmak adına bunlara dikkat edilmelidir. Kişilerin hızlı kilo vermek için ne yapmalıyım sorusunda yukarıda yazdıklarımızın tamamını dikkate alması büyük önem arz eder.

YouTube video
En hızlı kilo vermenin ipuçları
Photo of author
1982 doğumlu Uzman Diyetisyen Merve Sancaktar yüksek lisans öğrenimini beslenme ve diyetetik bölümünde tamamladı. Sancaktar 4 yıldır özel bir hastanede diyetisyenlik hizmeti veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın