içinde

Besin Alerjisi Belirtileri (Bebek, Çocuk ve Yetişkinlerde)

gıda alerjisiPin
besin alerjisi belirtileri

Besin alerjisi bebek çocuk ve yetişkinlerde en çok görülen alerji türlerinden bir tanesidir. Her alerji türünde olduğu gibi gıda alerjisinde de bağışıklık sistemi tüketilen bazı besinlere tepki verir. Bu besinler genellikle vücudu tehdit eder şekilde algılanır ve vücut kendisini koruma altına almaya çalışır.

Besin Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Besin alerjisi bebeklerde ve çocuklarda görülmekle birlikte yetişkinlik döneminde de ortaya çıkabilmektedir. Gıda alerjisi besinlerin tüketiminden 30 ile 60 dakika arasında kendisini göstermeye başlar. Bu süre içinde yavaş yavaş ağızda karıncalanma hissi ortaya çıkar. Bununla birlikte vücudun çeşitli bölgelerinde kızarıklıklar meydana gelir. Daha sert şekilde yetişkinlerde görülen besin alerjisi belirtilerinde yüz, dudak ve gözde şişmeler ortaya çıkar. Ayrıca kusma, ishal ve karın ağrısı da besin alerjisinin belirtileri arasındadır.

bebeklerde gıda alerjisiPin
Bebeklerde besin alerjisi belirtileri

Besine alerjisi olan bebekler ve çocuklar arasında daha şiddetli alerji belirtileri de görülebiliyor. Örneğin; nefes alma güçlüğü çekme ve hırıltılı bir şekilde nefes alma, dilin şişmesi, konuşma sırasında zorlanma ve sesin kısılması, öksürük krizi ve bilinç kaybı yaşanması gıda alerjisinin şiddetli belirtileri arasındadır. Bu durumlarda besin alerjisi kaç günde geçer veya birkaç güne geçer mi diye beklemeden hemen doktorunuzla iletişime geçiniz.

İlginizi Çekebilir: Besin Piramidi Nasıl Oluşur?

Besin Alerjisi Önleme Yöntemleri

Yetişkin çocuk ve bebeklerde besin alerjisi önleme çalışmaları aktif olarak devam etmektedir. Gıda alerjisini önlemek için %100 etkili bir yöntem yok. Ancak şiddetini en aza indirmek için uymamız gereken bazı kurallar mevcut. Bugüne kadarki gıda alerjisi önleme çalışmaları kapsamında tespit edilen bulgular:

 • Doğum öncesi hamilelikte alerjenlerden kaçınmanın çocuğunuzda alerjileri önlemeye yardımcı olacağına dair kesin bir kanıt yoktur.
 • Doğum sonrası ilk dört ila altı ay boyunca yalnızca anne sütüyle beslenmenin erken çocukluk döneminde alerji gelişimine karşı koruyucu olduğu görülmektedir.
 • Katı yiyeceklerin (alerjenik olduğu düşünülenler dahil) altı ay civarında (ancak dört aydan önce değil) tercihen emzirmeye devam edilirken verilmesi önerilmektedir.
 • Araştırmalar soya sütü kullanmanın çocuklarda alerji gelişimini engellemediğini göstermiştir.
 • Kısmen hidrolize inek sütü alerjinin gelişmesini önlemek için verilmemektedir.

İlginizi Çekebilir: Kızarıklık ve Sivilceler İçin Fito Krem

Alerjiye neden olabilecek gıdalardan kaçınmak için aşağıdaki ürünleri tüketirken kendinizi takip edebilirsiniz:

 • Süt proteini: Süt, yağsız süt, peynir, yoğurt, kazeinatlar, peynir altı suyu
 • Laktoz: Süt, laktoz
 • Kafein: Kahve, yeşil çay ve cola gibi asitli içecekler
 • Yumurta: Yumurta akı, yumurta sarısı, yumurta lesitini
 • Gluten: Buğday, arpa, çavdar, tritikale, buğday kepeği, malt, yulaf, mısır unu, yulaf kepeği
 • Soya: Soya fasulyesi, hidrolize bitkisel protein, soya proteini izolatı, soya lesitini
 • Salisilatlar: Çilek, domates.

Son güncelleme 23 Eylül 2021