Diyetisyen Merve Sancaktar

Hindistan Cevizi Yağlı Kahve Zayıflatıyor Mu?

Hindistan cevizi yağlı kahveyi duymayanınız var mı? 🙂 İlk başta yan yana çok anlamlı gelmese de diyet listelerinde (özellikle ketojenik) yerini çoktan aldı bile! Mucizevi MTC yağı ile dolup taşan hindistan cevizi, en güçlü antioksidan ve kafein kaynağı olan kahveyle birleştiğinde ortaya muhteşem bir ikili çıkıyor. Son yıllarda kahvenin içine hindistan cevizi yağı karıştırmak neden bu kadar popüler oldu peki? Hindistan cevizi yağlı kahve ile zayıflamak gerçekten mümkün mü? Yağ yakan kahve hindistan cevizi yağı mı yok kahvenin kendisi mi? Bu yazımızda hindistan cevizi yağı ve kahve konusunu yakından inceleyip yazımızın sonunda güzel bir hindistan cevizi yağı kahve tarifi ile kapanışı yapacağız.

Hindistan Cevizi Yağlı Kahve Faydaları

1) Kahveye Hindistan Cevizi Yağı Katarak Yağ Yakın

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi hindistan cevizi yağının diyet listelerinde tercih edilmesinin arkasında yatan bazı önemli sebepler var. Bunlardan belki de en önemlisi hindistan cevizinin orta zincirli trigliseritler olan MCT yağlarını barındırması. Vücutta hızla emilebilen bu yağ çeşidi özellikle karbonhidratsız yapılan keto diyetlerde yağların parçalanarak ketonlara dönüşmesine yardımcı oluyor. Zaten ketojenik diyetlerin ana mantığında da yağ oranı yüksek besinler tüketip (sağlıklı yağ) karbonhidratı kısıtlamak yatıyor. Dolayısıyla karbonhidratı sınırlandırıp kalorinizin büyük kısmını yağdan tamamladığınız bir diyet listesi takip ediyorsanız, hindistan cevizi yağıyla kahve sizin için iyi bir tercih olabilir.

2) Kahve ve Hindistan Cevizi ile Enerji Artışı

Kilo verirken ve hızlı bir şekilde zayıflamaya çalışırken enerji seviyenizi yüksek tutmak oldukça önemli. Kahve de içerdiği yüksek kafein ile vücuda enerji vererek metabolizmayı adeta alevlendiriyor. Hızlı metabolizma ve yüksek enerji artışı hindistan cevizi yağının verdiği toklukla birleşince bu ikilinin neden diyet listelerinin vazgeçilmezi olduğu daha iyi anlaşılıyor.

3) Hindistan Cevizi Yağı ve Kahve Zayıflatıyor

  1. Yağ yakmayı başaran kahve ve özellikle hindistan cevizi yağlı kahve ikilisi metabolizmayı tetiklediği için daha fazla kalori harcamanıza ve daha hızlı kilo vermenize yardımcı olabilir. Bununla beraber yağ yakmaya yardımcı kahvenin antioksidan etkisi de ödem atmayı kolaylaştıracaktır. Ancak hindistan cevizi yağlı kahve içerisinde de nihayetinde bir yağ olduğu için, mutlaka diyetinize ek olarak ve aşırıya kaçmamak şartıyla tüketmeniz bu noktada yerinde olacaktır. (Haftada 2-3 sefer tüketmenizi tavsiye ederiz.)

Hindistan Cevizi Yağlı Türk Kahvesi Tarifi

Herhalde Türk kahvesi diyince akan sular durur. Bu yüzden de en çok tükettiğimiz kahvemiz olan Türk kahvesi ile hindistan cevizi yağı tarifini aşağıda sizlerle paylaşıyoruz. Filtre kahve için ise  hindistan cevizi yağını kahveye en son aşamada ilave ederek tarifi uygulayabilirsiniz.

Malzemeler:

  • 1 tatlı kaşığı tepeleme Türk kahvesi
  • 1-1,5 çay kaşığı hindistan cevizi yağı
  • 1 kahve fincanı su

Kahvenizi cezvede ısıtırken aynı anda hindistan cevizi yağını da karıştırın. Kısık ateşte köpürene kadar pişirmeyi unutmayın. Afiyet olsun 🙂 

Photo of author
1982 doğumlu Uzman Diyetisyen Merve Sancaktar yüksek lisans öğrenimini beslenme ve diyetetik bölümünde tamamladı. Sancaktar 4 yıldır özel bir hastanede diyetisyenlik hizmeti veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın