Gıda Müh. Oğuz Yıldırım

U Vitamini Hakkında Bilinmesi Gerekenler

A, B, C, D, E ve K vitamini derken bir de U vitamini mi? Bu vitamininin bildiğimiz vitaminlerden farkı nedir? Kanımızda bir de bu vitamin mi dolaşıyor? Nerden çıktı şimdi dediğinizi duyar gibiyiz! 🙂 O halde hemen belirtelim! Aslında U vitamini gerçek bir vitamin değildir! Gelin şimdi hep beraber tüm sorularınızın yanıtlarını inceleyelim…

U Vitamini Nedir, Neye Yarar?

1950’li yıllarda lahana suyundan izole edilerek keşfedilen bu vitamin hakkında tıp dünyası farklı görüşlere sahip. Aslına bakarsanız form olarak gerçek bir vitamin değildir. Metiyoninin aminoasidinin türevlerinden biri olan “S-metilmetiyonin”dir.

Neden U adını almış diye merak ediyorsanız bunun sebebi de ‘ULSER’ hastalığının baş harfini almasıdır. Çünkü bu vitamin mide rahatsızlıklarına iyi gelen bazı gıdaların içeriğinde bulunmaktadır.

U Vitamini Nelerde Bulunur?

Kırmızı ve beyaz lahanada bol miktarda U vitamini bulunmaktadır. Bunun dışında brokoli ve brüksel lahanası yüksek oranda vitamin U içeren besinler olarak karşımıza çıkmakta.

Yapılan araştırmalara göre, tropikal ülkelerde yetiştirilen geleneksel bir bitki olan ‘Graviola’ bitkisinin yaprakları da fazla miktarda u vitamini içermektedir. Fakat biyoyararlılığı yeterince iyi düzeyde değildir. U vitamini çok yeni bir bileşen olduğundan dolayı henüz bazı gıdalarda bulunuyor gibi gözükse de aslında araştırıldıkça ve zamanla gıda çeşitliliği artabilir. Ancak bilim dünyasının konu üzerine biraz daha araştırması gerekiyor gibi.

u vitamini

U Vitamininin Faydaları Nelerdir?

Bilinen en iyi faydası mide ülseri üzerinedir. Kolit, gastrit gibi mide sorunlarının dışında sindirim sistemini düzenleyici, bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi de bulunmaktadır. Günümüzde uzmanlar özellikle gastrit sorunu yaşayanlara lahana tüketerek midelerini rahatlatmalarını önermektedir. Bu sebeple lahana neye iyi gelir derseniz ilk başta vereceğimiz cevap mide problemleri olacaktır.

Kolestrol ve kandaki trigliserid seviyesini düşürücü etkisi ile U vitamininin faydaları birtakım çalışmalarla kanıtlanmıştır. 8 haftalık bir çalışma sonucu, 1,5 gram U vitamini verilen deneklerin HDL ve toplam kolesterol seviyesinde %10 oranında bir düşüş görülmüştür.

U vitaminin bir diğer faydası ise vücuttaki yaraların daha hızlı iyileştirmesidir. Hayvanlar üzerinde yapılmış olan birtakım çalışmalar sonucu U vitamininin güneş yanıkları üzerinde de olumlu sonuçlar verdiği saptanmıştır. Hatta bu sebeple kozmetik üreticileri U vitamini içeren kremler üretmeyi planlamaktadırlar.

U vitamini kulak çınlaması problemlerine de iyi gelebilmektedir. Uzmanlar kulak çınlaması tedavisi için psikolojik destek dışında bol miktarda vitamin U içeren gıda tüketimini önermektedir.

U Vitamininin Yan Etkileri

Eğer U vitaminini vücudunuza almak isterseniz doğrudan gıda yolu ile alınması daha sağlıklı olacaktır. Takviye olarak; U vitamini damla ve tablet formu bulunmamaktadır. U vitamininin zararları hakkında ise çok fazla bilgi henüz yok!

Avrupa Kimyasallar Ajansına (Europan Chemicals Agency, ECHA) göre; bu vitaminin göz ve cilt ile doğrudan temas etmesi tahrişe yol açabilir. Bu nedenle cilt bakım ürünlerindeki miktarına çok dikkat edilerek bilinçli kullanılmalıdır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lahana, brokoli ve brüksel lahanasının tüketilmesi hamilelik ve emzirme dönemlerinde güvenli kabul edilmektedir.

Eğer yeterli oranda gıda yolu ile bu vitamini vücudunuza almak istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken birtakım noktalar bulunmaktadır. Bunlar nelerdir derseniz; tüketilecek olan lahanalar mutlaka tarlada kontrollü olarak yetiştirilmiş olmalıdır. Özellikle beyaz, sarımsı ya da yeşilimsi olanlarına yönelmeniz gerekmektedir. İri ve beyaz olan lahanalar ise bilinen en fazla U vitamin içeriğine sahip olan türdür. Dolasıyla bu türü rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Sonuç olarak; vücudunuzun ihtiyacı olan besin öğelerini her zaman doğal olarak almanızda fayda var. Bu sayede vücut dengesini kurmanız çok da zor olmayacaktır. Şayet vitamin ve mineral eksikliğiniz var ise bir uzman kontrolünde takviye kullanmalısınız. Aksi takdirde yarardan çok zarara tanık olabilirsiniz. Bu sebeple aman dikkat diyoruz! Sağlıkla kalın…

Yüksek Gıda Mühendisi

Merve Karataşlı

Photo of author
Yeme içme alışkanlıklarının çocukluktan başladığını belirten Oğuz Yıldırım, yüksek öğrenimini Gıda Mühendisliği üzerine tamamladı. Şu an kendi ofisinde beslenme uzmanı olarak danışanlarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

“U Vitamini Hakkında Bilinmesi Gerekenler” üzerine 2 yorum
Yorum yapın