Diyetisyen Merve Sancaktar

Atkins Diyeti ile Fazla Kilolardan Kurtul!

1970’li yılların başlarında insanlar çeşitli doğal yöntemler uygulayarak hızlı kilo verip zayıflamaya çalıştılar. Bu çalışmalar sırasında Robert Atkins kendi adını taşıyan Atkins diyeti ile ün kazandı. Atkins diyetini açıklarken diyetin en temel prensipleri olarak öncelikle mümkün olduğunca az karbonat tüketmek gerektiğini belirtti. 3 makro besinden biri olan karbonhidrat yerine ise daha çok protein tüketmeyi amaçlamamız gerekiyor. Karbonhidrat alamayan vücut, bir süre sonra vücutta biriken yağları ve ardından tüketilen proteinleri yakmaya başlıyor. Böylece atkins diyeti hızlı ve daha kolay kilo vermeyi ve yağ yakımını beraberinde getiriyor.

Atkins Diyeti Nasıl Yapılır?

  • İlk Aşama: 14 gün boyunca 20 gramın altında karbonhidrat alımı ile yeşil yapraklı sebzelerle yüksek yağlı, yüksek proteinli beslenerek kilo kaybı yaşıyoruz!
  • İkinci Aşama: Düşük karbonhidratlı kuruyemiş, sebze ve az miktarda meyve ekleyin.
  • Üçüncü Aşama: Hedef kilonuza çok yaklaştığınızda, kilo kaybı yavaşlayana kadar diyetinize daha fazla karbonhidrat ekleyin.
  • Son Aşama: Vücudunuzun kabul edebileceği kadar sağlıklı kompleks karbonhidrat tüketebilirsiniz.

Atkins Diyetinde Hangi Gıdalar Tüketilir?

Çoğu diyette olduğu gibi Atkins diyetinde de ilk olarak şeker ve tuz kullanımını azaltmak gerekmekte. Aynı zamanda yağlar, margarinler ve şeker içeren şurupların da tüketilmesi yasaklanmıştır. Karbonhidratlara gelince, nohut, kuru fasulye, pirinç, mercimek, makarna ve tam yağlı tahıllı ekmeklerden uzak durulması gerekiyor. Bununla birlikte incir, elma ve muz gibi meyveleri de ilk başlarda tüketmemek gerek.

atkins diyeti listesi örnek
Atkins diyeti listesi örnek menü

Bu diyetin içinde bulunan ve tüketilmesi tavsiye edilen besinlerin en başında balık, kırmızı et ve beyaz et geliyor. Ayrıca sucuk ve diğer kanatlı hayvanları tüketmek de serbest. Ayrıca yağsız hayvansal gıdalar da tüketebilirsiniz. Bunlar arasında peynir, yoğurt ve süt gelmekte. Pırasa, salatalık, patlıcan ve ıspanak gibi sebzeler de tüketilmesine izin verilen gıdalar arasında geliyor.

Atkins Diyeti Listesi (Örnek)

Kahvaltıda domates, yumurta, öğle yemeğinde tavuklu salata ve yoğurt, akşam yemeğinde ise buharda sebze. Yine kahvaltı menüsünde haşlanmış yumurta, iki adet ceviz ve beyaz peynir olabilir. Öğle yemeklerinde ton balıklı salata veya ızgara köfte tercih edebiliriz. Akşam ise az yağlı salata, somon veya haşlama tavuk. Sabah birkaç adet çilek, yoğurt ve ceviz diğer alternatiflerden.

pesketaryen diyet nedir

İlginizi Çekebilir: Pesketaryen Diyet Nedir?

Uzmanlar atkins benzeri diyetlere başlamadan önce kesinlikle bilirkişilere danışılması gerektiğini söylüyorlar. Çünkü vücudun ihtiyacı olan karbonhidratları bir anda kesmek bazı kişilerde sağlık bozukluklarına yol açabilmektedir. Dolayısıyla siz de bu diyete başlamadan önce bir uzmanla görüşerek diyet size uygun ise uygulamaya başlayınız.

Photo of author
1982 doğumlu Uzman Diyetisyen Merve Sancaktar yüksek lisans öğrenimini beslenme ve diyetetik bölümünde tamamladı. Sancaktar 4 yıldır özel bir hastanede diyetisyenlik hizmeti veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın