Gıda Müh. Oğuz Yıldırım

Muz Kalori ve Besin Değeri Kaç?

En sevdiğiniz meyve hangisidir diye sorsak sanırım birçoğunuz muz ile başlar. O sarı ve bekledikçe benekleri çoğalan dostumuz muz kalori dostu olması ile satın alabileceğimiz belki de en sağlıklı meyvelerden biri. Hele bir de çikita muz ise? Peki sizce 1 muz kalori değeri kaç ve muzun besin değerleri nedir? Doğal yetişen katkısız muz kalorisi düşük ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmeye çalışanlar için gerçekten bulunmaz bir meyve. Hem tadı hem de içerisinde barındırdığı vitamin ve mineraller sayesinde diyet dönemlerinde dahi muz tüketebiliyoruz. Şimdi ise o nefis 1 muz kalorisi kaç merak etmiş olabilirsiniz.

1 Muz Kaç Kalori?

muz kalori
1 muz kaç kalori

İlk olarak bir muzda kaç kalori olduğunu nasıl anlarız? En küçük muzdan büyüğe doğru gidecek olursak;

 • Yaklaşık 80 gram ağırlığında olan küçük yerli muz 72 kaloridir.
 • Orta boy bir muz ise yaklaşık 105 kalori içerir.
 • Büyük bir muz ise yaklaşık 121 kaloriye denktir.

Diyette 1 Adet Muz Yenir Mi?

Muz gerçekten harika bir sağlıklı atıştırmalıktır. Şekerli gıdalara göre mükemmel bir alternatiftir çünkü muz olgunlaştıkça doğal olarak oluşan şekerlerden kaynaklı tatlılaşır. Muzun diğer tatlılardan farklı olarak doğal olması onu tatlı protein barları, diyet ama esmer şeker içeren tatlılar gibi geleneksel yüksek oranda işlenmiş gıdalardan farklı kılar. Olgun muzdaki doğal şekerler, paketli gıdalar gibi zararlı değildir ve diyet bozmaz. (Ancak çok katı diyetlerde meyve tüketmenizi ve ara öğün yapmanızı önermiyoruz.) Bununla birlikte yağ yakım sürecinde spor öncesi bir adet muz tüketmek enerji vererek antrenman performansında artış sağlar. Ayrıca diyet zamanı tatlı krizlerinin önüne bir muz yiyerek geçebilirsiniz!

Günde 1 Muz Yemek Kilo Aldırır Mı?

Eğer muzu sabah kalktığınızda ve akşam yatarken tüketirseniz kilo almanıza yardımcı olur. Bir orta boy muzda 27 gr karbonhidrat vardır. Karbonhidratlar basit şeker olmadığı sürece sağlıklı şekilde kilo almanıza yardım eder. Muzu da spor ile birlikte tüketirseniz yağlanmadan kilo almanıza destek olur. 1 adet spor öncesi ve bir ara öğün sabah veya akşam olacak şekilde kilo alma döneminde 2 orta boy muz yiyebilirsiniz.

1 Muzdaki Vitamin ve Mineraller

Potasyum

Muz en önemli vitamin ve mineralleri içermesiyle ünlü bir meyve. Özellikle çok iyi bir potasyum kaynağıdır. Potasyum sinir sisteminin ve kas fonksiyonunun çalışmasına katkıda bulunur. Ayrıca kan basıncının korunmasına da yardımcıdır.

B6 Vitamini

Bir adet orta boy muz Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen günlük B6 vitamini miktarının %22’sini karşılar. B6 vitamini beyindeki nöron iletimi için gereklidir ve sindirim enzimlerinizin düzgün çalışmasını sağlar. Ayrıca cildi sağlıklı tutar ve kırmızı kan hücrelerinin üretilmesine yardımcı olur.

İlgili Yazı: 1 Yumurta Kaç Kalori?

C Vitamini, Magnezyum ve B9 (Folat)

Magnezyum, C vitamini (antioksidan) ve B9 (folat) içerir. Muz bu vitaminleri içererek en sağlıklı meyvelerden biri olduğunu kanıtlıyor.

Muz Kalori ve Besin Değeri

 • Kalori: 105
 • Yağ: 0.4g
 • Sodyum: 1.2 mg
 • Karbonhidratlar: 27g
 • lif: 3.1g
 • Şekerler: 14.4g
 • Protein: 1.3g
 • Potasyum: 422mg
 • C vitamini: 10.3mg
 • Magnezyum: 31.9mg

Kaynak: https://www.webmd.com/food-recipes/health-benefits-bananas

Photo of author
Yeme içme alışkanlıklarının çocukluktan başladığını belirten Oğuz Yıldırım, yüksek öğrenimini Gıda Mühendisliği üzerine tamamladı. Şu an kendi ofisinde beslenme uzmanı olarak danışanlarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın