Gıda Müh. Oğuz Yıldırım

Düşük Kalorili Yiyecekler Listesi

Sağlıklı beslenme hayatın her evresinde önem taşır. Bunun için de sadece düzenli beslenme ve diyet planına dikkat etmek yetmez. Sağlıklı düşük kalorili yiyecekler de aslında kilo verme sürecinin bir parçasıdır. Bu lezzetli molalar sayesinde bir yandan kilo olmadan beslenmeye bir yandan da kalori yakmaya devam edebilirsiniz. Tabi burada yüksek kalorili besinlerden kaçınmak önemli. Özellikle 100 kaloriyi aşmayan yiyecekler açlığın bastırılmasında oldukça başarılı ve kilo almanıza da neden olmuyor. İşte gün içinde gönül rahatlığıyla tüketebileceğiniz düşük kalorili yiyecekler!

Düşük Kalorili Yiyecekler

Avokado

2000’li yılların en popüler sağlıklı yiyecekler listesinde avokado mutlaka ilk üçte! Avokado son derece düşük kalori ve sağlıklı bir meyve. Üstelik lezzetli bir tada sahiptir ve katıldığı her şeyde yakışır. Bunun yanında avokadonun yarısını kullandıktan sonra kalan yarısını buzdolabında iki güne kadar saklayabilirsiniz. Tam buğday ekmeğinin üzerine çeyrek avokado sürerek hazırlayacağınız atıştırmalık 100 kaloriyi geçmez.

Yoğurt

düşük kalorili yiyecek
Düşük kalorili yiyecek yoğurt

Sağlıklı düşük kalorili yiyecekler ve atıştırmalıklar ve besleyicilik denildiğine akla ilk gelen ürünlerden biri yoğurttur.  Zengin probiyotik kaynağı olan yoğurt, hazmı kolaylaştırmasının yanında metabolizmayı hızlandırmasıyla bilinir. İçerisine eklenecek yaban mersini sayesinde doğal olarak tatlandırılabilir ve çok daha doyurucu bir hale gelir. Tabi işin birde vitamin boyutu var. Hazırlanan bu karışım vitaminler açısından oldukça zengindir.

Domates

Hemen her saniye ulaşabilecek domates, kalorisi düşük yiyecekler arasındadır. Üzerine dökülecek zeytinyağıyla daha lezzetli hale getirilebilir. Bu ikili sayesinde açlığınızı ortadan kaldırabilir ve düşük kalorili olması sebebiyle gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

İlgili Yazı: Yoğurt Diyeti Nasıl Yapılır?

Badem

düşük kalorili atıştırmalık
Düşük kalorili atıştırmalık badem

Hemen herkesin kuru yemişlerle arası iyidir. Maç izlerken, muhabbet ortamına ya da sevgiliye hazırlanan hediye kutusuna kısacası her yere yakışır kuruyemiş. Peki, kuruyemişlerle açlığınızı bastırabileceğiniz söylesek, buna ne dersiniz. Biliyoruz kulağa ilk etapta çok inandırıcı gelmiyor ancak yapılan araştırmalara göre, kuruyemişlerin birçoğu açlığı bastırmak konusunda oldukça başarılı. Bademde bu sınıfa dahil ancak kötü bir haberimiz var. 10 adet bademin karşılığı 100 kalori. Bu nedenle aman limiti aşmayın.

Mantar

Düşük kalorili yiyecekler listesinde yer almış olması ilginç gelebilir ancak durum pek düşündüğünüz gibi değil. Yapılan araştırmalar mantarın açlık yatıştıran bir özeliğe sahip olduğunu gösteriyor ve kaşarla birleşince bu özelliği daha da artıyor. Üstelik kalorisinin düşük olması nedeniyle kilo alma olasılığınızda yok. Bu lezzetli ve doyurucu atıştırmalığı hazırlamak için size 6 adet mantar gerekiyor, bir de az miktarda kaşar. Mantarları temizledikten sonra fırın tepsisine koyun, içine kaşar doldurun ve zeytinyağı ekleyerek fırında pişirin. Daha sonra ise afiyet olsun.

Muz

düşük kalorili meyve
Düşük kalorili meyvelerden biri de muzdur

Diyelim ki mideniz boşaldı ve bunu iyiden iyiye hissediyorsunuz. Bir sonraki ana öğüneyse saatler var ve diyetinizi bozmak istemiyorsunuz. İşte hiçbir diyeti bozmayan muz tam bu noktada yardımınıza yetişiyor. Muzun en önemli özelliklerinden biri de kas kayıplarını ciddi anlamda azaltması. Bu nedenle hem açken hem de spordan sonra muz tüketebilirsiniz. Tabi bir tane sınırını aşmamak koşuluyla.

Size kilo aldırmayacak diğer besinler hangileri merak ediyorsanız aşağıdaki düşük kalorili yiyeceklerin olduğu videoyu izleyebilirsiniz:

YouTube video
Photo of author
Yeme içme alışkanlıklarının çocukluktan başladığını belirten Oğuz Yıldırım, yüksek öğrenimini Gıda Mühendisliği üzerine tamamladı. Şu an kendi ofisinde beslenme uzmanı olarak danışanlarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın