Diyetisyen Merve Sancaktar

Paleo Diyeti ile Tanışmaya Ne Dersiniz?

Sağlıklı bir beslenme şekli arayışında mısınız? O halde “Paleo diyeti” ile tanışmaya hazır olun! Eğer geceleri daha fazla acıkanlardansanız, diğer diyetleri devam ettirmekte zorlanıyorsanız ve ufak kaçamaklara hayır diyemiyorsanız bu diyet tam size göre! Adını “Paleotik” yani taş devrinden alan bu diyet size biraz zorlu gibi gözükebilir. Ancak uygulayacağınız paleo diyet programı ile sağlıklı yaşamın kapılarını ardına kadar açmış olacaksınız.

Paleo Diyeti Nedir?

Son zamanlarda birçok ünlü isminde merak ederek uyguladığı bir diyet olan paleo, kabaca sizi mağarada yaşamış olan ilk insanların dönemine geri götürecek. Ayrıca onların beslenme tarzını esas alarak sizi daha sağlıklı bir hayata geçirmeyi hedefliyor. Diğer bilinen adıyla taş devri diyeti olan paleo diyeti ile zayıflayanlar, hayatlarından işlenmiş olan bütün gıdaları, bakliyatları, süt ve süt ürünlerini çıkartıyorlar. Kısaca paleo diyeti yapanlar arasında yerinizi almak istiyorsanız, doğada erişebildiğiniz gıdaları doğada bulunduğu haliyle tüketmeniz gerekiyor.

Paleo Diyetinde Tüketilmesi Gereken Gıdalar

Mağara insanlarının avcılık ve toplayıcılık yaparak elde ettikleri gıdaları yeme içme üzerine kurulu bir diyettir. Bu sebeple et, meyve ve sebzeler ile bol su bu diyetin vazgeçilmezleri arasında. Bu sebeple paleo diyeti ile bu gıdaları tüketerek hem zamanla kilo veriyor hem de bağışıklığınızı güçlendiriyorsunuz!

Paleo’da yumurtayı en yakın arkadaşınız ilan edebilirsiniz. Ayrıca et ve sebzeleri çok fazla pişirmeden tüketmelisiniz. Tabağınızı bolca protein ve sebze ile doldurup lezzetli menüler hazırlamalısınız.

Tüketmemiz gereken gıdalar neler derseniz; et, balık, yumurta, taze sebzeler, meyveler, kuruyemişler, baharatlar ve sağlıklı yağlar.

Paleo Diyetinde Kaçınılması Gereken Gıdalar

Pirinç, buğday gibi tam tahıllı gıdalar, baklagiller, kefir ve peynir süt ürünleri, paketli gıdalar, bal -pekmez gibi şekerli besinler, sıvı yağlar, tuzlu kuruyemişler, şeker oranı yüksek meyveler, kahve, meyve suyu… Evet çok fazla yasaklı gıda var fakat korkmayın çünkü tüketilmesi gereken gıdalar sizi uzun süre tok tutacaktır.

Paleo Diyetinin Zararı Var mı?

Çok fazla protein ve az miktarda karbonhidrat alımından kaynaklı olarak kilo vermeniz hızlanacaktır. Ancak kronik bir hastalığınız var ise paleo diyet programı yaparken dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu sebeple paleo bir uzman kontrolünde yapmanızda fayda var.

Özellikle D vitamini eksikliğine yol açan bir diyet olduğundan dolayı bolca güneşte vakit geçirmelisiniz. Ek olarak daha hareketli bir yaşama geçiş yapmanız gerekiyor. Yani düzenli olarak egzersiz ve yürüyüşü ihmal etmemelisiniz. Bununla birlikte uyku da paleo diyetinde bir o kadar önemli bir etkendir. Düzenli olarak 6-8 saat kaliteli bir uyku gerekli!

Son olarak paleo ketojenik diyet arasında kaldıysanız ketojenik diyet yazımızı da okuyabilirsiniz. Ancak bunun sizin için daha zorlayıcı olacağını şimdiden söyleyelim.

paleo diyeti menü

Paleo Diyeti Örnek Menü

Pazartesi

Kahvaltı: Zeytinyağlı sebzeli yumurta. Bir porsiyon az şekerli meyve.

Öğle Yemeği: Zeytinyağlı tavuk salatası. Bir avuç fıstık.

Akşam yemeği: Tereyağında kızartılmış ev yapımı burger, sebze.

Salı

Kahvaltı: Pastırmalı yumurta, bir porsiyon meyve.

Öğle Yemeği: Önceki geceden kalan ev yapımı burger.

Akşam Yemeği: Tereyağında hazırlanmış sebzeli somon.

Çarşamba

Kahvaltı: Etli sebze yemeği (önceki gece kalanlar da olabilir).

Öğle Yemeği: Et ve taze sebzeli, marul yapraklı sandviç.

Akşam Yemeği: Sebzeli tavuk. Az şekerli bir meyve.

Perşembe

Kahvaltı: Yumurta ve meyve.

Öğlen yemeği: Önceki geceden kalanlar. Bir avuç fındık.

Akşam Yemeği: Sebzeli et yemeği

Cuma

Kahvaltı: Zeytinyağlı sebzeli yumurta.

Öğle Yemeği: Zeytinyağlı tavuk salatası. Bir avuç yer fıstığı.

Akşam yemeği: Sebzeli ve patatesli biftek.

Cumartesi

Kahvaltı: Pastırmalı yumurta, bir porsiyon meyve.

Öğle Yemeği: Önceki geceden kalan biftek ve sebze.

Akşam yemeği: Sebzeli somon.

Pazar

Kahvaltı: Etli sebze (önceki gece kalanlar da olabilir).

Öğle Yemeği: Et ve taze sebzeli, marul yapraklı sandviç.

Akşam Yemeği: Izgara tavuk kanadı, sebze.

 

 

Photo of author
1982 doğumlu Uzman Diyetisyen Merve Sancaktar yüksek lisans öğrenimini beslenme ve diyetetik bölümünde tamamladı. Sancaktar 4 yıldır özel bir hastanede diyetisyenlik hizmeti veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın