Buse

Mercimek Köftesi Kalori

Mercimek köftesi kalori, mercimek köftesi özellikle kabul günlerinin vazgeçilmez bir yiyeceğidir ve pek çok kişi tarafından da tercih edilmektedir. Özellikle de Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde genellikle piknik ya da ev oturması gibi şeylere eşlikçi olarak mercimek köftesi ya da mercimekli köfte şeklinde adlandırılan bu yiyecek damgasını vurmaktadır. Bu sebepten dolayı da mercimek köftesi kalori yönünden merak edilmektedir ve her zaman için 1 adet mercimek köftesinin kaç kalori olduğundan başlamak suretiyle porsiyon bazında da değerlendirmesi yapılacaktır.

1 adet mercimek köftesi yani bir sıkım olarak düşündüğümüz zaman, 39 kalori gibi bir kaloriye tekabül etmektedir. Ancak tabii ki de mercimek köftesinin sadece bir sıkım yenmesi mümkün değildir ve direkt olarak bunu orta boy bir porsiyon halinde düşünecek olursak, bu şekilde kalorisini Hesaplamak çok daha doğru olacaktır. İşte tam olarak da bu noktada orta boy bir porsiyon olarak mercimek köftesinin aşağı yukarı 225 grama tekabül ettiğini belirtecek olursak 293 kaloriden söz etmek doğru olacaktır.

Mercimek Köftesi Kalori
Mercimek Köftesi Kalori

Mercimek Köftesi Diyete Uygun Mu?

Diyet yapan kişiler ya da yapmayı düşünenler daha çok bu sürecin çok zorlu bir süreç olduğunu düşünmektedir ve bu nedenle de sevdikleri besinleri yiyemeyeceklerini düşünürler. Bu aşamada mercimek köftesi diyete uygun mu ya da diyet yapan bir kişi mercimek köftesi yemeli mi yememeli mi şeklinde bir takım konular sürekli olarak gündeme gelmektedir.

Ancak bu noktada diyet yapmanın, lezzetsiz şeyler yemek olduğuna düşünmemek ve sevilen gıdaları da tüketmenin ne kadar önemli olduğunu göz önünde bulundurmakta fayda vardır. Tabii ki de bu çok fazla mercimekli köfte tüketmek anlamına gelmez ama kararında bir mercimekli köfte tüketiminin yapılması bazı gıdalardan istifade ederek, değişim şeklinde son derece faydalı sonuçlar verecektir.

Mercimekli köfte çok fazla bir kaloriye sahip değildir ve mercimek köftesi kalorisine uygun olan başka bir gıda ile değişiklik yapılarak rahatlıkla tüketilecektir.

Mercimek Köftesi Kalori
Mercimek Köftesi Kalori

Mercimek Köftesi Ödem Yapar Mı?

Mercimek köftesi ile ilgili olarak ne kadar çok sevilse de ödem yapıp yapmaması pek çok kişi tarafından merak konusu olmaktadır. Çünkü kilo vermek isteyen kişilerin ödem atıcı şeyler tüketmesi gerekir ve şişkinliğe sebep olması halinde herhangi bir gıdanın tüketilmesi son derece zararlı olacaktır.

Bu sebepten dolayı da mercimek köftesi ödem yapar mı gibi bir konuyu da incelemek gerekirse kırmızı mercimek için adam attıran bir gıda olduğunu belirtmekte fayda vardır. Ancak bu noktada bir de içeriğindeki diğer besin maddelerini göz önünde bulundurduğumuz zaman bunu dengeleyen bir durumdan söz etmek mümkün olacaktır ve bulgur kullanımının ödem üzerindeki etkisi de tartışılmalıdır.

Eğer ki bulgur işi yenecekse bu noktada bir şişkinlik söz konusu olacaktır. Ve her ne kadar içerisinde kırmızı mercimek gibi lifli bir gıda bulunsa da mercimek ile birlikte kullanılacak olan bulgurun miktarının daha fazla olması nedeniyle bunun ödem yapma riski yüksektir. Bu sebepten dolayı da mercimekli köftenin sonrasında soda içmek ya da çay içmek böyle bir durumun önüne geçmeye yardımcı olacaktır.

Mercimek Köftesi Kalori
Mercimek Köftesi Kalori

Mercimek Köftesi Tok Tutar Mı?

Genel olarak tok tutan gıdaların kilo vermek için çok büyük bir etki sağladığını görmekteyiz. sürekli olarak yemek yemeye ihtiyaç duymamak için daha çok tok tutan gıdalara yönelik buna göre bir diyet yapmak çok önemli bir faktördür. Mercimek köftesi tok tutar mı diye soracak olursak mercimek köftesinin içerisinde bol miktarda lif olduğu için tok tutacağını belirtmekte fayda vardır.

Bu aşamada bir de mercimek köftesinin içerisindeki bulguru da hesaba katacak olursak tok tutmak konusunda oldukça iyi bir sonuç verir. Bu sebepten dolayı da mercimekli köfte ya da mercimek köftesi şeklinde anılan bu besin unsurunun daha çok tercih edildiğini görmekteyiz ve özellikle akşamüstü yendiği zaman diyet yapan kişiler için çok daha faydalı olacaktır. Çünkü akşamüstü tüketildikten sonra tekrar acıkma gibi bir durum söz konusu olmayacağı için, akşam yemeği yerken hafif şeylerin tercih ettiğiniz size tok kalmak mümkün olacaktır ve bu da dolaylı olarak mercimek köftesinin kilo vermeye yardımcı olduğunu da gösterir.

Photo of author

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın