Diyetisyen Merve Sancaktar

Hurma Diyeti ile Kilolarınızdan Kurtulun!

Ramazan sofralarının vazgeçilmezi hurma ile diyet yapabileceğinizi biliyor musunuz? Diyette hurma yenir mi dediğinizi duyar gibiyiz. Ancak birazdan açıklayacağımız hurma diyeti sayesinde kısa sürede sağlıklı şekilde kilolarınızdan kurtulabileceksiniz!

Sıcak iklimde yetişen hurma, içeriğinde protein, kaliteli yağ ve karbonhidrat bulunduran mucize bir meyve. Vücuda birçok faydası bulunan hurmayı doğru oranda tükettiğimizde günlük diyetimizi bozmuyor hatta zayıflamamıza yardımcı oluyor. Peki nasıl mı? İşte hurma diyeti hakkında merak ettiğiniz her şey!

Hurma Diyeti Nasıl Yapılır?

Hızlıca kilo vermek isteyenlerin tercih ettiği hurma diyeti ile zayıflamanın birkaç alternatif yöntemi var. En bilindik ve etkili olanı ise hurmayı 7 gün boyunca yoğurt ile karıştırıp 1 ana öğün yerine tüketmek.

Hurma Yoğurt Diyeti

Hurma diyetine başlamadan bir gün önce hurmalarınızı ortadan ikiye bölüp bir kase içindeki suda bekletin. Yumuşayacak olan hurmalardan 5 adet seçerek 1 kase light yoğurt ile günde 1 öğün (öğle veya akşam) olacak şekilde tüketin. Öğün içeriğini güçlendirerek tokluk süresini uzatmak isterseniz yoğurt ve hurma ikilisine ceviz veya badem de ekleyebilirsiniz.

7 gün boyunca yapacağınız hurma diyetinde gün içerisinde kalan iki öğün hakkınızı ise salata, sebze çorbası, sabahları yumurta gibi sağlıklı ve hafif yiyeceklerle tamamlayın. Ayrıca hurma diyeti döneminde günde en fazla 2-3 bardak olacak şekilde yeşil çay ve kahve tüketebilirsiniz. (Bkz: Yeşil çayın faydaları)

Hurma diyeti yaparken diğer tüm diyetlerde olduğu gibi unutmamanız gereken en önemli şey bol bol su içmek! Eğer bu kurallara uyarak 7 gün boyunca hurma diyetini düzenli şekilde uygularsanız 1 haftanın sonunda tartı üzerinde minimum 3-5kg eksildiğinizi göreceksiniz!

Hurma Diyetinin Faydaları

Hurma diyeti yapanlar hurmanın saymakla bitmeyen faydalarından da nasipleniyor. İşte hurma diyetinin bilinen faydaları:

Hurma Diyeti ile Tokluk Hissi Yaratın

Hurma çözünür diyet lifleri bakımından zengin olduğundan dolayı uzun süre tok kalmanıza yardımcı oluyor. Bu lifler su çekici özelliklerinden dolayı midedeki akışkanlığı artırıyor. Bu sebeple hurma tüketirken bol miktarda su içilmesi de tavsiye ediliyor.

Tatlı Krizlerinizi Azaltıyor

Vücuttaki kan şekeri dengesini hızlıca düzenleyici etkisinden dolayı yüksek karbonhidrat içerikli tatlılar yerine hurma tüketmeniz çok akıllıca bir seçenek olacaktır.

Kalp Sağlığını Koruyor

Hurmadaki potasyum bedendeki sıvı – elektrolit dengesini kurmada görev alıyor. Bu denge sayesinde vücutta sinirsel iletim sağlanarak kan basıncı kontrol ediliyor. Böylece kan basıncının kontrolü sayesinde kalp-damar hastalıklarına yakalanma riski azalmış oluyor. Üstelik hiç kolesterol içermiyor. Bu nedenle de damar tıkanıklarını önlemeye yardımcı oluyor. Yani tam bir joker meyve!

hurma

Hurma Tüketmek Bağışıklığı Güçlendiriyor

Yapılan birçok araştırmaya göre hurma bağışıklık uyarıcıyı etkiye sahip. Bu etkiyi ise içeriğindeki beta glukan sayesinde gösteriyor. Ayrıca içeriğindeki fenolik bileşikler, karotenoidler ve vitaminler antioksidan ve antimikrobiyel etki göstererek bedeni dış etkenlere karşı korur ve hastalıkları uzak tutar. Bu sayede de bağışıklık güçlendirici etkisi görülmüş olur.

Hurma Yüksek Oranda B Vitamini İçeriyor

Hurma B1, B2 ve B6 vitaminleri bakımından oldukça güçlü bir meyvedir. Bu vitaminler ise vücuttaki sinir sistemi üzerinde büyük rol oynamaktadır. Yeterli miktarda alınmaları, halsizlik, yorgunluk, konsantrasyon bozukluğu ve sinirsel titreme gibi sorunları ortadan kaldırıyor. Uzun süreli açlık da ise bu şikayetler çokça görülmektedir. Ama panik yok, hurma sayesinde bu durumu önleyebilirsiniz.

Hurma Sindirim Sistemini Düzenliyor

Eğer sağlıklı beslenmenin altın kurallarından biri nedir derseniz kesinlikle lifli beslenme deriz! Hurmadaki lif oranı da bağırsaktaki hareketliliği arttırarak kabızlık gibi oluşabilecek sindirim sorunlarının önüne geçmektedir. Uzun süre açlık sonucunda görülen bağırsak problemlerini ortadan kaldırmaya yardımcı muhteşem bir seçim olacaktır.

Özetle hurma diyeti yaparak sağlıklı kalmak ve fazla kilolarınızdan kurtulmak mümkün. Ramazanda sürekli tükettiğimiz hurmayı günlük yaşantınızda da abartmayacak oranda ve doğru zamanda tüketerek diyetinize dahil edebilirsiniz.

Photo of author
1982 doğumlu Uzman Diyetisyen Merve Sancaktar yüksek lisans öğrenimini beslenme ve diyetetik bölümünde tamamladı. Sancaktar 4 yıldır özel bir hastanede diyetisyenlik hizmeti veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın