Gıda Müh. Oğuz Yıldırım

Antioksidan İçeren Besinler ile Bağışıklığını Güçlendir!

Antioksidan içeren besinler ile birlikte antioksidanların ne olduklarından ve nasıl çalıştıklarından bu yazımızda sizlere anlatacağız. Antioksidan ne demek dendiğinde öncelikle serbest radikallerden bahsetmek gerekir. Serbest radikaller çok basit anlamıyla vücudumuza aldığımız zararlı moleküllerdir. Serbest radikalleri kontrol altında tutmak ve engellemek için de vücudumuz kendi antioksidan mekanizmasını oluşturur. Dolayısıyla insan vücudu serbest radikaller ve antioksidanlar arasında bir denge sağlamakla görevlidir. İşte bu denge yetersiz antioksidan alımı ile bozulduğunda oksidatif stres gerçekleşir. DNA’mız ve bağışıklığımız zarar görür, kanser riski artar. Bu yüzden yüksek antioksidan içeren besinler tüketerek serbest radikallerin çoğalmasını engellememiz gerekmektedir.

Güçlü Antioksidanlar ile Serbest Radikallere Savaş Aç

Düzensiz beslenme (doymamış yağlar, şekerli, işlenmiş gıdalar), kötü alışkanlıklar (sigara, alkol) ve çevresel koşullar (hava kirliliği) serbest radikal oluşumuna sebep olur. Vücudumuzdaki serbest radikallere karşı savunma sistemimizi antioksidan içeren yiyecekler ve besinler ile güçlendirmemiz gerekir. Bizleri çeşitli hastalıklardan koruyan doğal antioksidanlar en çok meyve ve sebzelerde bulunur. Ayrıca yeşil çay, kahve gibi içecekler de en iyi antioksidan kaynakları olup vücuttaki toksinleri temizlememize yardımcı olur. E, C vitaminleri gibi en güçlü antioksidan vitaminleri bağışıklık sistemimizi güçlü tutar, bizi hastalıklardan korur. Doğal antioksidan içeren gıdalar en önemli antioksidan kaynaklarıdır.

En iyi antioksidan besin kaynakları ile sağlığımızı güçlendirerek hastalıklarla savaşmak oldukça önemlidir. Biraz sonra sayacağımız en güçlü antioksidan besinler ile kalp, diyabet, alzheimer ve kanser gibi bir çok hastalığın önüne geçileceği araştırmalarla kanıtlanmıştır. İşte antioksidan zengini besinler!

En Çok Antioksidan İçeren Meyveler ve Sebzeler

 • Yukarıda da bahsettiğimiz gibi C vitamini en iyi antioksidan kaynaklarından biridir. Dolayısıyla C vitamini bağışıklık sistemini de güçlendirir. Yüksek C vitamini içeren besinler olarak brüksel lahanası, ıspanak, brokoli, portakal, limon, kivi, çilek, siyah üzüm, böğürtlen, nar, yaban mersini, mandalina gibi sebze ve meyveleri sayabiliriz
 • E vitamini antioksidan kaynaklarının başında gelir. Özellikle kalp olmak üzere bütün organlarımızın düzenli bir şekilde çalışmasını ve iskelet, kas sisteminin fonksiyonlarını düzgün olarak yere getirmesini sağlar. E vitamini cilt ve saç sağlığımız için en güçlü antioksidan olarak etkisini kanıtlamıştır. Aynı zamanda bağışıklık güçlendirmede ve hücre yenilemede görev alır. E vitamini yönünden zengin olan besinler ise; badem, fındık, hindistan cevizi yağı, avokado yağı, muz, tam tahıllı ürünler.

  antioksidan zengini besin
  Antioksidan Zengini Nar
 • Glutatyon vücuttaki oksidatif stresi azaltan en önemli antioksidan kaynaklarından biridir. Glutatyonu artıran gıdaların başında, soğan sarımsak, zerdeçal ve koyu yeşil renkli sebzeler ile lahana karnabahar gibi sebzeler gelmektedir.
 • A vitamininin öncül maddesi olan beta karoten güçlü bir antioksidandır. Bununla birlikte cilt ve göz sağlığımız için çok önemlidir. Beta karoten vücudun gelişmesinde ve bağışıklığı güçlendirmede görev alır. Ayrıca ultraviyole ışınların etkisini azaltır. Beta karoten içeren besinler ise; havuç, kayısı, brokoli, şeftali, bezelye, pazı, mango gibi renkli meyve ve sebzelerdir.
 • Selenyum antioksidan olarak bizi bakteri ve virüslerden koruyucu özelliklere sahiptir. Yumurta, brezilya cevizi, balık, gibi besinlerde antioksidan içeren yüksek selenyum maddesi vardır.
 • Güçlü antioksidan çinko bağışıklık sistemini güçlendirerek bizi soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korur. Aynı zamanda bunların tedavi etmede de görev alan bir antioksidandır. En iyi çinko kaynakları; kümes hayvanları, kırmızı et, fasulye, fındık, istiridyedir.
 • Bitter çikolata yüksek antioksidan içeren besinler arasında yer alır. Bir çikolatanın kakao içeriği ne kadar yüksekse çikolatadaki antioksidan seviyesi de o kadar yüksektir.

Antioksidanları Hayatınızdan Eksik Etmeyin

Yukarıda saydığımız besinleri mevsimlerinde tüketmek en iyi antioksidanları en yoğun şekilde almamızı sağlar. Aynı zamanda antioksidan seviyelerini pişirmeyle yükseltip alçaltmak da mümkündür. Örneğin domatesin içinde bulunan likopen antioksidanı ısıl işlem gördüğünde vücudumuzda daha kullanılabilir hale gelir. Diğer yandan karnabahar, kabak ve bezelye ise pişirildiğinde antioksidanlarının çoğunu kaybeder.

Özete antioksidan içeren besinler ve antioksidan hakkındaki detaylı bilgileri size aktarmış olduk. Özellikle şu an, salgın döneminde bağışıklığımızı güçlü tutmak bizim için çok önemlidir. Bağışıklığımızı sağlam tutmanın da yolu en iyi antioksidan kaynakları tüketmekten geçiyor. Sağlığımız her zaman önceliğimiz olsun.

Photo of author
Yeme içme alışkanlıklarının çocukluktan başladığını belirten Oğuz Yıldırım, yüksek öğrenimini Gıda Mühendisliği üzerine tamamladı. Şu an kendi ofisinde beslenme uzmanı olarak danışanlarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın