Gıda Müh. Oğuz Yıldırım

Hızlı Yemek Yemenin Zararları

Zayıflamak isteyenlerin en çok merak ettiği sorulardan biri de “Hızlı yemek yemek kilo aldırır mı?” Hızlı yemek yemenin zararları arasında kilo almak bir tarafa dursun sağlık açısından birçok önemli sorunla karşı karşıya kalmak mümkün. Yemeği hızlı yemek diyabet, kalp hastalığı ve mide problemleri riskinizi artırabileceğini biliyor muydunuz?

Hızlı Yemenin Zararları

Yemek yemek hayatın en büyük zevklerinden biridir. Peki neden çoğumuz bunu atlatmak için acele ediyoruz? Hızlı yemek yemenin zararları arasında ilk olarak sindirim sisteminin bu durumdan olumsuz etkilenmesi geliyor. Hızlı yemek yiyen kişi ister istemez lokmaları da yeteri oranda çiğnemeden yutmakta bu da dişlerden sonraki sindirim organları için ciddi sorunlar getirmekte. Örneğin ağızda yeterince parçalanamamış yiyecekler midede de zor bir şekilde sindiriliyor. Bu da kabaca mide ağrılarına yol açıyor.

Çok hızlı yiyerek sağlığımızı neden riske atıyoruz? Eğer hızlı yemek yiyorsanız dikkat! Yemeklerinizi çok çabuk tükettiğinizde sağlığınız tehlikede. Unutmayın ideal yemek yeme süresi 20 dakika ile yarım saat arasında olmalıdır. Buna özen göstererek yemek yerseniz sağlığınız açısından daha iyi olacaktır. Şimdi hızlı yemek yeme bizi nasıl olumsuz etkiler buna değinelim.

İlgili Yazı: Sağlıklı Zayıflamak İçin Tavsiyeler

Kilo Alma

Hızlı yemek yemek kilo alma ve daha ileri durumlarda obezite riskini artırır. Bu sebeple az çiğnemek ve hızlı yemek yemek kilo almanıza sebep olacaktır.

Diyabet

Hızlı yemek tek başına tip 2 diyabete neden olmaz. Ancak bir çalışmada, hızlı yemek yediklerini söyleyen diyabeti olmayan orta yaşlı erkekler ve kadınlar, insülin direnci açısından yüksek risk altındaydı. Vücudun insülini etkin kullanmadığı bu durum zamanla şeker hastalığına yol açabilir.

Gastrit

Hızlı yemek yemek ayrıca gastrit olma riskinizi artırır. Gastrit ileri safhasında derin ülserlere neden olan iltihaplanma olarak bilinir. Özetle besinleri çiğnemeden yuttuğumuzda yemek midede daha uzun süre kalır ve mide sindirebilmek için daha fazla asit üretmeye başlar. Bu durum gastrit hastalığına sebebiyet verir.

İlgili Yazı: Göbek Yağı Nasıl Erir?

Hızlı yemek yemenin zararları arasında doyma duygusunun ortadan kalkması da geliyor. Doyma sinyali beyne geç ulaşan bir sinyal. Bu yüzden beyne sinyal gidene kadar kişi hızlı bir şekilde yeme işlemine devam ediyor. Beyin doyma sinyalini aldıktan sonra, aslında mide ihtiyacı olduğundan çok fazlasını sindirmekle uğraşmış oluyor. Oysaki yavaş yediğinizde beyin sinyali alana kadar çok fazla yememiş olacaksınız. Bu da uzun vadede düşünüldüğünde kilo almanızın ve şişmanlamanızın önüne geçecektir.

Photo of author
Yeme içme alışkanlıklarının çocukluktan başladığını belirten Oğuz Yıldırım, yüksek öğrenimini Gıda Mühendisliği üzerine tamamladı. Şu an kendi ofisinde beslenme uzmanı olarak danışanlarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın