Dukan Diyeti Listesi İle Nasıl Zayıflanır?

dukan diyeti
Dukan Diyeti Listesi, Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Dukan diyeti, eski Fransız doktorun obez bir hastadan esinlenmesiyle ortaya çıkmıştır. Obez hastası Dukan diyeti listesi ile ilk aşamada yüksek protein alıp karbonhidrat ve yağdan uzak kalarak bir plan uygulamıştır. Böylece fazla kilolu hasta açlık yaşamadan hızlı bir şekilde kilo vermeyi amaçlamıştır.

Dukan Diyeti Nedir?

Yüksek proteinli ve düşük karbonhidratlı bir diyet türüdür. Dukan diyeti dört aşamadan oluşur: Saldırı, Seyir, Konsolidasyon ve Stabilizasyon. Diyet her bir aşamasında ayrı ayrı kilo vermeyi amaçlar. Dukan diyetine baktığımızda 100 gıdadan 68’i “saf proteinler” ve 32’si “sebze” olarak seçilmiştir.

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

  1. Atak aşaması: Dukan diyeti listesi ilk aşamada “Saf proteinler” içeren besinleri barındırır. Böylece yüksek miktarda protein tüketip yağ yakımını artırırız. Çünkü karbonhidrat ve yağ alımını kısıtlayarak protein diyeti ile metabolizmanın hızlanacağı düşünülmektedir. İnsanlar saldırı yani atak aşamasında karbonhidratı kestiği için kilo verebilirler. Bu aşama 5-10 gün sürdüğü gibi hemen de sonuç verir. Bu diyeti tercih ederseniz hayatınızdan kesinlikle karbonhidratı çıkarmalısınız. Genellikle maksimum 1 hafta süren diyet aşamasıdır. Ne kadar kilo vermek isterseniz ona göre bu süreyi uzatıp, kısaltabilirsiniz.
  2. Seyir aşaması: Saf proteinler hayattan çıkarılmadan yemeye teşvik edilirken, karbonhidratlara yavaş yavaş sebzelerle geçiş başlar. Hedef kiloya gelene kadar bu aşama devam etmelidir. Bir gün yağsız protein ertesi gün nişastasız sebzeler yiyebilirsiniz. Bu dukan diyeti döneminde alternatif olarak yulafı da tercih edebilirsiniz. Genellikle 1 yıla yakın sürer ve hedef kilo sabit tutulmaya çalışılır.
  3. Konsolidasyon aşaması: İlk ve ikinci aşamada verilen her kilo için 5 gün sürecek aşamadır. Örnek verirsek, atak ve seyir aşamasında 5 kilo verdiyseniz bu aşama 25 gün sürmelidir. Meyve ve süt ürünleri gibi protein dışında yasaklı gıdalar yavaşça hayatımıza girer. Ayrıca bu aşamada dukan diyetini sıkı bir şekilde yapan kişilere haftada bir gün hemen hemen her şeyi yeme özgürlüğü verilmektedir. Bazı kısıtlamalara tabi tutularak eski besinler yavaşça dukan diyeti listesi ile entegre olur.
  4. Stabilizasyon aşaması: Bu aşama diyetimizin “bakım aşamasıdır” diyebiliriz. Bu süre içerisinde kişi kilo almayı ya da vermeyi hedeflememelidir. Haftanın bir gününde, atak aşamasındaki gibi tamamen proteinli gıdalar ile geçireceklerdir. Dukan diyetinde stabilizasyon aşaması kendi irademiz ve istikrarımızla gerçekleşiyor. Genellikle bu aşama kişinin, oldukça uzun ve sabır gerektiren bir yaşam şekline dönüşür.

İlginizi Çekebilir: Akdeniz Tipi Beslenme Nedir?

Dukan Diyeti Listesi Örneği

Listede yer alan 100 gıdayı şu şekilde kategorilere ayırabiliriz;

  • Kırmızı et: Dana bonfile, pirzola, pastırma, jambon, sığır eti, domuz eti
  • Kümes hayvanları: Tavuk eti, ciğeri, hindi eti, ördek, bıldırcın, yumurta
  • Deniz ürünleri: Alabalık, somon, sardalya, ton balığı, uskumru, ıstakoz, kalamar, ahtapot, karides
  • Peynir ve süt ürünleri: Yağsız peynir, yağsız krem peynir, krema, yoğurt
  • Vejetaryen besinler: Soyalı yemekler, vejetaryen burger, tofu gibi besinler sayılır.

Dukan Diyeti Listesi ile Zayıflayanların Yorumları

Zayıflayanlar genellikle yüksek kilo vermiş ve açlık çekmediklerini dile getirmiştir. Dukan diyetin listesini özel diyetisyenlerin yardımıyla internet üzerinden kendinize özel hazırlatabilirsiniz. Yüksek protein ve düşük karbonhidrat yeme düzeniyle kilo verildiğinin en büyük örnekleri dukan diyeti uygulayan insanlardır.

Dukan Diyeti Listesi Sağlıklı Mı?

Öncelikle bilinçsizce yapılan her diyet her spor insan sağlığına zarar verir. Bu yüzden yapacağınız her diyeti ve sporu mutlaka uzman birine danışarak yapmalısınız. Bunun dışında Dukan diyeti bilinçli yapıldığı zaman yüksek kilo vermeye ve dinç olmaya olanak sağlar. Fakat çoğu uzman da bu diyet sonucu böbrek ve kalbin etkilendiğini öne sürmektedir. Diyete uymadan, spor ve egzersiz yapmadan, düzenli su tüketilmediği zaman zarar vermektedir. Uluslararası birçok sağlık kuruluşları Dukan diyeti insan sağlığına ters, zıtlık gösteren bir durum olarak ifade etmektedir. Yüksek proteinle yapılan diyetlerin vücutta bir takım eksikliklerin oluşmasına sebebiyet verir. Bunun yanında kanser, kalp rahatsızlığı gibi ciddi rahatsızlıklara da sebep olabilir. Dolayısıyla bu diyeti yapmadan önce size uygun olup olmadığını mutlaka araştırmalısınız.

Son güncelleme 20 Ağustos 2021