Diyetisyen Merve Sancaktar

Kinoa Çayı Zayıflatır Mı? Hurafe Mi?

Kinoa çayı faydaları şeklinde internet aramaları sürekli artıyor. Bunun sebebi ise elbette kullananların zayıflamaya olan olumlu etkisinin olduğunu söylemesi. Yüzyıllardır kullanılan kinoa bitkisi, farklı bölgelerde yetiştirilmekle beraber anavatan olarak Güney Amerika’ya aittir. Görünüş olarak tahıllara benzer. Bitki tohumunun en bilinen ve en beğenilen özelliği ise şüphesiz yarattığı tokluk hissidir. Nasıl tüketilir dediğimizde, salata, pilav ve yoğurda katarak ya da çay olarak demleyerek tüketebilirsiniz. Diğerlerine nazaran çay olarak aç karna tüketimi daha çok tercih edilir. Peki gerçekten sabahları günde 1 bardak kinoa çayı içmek zayıflatır mı?

Kinoa Zayıflama Çayı Nedir?

kinoa çayı zayıflatır mı
Kinoa çayı zayıflatır mı

Kinoa ya da Latince adıyla quinao, glütensiz olması nedeniyle en sık tercih edilen bitki türleri arasında yer alır. Aslında tüketilen bitkinin kendisi değil tohumlarıdır. Toplamda kırmızı, siyah ve beyaz olmak üzere 3 çeşidi bulunur. Renk olarak farklılaşmalarına rağmen besin değeri açısından aralarında ciddi farklar yoktur ve hepsi karbonhidrat, protein, mineral ve vitamin bakımından son derece zengindir. Hatta günlük mineral ihtiyacınızın büyük çoğunluğunu kinoa çayı tüketerek karşılayabilirsiniz. Çayın popüler olmasının en önemli sebebi ise içindeki mineraller, lifler, antioksidanlar ve aminoasitler açısından zengin olmasıdır. Böylece güçlü bir tokluk hissi yaratır. Yani, bu çayı tüketerek hem sağlıklı beslenebilir hem de vücudunuzun sağlıksız şekilde kilo almasının önüne geçebilirsiniz.

Kinoa Çayının Faydaları ve Kullanıcı Yorumları

kinoa zayıflama çayı
Kinoa çayı zayıflatıyor mu?

Organik kinoa çayı tüketimi vücudunuz için oldukça faydalıdır. İşte o faydalardan bazıları:

 • Kan akışını dengeleme özelliğiyle öne çıkar. Bu yönüyle damar tıkanıklığını engelleyerek kalp krizi riskini önemli ölçüde azaltır. Hatta uzmanlar tarafından kalp rahatsızlığı olan kişilere şiddetle önerilir.
 • İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde vücudun enfeksiyonlara karşı direnicini ciddi ölçüde artırır. Yani, bağışıklık sistemini güçlendirerek bakterilere karşı daha iyi savaşmasını sağlar.
 • İçeriğinde bulunan protein miktarının fazla olması nedeniyle doyuruculuğu fazladır ve yine bu nedenle diyet programlarının vazgeçilmezleri arasında yer alır.
 • Yapılan araştırmalar kansızlık problemine çözüm olduğunu da ispatlamıştır.
 • İçeriğinde yer alan aminoasitler, vücudun enerji ve yağ depolarını düzenleyici etki gösterir. Buna ek olarak, kinoa çayı kullanıcı yorumlarına göre çay, gün içerisinde enerjik ve aktif olmanıza katkı sağlıyor.
 • Şeker hastalarının glisemik İndeksi düşük besinler tüketmesi oldukça önemlidir.
 • Lifli yapısıyla bağırsak problemlerinin çözümüne katkı sunarak kabızlık ve şişkinlik probleminin oluşmasının önüne geçer. Ayrıca bağırsaklardaki tenyaları temizlemesiyle de dikkat çeker.
 • Hücre yenileme özelliği vardır. Böylece cildin parlak görünmesine ve sağlığının korunmasına katkı sağlar.
 • Yüzünün güzelliğine önem gösteren kişiler tarafından da tüketilebilecek olup sivilce ve güneş lekelerinin kaybolmasını sağlar.
 • Düzenli tüketiminde böbrek faaliyetlerini düzenleyerek taş oluşumunun önüne geçmesiyle bilinir. Aynı durum safra kesesi içinde geçerlidir.

İlgili Yazı: Düşük Kalorili Besinler

Kinoa Çayının Zararları

En az faydaları kadar merak edilir. Aslında bu kadar faydalı bir besinin zararlarını anlatmak için atalarımızın bir sözü ile başlamak en doğrusu. Her şeyin fazlası zarar. Çayının tüketimi esnasında aşırıya kaçılmaması önemlidir. Aksi halde bazı olumsuz sonuçlar meydana gelebilir. Bunlar; çeşitli kanamalar, vitamin ve minerallerin emiliminin azalmasıdır.

Kinoa Çayı Nasıl Yapılır, Demlenir?

kinoa çayı yapımı
Kinoa çayı nasıl yapılır

Kinoa çayının kullanımı diğer bitki çayları kadar basittir. Faydaları ile dikkat çeken bu çayı evde nasıl yapılır düşünebilirsiniz. Hemen size yardımcı olalım ve bu çayı evde kolayca hazırlamak için gereken adımları anlatalım.

Malzemeler:

 • 1 paket tek kullanımlık çay
 • 200 ml sıcak su

Hazırlanması:

 1. Marketlerde paketli olarak satılan bir bitki çayıdır.
 2. Bu çayı gün içinde tüketmek istediğinizde yaklaşık 200 ml (1 bardak) sıcak su hazırlayın.
 3. Çay paketini sıcak su dolu bardağa koyun ve çayın demlenmesi için 3 dakika bekleyin.
 4. 3 dakika sonra çay paketini fincandan çıkarabilir ve çayı taze haliyle tüketebilirsiniz.
 5. Kinoa çayının demlenme işlemi hazır paketlerde yukarıda anlatıldığı gibi olsa da kinoa tohumlarını kaynar suda 5 dakika demleyerek kinoa çayınızı da hazırlayabilirsiniz.
Photo of author
1982 doğumlu Uzman Diyetisyen Merve Sancaktar yüksek lisans öğrenimini beslenme ve diyetetik bölümünde tamamladı. Sancaktar 4 yıldır özel bir hastanede diyetisyenlik hizmeti veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın