Buse

Kestane Kalori

Kestane kalori, besin maddelerinin birbirinden farklı kaloriler içermesi formunu koruyan kişiler tarafından oldukça önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sebepten dolayı da kestane kalori ya da herhangi bir gıda maddesinin kalorisi hep sorulmaktadır. Özellikle de kestanenin kaç kalori olduğunu hesaplamak gerekirse 100 gram için kestane, 131 kalori olarak belirlenmiştir. Haşlanmış ya da buğulanmış bir kestanenin, kalori bazında pek çok farklı kuru yemişe göre biraz daha düşük olduğunu görmekteyiz.

Kestane Kalori
Kestane Kalori

1 Pişmiş Kestane Kaç Kalori?

Kış aylarında çok fazla tüketilen ve sevilen bir yemiş olarak kestanenin, kilo almak istemeyen kişiler tarafından araştırılması söz konusu olmaktadır. Bu sebepten dolayı da en başta pişmiş ya da pişmemiş olarak değişkenlik gösteren kestaneler ayrı ayrı boyutlarına göre de sorgulanmaktadır. Bu aşamada 1 pişmiş kestane kaç kalori gibi bir soru ile sık sık karşı karşıya kalmaktayız ve kestaneyi pişirerek yemeyi tercih eden kişilerin burada bilmek istediği şey kaç tane kestane yerse ne kadar kalori alacağıdır.

1 adet pişmiş bir Kestanenin tam olarak hangi boyutta olduğuna istinaden değişkenlik gösteren bir kalori hesaplaması söz konusu olacaktır. İşte tam olarak da bu noktada orta boy bir kestanenin, 26 kalori olduğunu tespit etmekteyiz. Üstelik bu kestane büyük boy olursa 1 adet için 56 kalori demek oluyor. Ancak bunun yanı sıra pek çok kişinin orta boy bir kestanenin porsiyon olarak da kaç kalori olduğunu merak ettiğini görmekteyiz. Bu aşamada kestanenin bir porsiyonu sadece orta boy için 106 kaloridir.

Kestane Kalori
Kestane Kalori

1 Tane Kestane Kaç Ekmeğe Bedel?

Ekmek tüketimini durdurmuş olan kişilerin genel olarak normalde vücudunu almış olduğu ekmek kalorisine tekabül etmeyen şeyleri tüketmek istediğini görmekteyiz. Bu sebepten dolayı da söz konusu kestane ise 1 tane kestane kaç ekmeğe bedel diye bir sorunun da sorulduğu bilinmektedir. Çünkü karbonhidrat olarak bilinen kestanenin yüksek oranda sağlamış olduğu bu besin değeri genel olarak bir dilim ekmeğe 3 tane kestane şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Yani bir dilim ekmek yerine 3 tane kestane ya da 3 tane kestane yerine bir dilim ekmek yenmesi aynı yola çıkar.

Pişmiş Kestane Kilo Aldırır Mı?

Kestaneden vazgeçemeyen kişiler pişmiş ya da çiğ bir şekilde bu yiyeceği sürekli olarak tüketmek istemektedir. Ama bunun bir de kilo boyutu vardır. Tabii ki de hiç kimse durduk yere kilo almak istemez ve bu nedenle ilk başta karşımıza çıkacak olan sorulardan bir tanesi de pişmiş kestane kilo aldırır mı olacaktır. Çünkü kestanenin pişirilerek çok fazla tüketildiğini görmekteyiz ve kestane seven kişiler bunu haşlama ya da buğulama şeklinde tüketmektedir.

Pişmiş bir kestane kilo aldıracağı düşünülse de bilakis tam tersi bir etki yaratacaktır ve kesinlikle kestanenin çok fazla tüketilmediği takdirde kilo aldıracağını değil, hatta kilo vermeye yardımcı olacağı bilinmektedir. Bu sebepten dolayı da kestanenin daha çok tüketilmek istenen bir yemiş olduğunu belirtmekte de çok güçlü fayda vardır.

Kestane Kalori
Kestane Kalori

Diyet Yaparken Kestane Yenir Mi?

Diyet yaparken kestane yenir mi sorusu ile sık sık karşı karşıya kalmaktayız ve kestanesi hemen kişiler bu konuda son derece şanslıdır. Eğer ki kestane tüketiliyorsa tokluk durumu da çok daha yüksek olacaktır. Ve kestanenin kolesterol düşürmesi son derece iyi bir diyet aracı olduğunu gösterir. Bu sayede gün içerisinde ara öğün olarak kestane tüketilmesi diyet yaparken çok faydalı olacaktır ve tokluk hissini artıracağı için daha az yemek yemeye ve dolayısıyla zayıflamaya yardımcı olur.

Kestanenin içerisinde bol miktarda lif olduğu için ve 3 tane Kestanenin bir dilim ekmeğe tekabül etmese gibi sebepler neticesinde daha fazla tok tutması mümkün olacaktır. Bu sayede kilo vermek isteyen kişilerin daha çok diyet listelerine özellikle de pişmiş kestaneyi eklemesi önemli belirtilmektedir ve diyetisyenler tarafından da en çok tavsiye edilen şeylerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Üstelik kan basıncını dengelediği için tansiyonu da tamamen rahatlatacaktır ve bu nedenle de daha çok tercih edilir. Bütün bunların yanı sıra da ekmekten daha sağlıklı olduğu için diyet listelerinde ara öğün şeklinde sık sık yer alan bir gıda olarak karşımıza çıkmaktadır.

Photo of author

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın